Čas prípravy: 20 minút,
Počet porcií: 6
 

Vianočný punč je velmi obľúbený mierne alkoholický nápoj hlavne počas vianočnej sezóny. A ak si radi doprajete niečo mierne alkoholické, skúste aj naše varené červené víno.

Vianočný punč

História vianočného punča siaha až do stredoveku v Európe. Slovo „punč“ pochádza z hindštiny a znamená päť, čo odkazuje na päť základných ingrediencií tohto nápoja: alkohol, cukor, citrónová šťava, voda a korenie. Prvýkrát sa objavil v Indii, no jeho popularita sa rýchlo rozšírila do Európy prostredníctvom koloniálnych kontaktov.

Vianočný punč sa stal obľúbeným v 17. a 18. storočí v Anglicku a postupne sa rozšíril po celej Európe. Bol to teplý nápoj, ktorý sa pýšil bohatou zmesou korenín, ovocia a koňaku alebo iných druhov alkoholu. Vianočný punč sa často podával na spoločenských udalostiach a slávnostiach, vrátane vianočných osláv.

Každá krajina mala svoju vlastnú verziu vianočného punču. Vo Veľkej Británii bol populárny „eggnog„, ktorý obsahoval vajcia, mlieko, korenie a rum. Vo Švédsku a Nórsku sa robil „glögg„, ktorý bol vypracovaný z horkého vína s korením a sušeným ovocím. V Nemecku bol obľúbený „Feuerzangenbowle“, ktorý bol vyrobený z horiaceho rumu prelejúceho sa cez kocku cukru na špeciálnom nádobe do nápoja.

Každý recept mal svoje vlastné miestne variácie, ale všetky mali spoločné to, že boli spoločenským a teplým nápojom, ktorý prispieval k vianočnej atmosfére.

Dnes je vianočný punč stále obľúbený po celom svete a existuje množstvo rôznych receptov a variácií. Môže obsahovať rôzne druhy alkoholu, ako je víno, rum, brandy alebo likér, a môže byť dochucovaný širokou škálou korenín a ovocia. Je to nápoj, ktorý pomáha vytvoriť teplú, pohodlnú atmosféru počas vianočných sviatkov.

Vianočný punč. Foto - Michal Trško
Vianočný punč. Foto – Michal Trško

Prečo?

Vianočný punč je pre niekoľko dôvodou jeden z populárnejších alkoholických nápojov. Tu sú niektoré z nich:

 • Tradičná chuť a vôňa: Vianočný punč má charakteristickú chuť a vôňu, ktorá evokuje vianočnú atmosféru a pohodu. Táto kombinácia korenín, ovocia a alkoholu prispieva k teplej a príjemnej atmosfére počas zimných sviatkov.
 • Ohrievajúci účinok: Vianočný punč sa obvykle podáva teplý, čo pomáha zahriať telo v chladnejšom počasí. Je to ideálny nápoj na ochladné zimné dni, čo ho robí obľúbeným medzi ľuďmi, ktorí chcú zahriať svoje telo a dušu.
 • Spoločenský nápoj: Vianočný punč je často pripravený vo väčších množstvách, čo ho robí ideálnym pre spoločenské udalosti, rodinné stretnutia a vianočné oslavy. Jeho príprava a servírovanie môže byť spoločenským aktom, ktorý spája ľudí.
 • Variabilita receptov: Existuje množstvo rôznych receptov a variácií vianočného punču, ktoré umožňujú každému nájsť svoju obľúbenú verziu. Ľudia môžu experimentovať s rôznymi druhmi alkoholu, korením, ovocím a ďalšími ingredienciami podľa svojich preferencií.
 • Kultúrne odkazy: Vianočný punč má bohatú históriu a kultúrne odkazy, čo pridáva hĺbku a význam pre mnohých ľudí. Môže evokovať spomienky na tradície a slávnosti, ktoré sú dôležité pre ich rodiny alebo kultúrne pozadie.
 • Vianočná dekorácia: Vianočný punč môže byť prevedený do krásnych a dekoratívnych pohárov alebo nádob, čo pridáva k vianočnej výzdobe a robí z neho vizuálnu atrakciu na vianočnom stole.

Celkovo je vianočný punč populárny kvôli jeho jedinečnej chuti, schopnosti vytvoriť teplú atmosféru a možnosti prispievať k spoločenským momentom počas vianočných sviatkov.

Recepty, ktoré sú skvelé

Na stránke chutné recepty nájdete postupne aj inšpiráciu na rôzne recepty, vrátane receptou ktoré idú skvele s vianočným punčom. Tu sú niektoré z nich:

 • Tradičné Vianočné Pečivo: Medovníky, linecké a vianočné cukrovinky sú výborným doplnkom k vianočnému punču.
 • Syrové Taniere: Ponúknite rôzne druhy syrov, ošúpaných orechov a kvalitného chleba. Ideálny sprievod k punču.
 • Ovocie a Ovocné Špízy: Servírujte čerstvé ovocie alebo vytvorte špízy s ovocím. Ovocie výborne kontrastuje s teplým punčom.
 • Koraličky s Hrozienkami a Orechmi: Tento tradičný slovenský dezert môže byť vynikajúcim doplnkom k vianočnému punču.
 • Sýto Slané Jedlá: Príprava slaných jedál ako quiche, špaldové palacinky so šunkou a syrom alebo špízy s mäsom a zeleninou.
 • Bruschetty s Paradajkami a Bazalkou:Kúsky čerstvého chleba, paradajky, cesnak, bazalka a olivový olej. Jednoduché a chutné!

Skúste aj náš recept na skvelé medovníky. A tu sú zase recept na gaštanové guľky. A tu je recept na originálne bombardino. Vyskúšajte aj náš vianočný nealko punč. Tu je zase recept na vianočný punč s ovocím. Skúste aj recept na domáci čokoládový likér. Tu je aj náš recept na baileys bez alkoholu.

Ingrediencie

 • 0,5 l bieleho suchého vína,
 • 0,5 l sladšieho červeného vína (najlepšie ríbezľové, kvôli výbornej chuti),
 • 1 l uvareného čierneho (ovocného) čaju (2 sáčky na 1 l),
 • 2 dl rumu (aj viac, podľa chuti),
 • 1 ks pomaranč,
 • 1 ks mandarínka,
 • 1 ks jablko,
 • 1 hrsť obľúbeného ovocia (maliny, čučoriedky, černice a pod.),

Postup receptu vianočného punča

Najskôr si uvaríme čaj. Čierny / Ovocný čaj nelúhujeme príliš dlho, aby nebol prisilný (2 minúty stačia). Do väčšieho hrnca prilejeme víno biele, červené a rum. Ďalej vlejeme pripravený čaj. Punč necháme pomaly variť pri nízkej teplote. Pridáme celú škoricu, mletú škoricu, klinčeky, badián. Na prevoňanie punču vsypeme vanilínový cukor a med podľa chuti na osladenie.

Vianočný punč. Foto: Nela

Ovocie dôkladne umyjeme. Pomaranč a mandarinku rozpolíme a z polovíc ovocia pridáme šťavu do variaceho sa punču. Zvyšok pomaranča a mandarínky nakrájame na plátky. Jablko tiež rozpolíme, vyberieme jadierka. Nakrájame na plátky a pridáme do punču. Ak chceme punč ešte viac prevoňať, pridáme aj iné obľúbené ovocie. Punč varíme na miernom ohni približne 15 minút.

Vianočný punč. Foto: Nela

Dobrú chuť, váš vianočný punč je pripravený. Skúste aj náš recept na vianočný nealko punč. Skúste aj babičkin recept na kašeľ. Tu je aj rodinný recept na Tatranský punč.

Videorecept

Iné druhy vianočného punču?

Existuje mnoho druhov vianočného punču, každý s vlastným charakterom a špecifickým zložením. Tu sú niektoré z
najobľúbenejších druhov:

Klasičný Vianočný Punč: Červené víno, brandy, pomarančová šťava, klinčeky, škorica, cukor, plátky pomaranča a
citróna.

Eggnog: Vajcia, cukor, mlieko, smotana, rum alebo brandy, muškátový oriešok.

Glögg (Švédsky Vianočný Punč): Červené víno, brandy, hrozienka, mandľové hobliny, škorica, klinčeky, kardamóm,
zázvor.

Feuerzangenbowle (Nemecký Vianočný Punč): Červené víno, rum, cukor, pomarančová kôra, hrejivé koreniny.

Ponche Navideño (Mexický Vianočný Punč): Tamarindo (tamarind), tejocotes (loquats), cukrová trstina, korenie, rum alebo brandy.

Sbiten (Ruský Vianočný Punč): Med, voda, byliny (napr. mäta, škorica), klinčeky, kardamóm.Tom and Jerry:Vajcia, cukor, mlieko, rum, brandy, muškátový oriešok.

Apple Cider Punch: Jablkový džús, hrozienka, škorica, hrejivé koreniny, brandy (voliteľné).

Non-Alcoholic Fruit Punch: Rôzne druhy ovocia (jablká, hrušky, jahody), džús, limetková šťava, sóda.Honey Bourbon Punch:Med, bourbon, pomarančová šťava, škorica, citrón.

Každý z týchto druhov vianočného punču má svoje vlastné jedinečné zloženie a chuťové vlastnosti. Môžete si vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim chuťovým preferenciám a tradíciám vašej rodiny. Nezabudnite, že recepty môžete aj prispôsobiť podľa vlastných želaní!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu