Čas prípravy: 20 minút
Čas pečenia: 15 minút
Počet porcií: 15
 

Rýchle a šťavnaté kokosové pusinky len za 35 minút. Vianočný recept, na ktorý nesmieme počas Vianoc zabudnúť, pretože kokosové pusinky sú obľúbené v celej rodine. Ich jednoduchosť a rýchlosť prípravy sú len bonusom, pretože ten hlavný dôvod, prečo sú obľúbené, je ich výborná chuť. Pripravte si ich podľa receptu portálu Chutné recepty

Kokosové pusinky

Dokonalé kokosové pusinky. Tie majú svojich fanúšikov v každej rodine. Ak sa vám pri vianočnom pečení zvýšili nejaké bielky, máme pre vás tip, ako ich jednoducho a najmä chutne zúžitkovať. Navyše nebudete potrebovať veľa ingrediencií a nezaberie vám to veľa času. Tradične sa ešte obaľujú v čokoláde, ale pokojne si ich môžete iba posypať práškovým cukrom alebo servírovať jednoducho také „čisté“. Chutia výborne v akejkoľvek verzii.

Vianočné obdobie je časom, kedy sa v mnohých kultúrach pripravuje a konzumuje špeciálne tradičné pečivo. Kokosové pusinky sú príkladom takéhoto vianočného receptu. Je to recept bez múky a s použitím bielkov je toto pečivo vhodné pre tých, ktorí preferujú bezlepkovú stravu alebo majú intoleranciu na lepok. Bielky poskytujú kokosovým pusinkám ľahkú a vzdušnú textúru. Vzhľadom na to, že bielky pri pečení naberajú vzduch a vytvárajú penu, pusinky majú tendenciu byť mäkké a šťavnaté.

Cukor pridáva sladkosť kokosovým pusinkám, čo je typické pre mnohé vianočné dobroty. Výsledkom je delikátna a sladká chuť, ktorá poteší milovníkov dezertov. Kokosové pusinky môžu byť ďalej zdobené napríklad práškovým cukrom alebo kúskami vlašských orechov, čo pridáva vianočný nádych a estetický dojem. Podobne ako mnohé iné vianočné pečivo, kokosové pusinky majú tendenciu mať dlhú trvanlivosť, čo z nich robí vhodný darček alebo suvenír pre blízkych.

Kokosové pusinky môžu byť tiež skvelým zdrojom energie pre športovcov alebo tých, ktorí potrebujú rýchly príjem energie, pretože obsahujú cukor a zdravé tuky.

Vianočné recepty s bielkovým základom a kokosom sa vyskytujú v rôznych kuchyniach po celom svete. Každá kultúra pridáva k pečivu svoj jedinečný dotyk. Kokos je široko využívaný v mnohých tradičných kuchyniach po celom svete, najmä v ázijských a tropických oblastiach, a ponúka jedinečnú chuť a arómu.

Na našom webe nájdete aj iné recepty na vianočné pečivo, ako napríklad orechové rožteky, kokosové rožky, makové linecké koláčiky, vanilkové rožky, karamelové grilážky, šuhajdy a veľa iných. 

Kokos a jeho benefity

Kokos je výnimočnou prísadou v pečení a všeobecne v kuchyni. Tu sú niektoré užitočné informácie o kokose a jeho využití v pečení, spolu s niektorými z jeho pozitívnych vlastností:

Využitie v pečení:

 1. Kokosová múka: Kokosová múka je bezlepková alternatíva k pšeničnej múke a môže byť vynikajúcim zdrojom vlákniny v pečení. Má jemnú textúru a príjemnú chuť.
 2. Kokosový olej: Kokosový olej je skvelou alternatívou k bežným olejom a maslám. Má vysoký bod varu, čo znamená, že je stabilný pri vyšších teplotách, čo je výhodné pri pečení.
 3. Kokosový krém a mlieko: Kokosový krém a mlieko pridávajú do pečiva krémovú štruktúru a bohatú chuť. Sú tiež skvelým riešením pre tých, ktorí preferujú bezlaktózové alternatívy.
 4. Kokosový cukor: Kokosový cukor, ktorý sa získava z kvetu kokosovej palmy, môže slúžiť ako náhrada tradičného cukru v pečení. Má nižší glykemický index a dodáva dezertom sladkú chuť.

Benefity kokosu:

 • Zdravé tuky: Kokos obsahuje zdravé tuky, najmä stredne reťazové mastné kyseliny (MCT), ktoré môžu byť ľahko spracovávané v tele na energiu.
 • Vitamíny a minerály: Obsahuje vitamíny C, E, B1, B3, B5 a B6 a minerály ako železo, vápnik a draslík.
 • Antioxidanty: Kokos obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť bojovať proti voľným radikálom a podporovať celkové zdravie.
 • Podpora trávenia: Vláknina obsiahnutá v kokose môže podporovať trávenie a zdravie čriev.
 • Podpora imunitného systému: Kokos obsahuje látky, ktoré môžu podporovať imunitný systém a pomáhať bojovať proti infekciám.

Pri používaní kokosu v pečení je dôležité brať do úvahy jeho charakteristickú chuť a vôňu, ktoré môžu vytvoriť jedinečný zážitok v každom jedle.

Kokos môžete využiť aj v recepte napríklad na kokosové ježe, koka sušienky, rafaelo guľky, kokosové laskonky či plnené kokosky. Vyskúšajte aj tento overený recept na najjemnejšie palacinky. Skúste aj recept na najlepšie crinkles. Tu je aj recept na orechové vanilkové rožky. Tu je zase recept na čokoládové crinkles.

Ingrediencie

 • 4 bielky, 
 • 300 g práškový cukor,
 • 250 g strúhaný kokos,
 • štipka soli,
 • na zdobenie: čokoláda, cukrárske perličky, kokos

Postup receptu

1

V hrnci nad parou si vyšľaháme mixérom bielky s práškovým cukrom do peny (trvá to asi 10 minút). Hotovú penu necháme trocha vychladnúť a pridáme do nej štipku soli a strúhaný kokos. Jemne penu premiešame, aby sa všetky ingrediencie prepojili. 

Vymiešame penu. Foto - Nela

2Z tejto dávky budeme mať asi 40 ks pusiniek, nám to vyšlo na dva veľké plechy. Ale záleží to tiež od toho, aké veľké pusinky budeme mať. Na plech vystlaný papierom pomocou lyžice tvarujeme pusinky. 

Začneme tvarovať pusinky. Foto - Nela

3

Pusinky pečieme/sušíme pri teplote 150°C asi 10 – 15 minút. Plechy môžeme vložiť do rúry aj súčasne, ušetríme si tak čas. Hotové pusinky by mali mať ružovkastý nádych. Nepečieme ich ale pridlho, aby neboli tvrdé. 

Pečieme. Foto - Nela

4

Keď nám pusinky vychladnú, tak ich namočíme do čokoládovej polevy a posypeme perličkami alebo kokosom. Ak doma nemáte čokoládu, tak to nevadí, pretože aj bez polevy chutia výborne. Môžete si ich obaliť napríklad aj v práškovom cukre. 

Obalíme v čokoláde. Foto - Nela

5

Kokosové pusinky máme hotové. Uskladniť ich môžeme v dóze. Ak sú namočené v čokoláde, najlepšie je ich nechať v chlade. Môžeme vychutnávať.

Kokosové pusinky. Foto - Nela

Veríme, že sa vám kokosové pusinky vydarili. Máme pre vás aj recept na čokoládové crinkles. A tu je zase recept na tekutý karamel. Tu je zase recept na snehové pusinky zo 4 bielkov.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu