2x hlasované
Čas prípravy: 45 minút
Čas pečenia: 10 minút 
Počet porcií: 70 ks 
 

Výborné pardubické perníky so slivkovým lekvárom podľa originálneho receptu. Perníky prinesú do každej domácnosti vianočné čaro a pri ich prípravy si užijete vianočnú pohodu a čas s rodinou. Nehovoriac o ich skvelej chuti, vďaka ktorej zmiznú takmer okamžite. Pripravte si pardubické perníky so slivkovým lekvárom podľa originálneho receptu portálu Chutné recepty

Pardubické perníky

Mäkučké pardubické perníky so slivkovým lekvárom. Vianoce sú za dverami a rodinná atmosféra so stolom plných dobrôt je niečo, na čo sa teší každý z nás. Perníky jednoznačne patria k čaru Vianoc a tie pardubické nie sú na tom inak. Potešia veľkých aj malých a zmiznú naozaj rýchlo, pretože ich chuti nikto neodolá. Máme pre vás originálny a podrobný fotorecept, vďaka ktorému si pripravíte mäkučké a najchutnejšie pardubické perníky. 

Pardubické perníky predstavujú tradičnú českú pochúťku s bohatou históriou, ktorá siaha až do 14. storočia. Prvá písomná zmienka o týchto perníkoch pochádza z roku 1395. Ich výroba je spojená s mestom Pardubice a práve tu sa zachováva a chráni tradičná receptúra a výrobné postupy, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť kultúrneho dedičstva regiónu.

Recept na pardubické perníky obsahuje kvalitné suroviny, ako je med, múka, korenie a poprípade aj orechy. Kľúčovú úlohu zohráva najmä med, kvetový, ktorý perníku dodáva charakteristickú chuť. Táto pochúťka nie je len o výbere surovín, ale aj o zdobení. Pardubické perníky sa často zdobia rôznymi motívmi, od ornamentov v tvare kvetov a srdiečok až po reliéfy s historickými motívmi, ktoré odrážajú bohatú kultúru a tradície mesta.

Tradičná výroba pardubických perníkov kladie dôraz na ručné spracovanie cesta, vyrezávanie a zdobenie, čo si vyžaduje nielen zručnosť, ale aj trpezlivosť. V Pardubiciach sa každoročne koná festival pardubického perníka, ktorý je oslavou tejto pochúťky a umožňuje návštevníkom ochutnať rôzne druhy perníkov od miestnych výrobcov.

Pardubické perníky sú nielen chuťovo výborné, ale majú aj symbolický význam. Spájajú sa s rôznymi sviatkami, ako sú svadby, Vianoce a Veľká noc, a považujú sa za symbol šťastia a lásky. Vďaka svojej obľúbenosti sa stali aj dôležitým suvenírom pre turistov a vyvážajú sa do rôznych krajín, kde si získali popularitu. Pardubické perníky potešia nielen chuťové bunky, ale ponúkajú aj pohľad na bohatú históriu, tradície a kultúru spojenú s týmto chutným pokrmom.

Okrem nich si na Vianoce pripravte aj výborné linecké koláčiky, orechové vanilkové rožky, mäkučké medovníky, vínové koláčiky, vianočné šuhajdy, karamelové grilážky a veľa iných receptov, ktoré nájdete na našom webe. 

História pardubických perníkov 

História pardubických perníkov siaha až do stredoveku, konkrétne do 14. storočia. Pardubice boli v tej dobe prosperujúcim obchodným centrom a vďaka svojej výhodnej polohe sa stali miestom, kde sa stretávali obchodníci zo všetkých smerov. Práve vďaka týmto obchodným kontaktom a vplyvu rôznych kultúr vznikla jedinečná receptúra, ktorá tvorí základ pardubických perníkov.

Existuje niekoľko teórií o pôvode pardubických perníkov:

  1. Orientálny vplyv: Jedna z teórií naznačuje, že perníky boli do Pardubíc privážané východnými obchodníkmi. Do ich receptúry sa pravdepodobne premietli orientálne korenie a suroviny, ktoré boli v tej dobe v Európe pomerne neobvyklé.

  2. Nemecký vplyv: Ďalšia teória spája vznik pardubických perníkov s nemeckým kultúrnym vplyvom. Nemeckí kolonisti, ktorí sa usadili v okolí Pardubíc, mohli priniesť svoje vlastné pekárske tradície a obohatiť tak miestnu kulinársku scénu.

  3. Liečivé účinky: Perníky sa považovali tiež za liečivé a tonizujúce. Boli veriacim podávané počas chorôb alebo ako prostriedok na posilnenie imunitného systému. Prítomnosť medu a aromatických korenín mohla byť spojená s presvedčením o liečivých vlastnostiach týchto dobrôtok.

  4. Tradičný svadobný dar: Pardubické perníky si získali popularitu aj ako obľúbený svadobný dar. Boli považované za symbol šťastia, lásky a plodnosti, a tak sa stali tradičným darom pri svadobných obradoch.

V priebehu storočí sa receptúra a spôsob výroby pardubických perníkov vyvíjali, až sa ustálili do podoby, ktorú poznáme dnes. Pardubické perníky sú teraz považované za regionálnu špecialitu a sú súčasťou kultúrneho dedičstva mesta Pardubice.

Ich história odzrkadľuje bohatú zmes vplyvov a tradícií, ktoré vytvorili jedinečný chuťový zážitok spojený s touto lahôdkou. Tu je prípadne aj recept na jednoduché kokosky. Tu je aj overený recept na klasické kokosky.

Ingrediencie

Cesto

  • 1 kg hladká múka špeciál,
  • 190 g med,
  • 40 g džem, 
  • 2 ks vajcia
  • 10 g salajka/jelenia soľ (1/2 balíčka),
  • 1/2 balíčka prášok do pečiva,
  • 1 ČL škorica

Sirup

Na plnenie a zdobenie: hustý slivkový lekvár, čokoládová poleva, cukrové ozdoby

Postup receptu

1

Sirup na prípravu perníkov je potrebné uvariť deň vopred. Cesto si taktiež môžeme pripraviť deň vopred a nechať ho odstáť v chladničke, aby zrelo. Odporúča sa, aby ostalo v chladničke aspoň jeden deň. 

2Sirup si pripravíme tak, že do vody pridáme kryštálový cukor, sódu bikarbónu a privedieme do varu. Varíme asi 5 minút, následne stiahneme z ohňa a necháme postáť v chlade aspoň 5 hodín, ale ideálne celú noc. 

Pripravíme sirup. Foto - Nela

3

Teraz si pripravíme cesto. Do misky dáme múku, džem, med, vajcia, salajku (má podobný obal ako prášok do pečiva), prášok do pečiva, škoricu a následne aj odležaný sirup. Z týchto surovín vypracujeme cesto, ktoré nakoniec zabalíme do fólie a necháme odležať aspoň jeden deň. 

Pripravíme cesto. Foto - Nela

4

Po odležaní cesto premiesime a podľa potreby ešte pridáme múku, aby bolo dostatočne pevné a nie lepivé. Rozvaľkáme ho na hrúbku 5 mm. Následne povykrajujeme rôzne tvary. Počas pečenia sa tvar perníkov trochu deformuje, pretože perníky v rúre ešte narastú. 

Vykrojíme. Foto - Nela

5

Plech vystelieme papierom na pečenie a poukladáme naň vykrojené kúsky cesta, ale nie veľmi blízko seba, aby sa nezlepili. Perníky pečieme pri teplote 160°C najviac 10 minút, aby nestvrdli. Rúru počas pečenia neotvárame, aby perníky nespľasli. Počas pečenia môžete cítiť zvláštnu arómu, je to salajka, vyprchá to.  

Upečieme. Foto - Nela

6

Po upečení perníky neprekladáme, pretože sú veľmi mäkké a musia trochu vychladnúť. Z tejto dávky upečieme asi 140 ks, ktoré budeme spájať po dvoch. Počet však závisí aj od veľkosti tvarov. 

7

Následne perníky lepíme slivkovým lekvárom a rozhodne ním nešetríme. Takto zlepené ich z jednej strany namáčame v čokoládovej poleve a ozdobíme cukrovými ozdobami. Čokoládu si môžeme roztopiť nad parou s kúskami Cery. Perníky necháme odležať ideálne do ďalšieho dňa, aby zmäkli. Skladujeme v uzavretej nádobe a máme hotovo.

Necháme stuhnúť. Foto - Nela

Tip na záver: Ak sa vám tento počet perníkov zdá priveľa, môžete si ich upiecť aj z polovičnej dávky. Avšak vo väčšine prípadov sa stihnú zjesť skôr, ani sa nenazdáte. 

Veríme, že sa vám pardubické perníky vydarili a po upečení a odležaní si ich môžete vychutnať. Pozrite si aj tipy portálu Ženy v meste na 15 najlepších receptov na vianočné pečivo. A tu je recept na klasické venčeky.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu