Čas prípravy: 15 minút
Počet porcií: 6

Urobiť si tento uhorkový šalát so smotanou a cesnakom nie je nič zložité. Ponúkame vám recept na jeho prípravu rýchlo a jednoducho. Pripravte si ho s portálom Chutné recepty.

Uhorkový šalát so smotanou

Uhorkový šalát je výborná vec, ale keď sa k uhorkám pridá smotana, vôbec to nie je na škodu. Naopak. Ja osobne mám pocit, že jeho chuti ešte kúsok pridá.

Tento recept na uhorkový šalát so smotanou je jednoduchý na prípravu a chuťovo určite nesklame. Má mnoho rôznych variácií. Dá sa pripraviť aj s kôprom, ktorý určite nič nepokazí, s octom, aj bez octu, alebo len so soľou.

Hoci ide o veľmi jednoduchý šalát, možností na jeho prípravu je nesmierne množstvo.

Vývoj uhorkového šalátu od staroveku až po súčasnosť ukazuje, že táto jednoduchá pochutina má univerzálny príťažlivý charakter, ktorý sa prispôsobuje kultúram a chutiam po celom svete.

História

Uhorkový šalát má pomerne bohatú históriu, ktorá siaha do minulosti rôznych kultúr a kuchýň po celom svete. Jeho pôvod a variácie sa však môžu líšiť v závislosti od regiónu. Tu je pohľad na vývoj uhorkového šalátu:

  • Staroveké civilizácie: Prvky uhorkového šalátu môžeme nájsť už v starovekých civilizáciách, ako bola tá Grécka, Rímska, Perzská a ďalšie. Už v týchto kultúrach boli uhorky pestované a používané v kuchyni na rôzne spôsoby, vrátane ich konzumácie v podobe šalátov.
  • 19. storočie: V 19. storočí sa moderné uhorkové šaláty stávali čoraz obľúbenejšími, či už ako súčasť hlavného jedla alebo ako príloha. V tomto období sa začalo viac experimentovať s rôznymi ingredienciami a šalátovými dresingami.
  • 20. storočie: S nástupom 20. storočia a modernizácie kuchyní sa uhorkové šaláty stali bežnou súčasťou jedálnička po celom svete. Vznikali rôzne varianty, od jednoduchých uhorkových šalátov po tie, ktoré obsahujú viacero druhov zeleniny, byliniek a napríkald aj mäso.
  • Rôzne variácie: Po celom svete dnes existuje mnoho rôznych variácií uhorkového šalátu. Napríklad v ázijskej kuchyni sa uhorkový šalát často kombinuje so sójovou omáčkou a sezamovým olejom. V stredomorskej kuchyni je obľúbený šalát tzatziki, ktorý zahŕňa jogurt, uhorky a bylinky. V rôznych krajinách sa pridávajú rôzne zložky podľa miestnych chutí a tradícií.
  • Súčasnosť: Dnes je uhorkový šalát so smotanou jedným z najobľúbenejších druhov šalátov na nielen na Slovensku. Môže byť prílohou k mnohým jedlám, ale tiež môže slúžiť ako osviežujúci letný pokrm s nízkym obsahom kalórií.

Dnes sme pre vás pripravili tento recept a veríme, že vám bude chutiť. Vyskúšajte aj klasický recept na vajíčkový šalát. Alebo aj klasický Cézar šalát. Vyskúšajte aj náš recept na šošovicový šalát.

Ingrediencie 

Postup receptu

Umyté a ošúpané šalátové uhorky si nakrájame na strúhadle alebo nožom na tenké kolieska.

Uhorky nakrájame na kolieska, Foto - Michal Trško

2Pripravíme si smotanovú zálievku. V miske si zmiešame 200 ml kyslej smotany, 2 strúčiky cesnaku, kávovú lyžičku octu, lyžičku soli a lyžičku práškového cukru. Poriadne vymiešame.

Pripravíme smotanovú zálievku, Foto - Michal Trško

3

Zálievku pridáme do uhoriek, poriadne opäť premiešame a necháme odstáť v chladničke.

Zálievku pridáme do uhoriek, Foto - Michal Trško

4

Hotový uhorkový šalát so smotanou podávame ako prílohu k hlavnému jedlu, alebo pokojne ako šalátovú misu aj samostatne.

Podávame ako prílohu k hlavnému jedlu, Foto - Michal Trško

Dobrú chuť! Vyskúšať môžete aj iné recepty z webu Chutné recepty.

Videorecept na uhorkový šalát so smotanou

Ako dlho vydrží uhorkový šalát so smotanou v chladničke?

Uhorkový šalát so smotanou by mal v chladničke vydržať približne 1 až 2 dni. Odporúčame ho konzumovať čo najskôr po príprave, aby si uchoval čerstvosť a chutné vlastnosti.

K čomu sa hodí pripraviť uhorkový šalát so smotanou?

Uhorkový šalát so smotanou je skvelým doplnkom k rôznym pokrmom, najmä k jedlám s mäsom či iným ťažším jedlám. Hodí sa ako osviežujúca príloha ku grilovanému mäsu, kurčaťu, rybám, ale aj k pečeným zemiakom či iným prírodným príloham. Vďaka svojej osviežujúcej chuti a krémovej smotanovej omáčke môže skvele vyvážiť silnejšie chute a zabezpečiť pestrosť na tanieri.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu