Čas prípravy: 60 minút
Čas pečenia: 15 minút
Počet porcií: 50 ks
 
Tradičný a overený recept na parížske rožky bez múky. Toto orechové vianočné pečivo patrí jednoznačne k obdobiu Vianoc, ale aj k rôznym oslavám počas roka. Navyše, ak sú rožky pripravené bez múky, môžete si ich dopriať o čosi viac. Vyskúšajte originálny recept portálu Chutné recepty na tie najlepšie parížske rožky bez múky.

Parížske rožky bez múky

Vedeli ste, že existujú aj parížske rožky bez múky? A že chutia stále výborne? Nuž, teraz to už viete a môžete si ich rovno s nami pripraviť. Tradičné parížske rožky sa spájajú s obdobím Vianoc, takmer ako každé orechové pečivo. Parížske rožky bez múky sú plné čokolády, nie sú presladené a sú vhodné aj pri bezlepkovej diéte. Pripravte si ich spolu s nami. 

Parížske rožky bez múky predstavujú zaujímavú a alternatívnu možnosť pre ľudí s celiakiou alebo pre tých, ktorí sa snažia obmedziť konzumáciu lepku. Parížske rožky môžete pripraviť pomocou náhrad za klasickú pšeničnú múku, ako sú mandľová múka, kokosová múka, kukuričná múka, ovsená múka, ryžová múka alebo zemiakový škrob. Každá z týchto múk má svoje vlastné vlastnosti a chute, takže môžete experimentovať a zistiť, ktorá vám najviac vyhovuje. V našom recepte sme nepoužili žiadnu múku. 

Ak sa však predsa len rozhodnete piecť rožky s múkou, tak pri výbere múky sa snažte zvoliť takú, ktorá obsahuje viac vitamínov a minerálov. Napríklad mandľová múka je bohatá na vitamín E, horčík a zdravé tuky. Niektoré náhradné múky, ako napríklad mandľová alebo kokosová múka, sú zdroje bielkovín. To môže byť výhodné pre tých, ktorí sa snažia zvýšiť príjem bielkovín vo svojej strave.

Po polievaní parížskych rožkov čokoládovou polevou môžete pridať dekoračné prvky, ako sú strúhaná čokoláda, mandle, lieskovce alebo farebné cukríky, aby ste vytvorili atraktívny vzhľad.

Parížske rožky bez múky však nie sú jediné pečivo, ktoré si môžete pripraviť počas Vianoc. Pripravte si s nami aj orechové košíčky Izidor, medové trubičky máčané v čokoláde, marlenka guľky alebo kokosové ježe.

Koláče bez múky vs s múkou

Koláče bez múky a koláče s múkou majú svoje výhody a nevýhody, a to závisí od konkrétnych preferencií, potrieb a zdravotných obmedzení jednotlivých ľudí. Tu sú niektoré výhody a nevýhody oboch možností:

Výhody koláčov bez múky:

 1. Bezmúčne možnosti pre ľudí s celiakiou a intoleranciou na lepok: Pre ľudí trpiacich celiakiou alebo inou formou intolerancie na lepok sú koláče bez múky nevyhnutné, aby sa vyhli nepriaznivým zdravotným reakciám.
 2. Nižší glykemický index: V niektorých prípadoch môžu koláče bez múky obsahovať menej sacharidov a mať nižší glykemický index. To môže byť výhodné pre ľudí, ktorí sa snažia kontrolovať hladinu cukru v krvi.

Nevýhody koláčov bez múky:

 1. Textúra a chuť: Koláče bez múky môžu mať odlišnú textúru a chuť, ktoré niektorým ľuďom nemusia vyhovovať. Chýbajúca múka môže ovplyvniť krehkosť, šťavnatosť a štruktúru koláčov.
 2. Technická náročnosť: Príprava koláčov bez múky môže byť technicky náročnejšia, pretože náhrady za múku majú rôzne vlastnosti. Správne kombinovanie a manipulácia s týmito zložkami môže vyžadovať viac experimentovania a cvičenia.

Výhody koláčov s múkou:

 1. Tradičná chuť a textúra: Koláče pripravené s klasickou múkou majú často tradičnú chuť a textúru, ktorá je známa a obľúbená u mnohých ľudí.
 2. Dostupnosť a široká ponuka: Múka je široko dostupná a existuje mnoho druhov, čo vám umožňuje vybrať si tú, ktorá je pre váš recept najvhodnejšia.

Nevýhody koláčov s múkou:

 1. Obsah lepku: Pre ľudí s celiakiou alebo intoleranciou na lepok je múka problémom, pretože obsahuje lepok, ktorý môže spôsobovať nežiaduce reakcie.
 2. Nutričná kvalita: Niektoré druhy múk majú nižší obsah nutričných látok ako iné zložky, ako sú orechy, semienka a ovocie.

Vo výbere medzi koláčmi bez múky a s múkou je dôležité zvážiť vaše individuálne potreby, chuťové preference a zdravotné obmedzenia. Nie je jedna univerzálna odpoveď na to, ktoré sú „lepšie“, pretože to závisí od vašich osobných preferencií a cieľov.

Vyskúšajte parížske rožky bez múky a porovnajte ich s tými bežnými. Tu je aj recept na francúzsky krémeš. Alebo skúste tento recept na slonie slzy. Podobne skvelý je aj klasický Opitý Izidor. A tu je recept na obľúbený metrový koláč. Skúste aj náš recept na vaječný likér.

Ingrediencie

Orechové rožky

Čokoládový krém

 • 300 g maslo,
 • 300 ml mlieko,
 • 1 ks zlatý klas,
 • 50 g kakao,
 • 1 ks vanilínový cukor,
 • 4 ks žĺtka,
 • 1 PL riedky med (aj viac),
 • 50 g tmavá čokoláda

Poleva

 • 200 g čokoláda na varenie,
 • 3 PL kokosový olej

Postup receptu: parížske rožky bez múky

Vo väčšej nerezovej miske si vyšľaháme bielka so štipkou soli na sneh. Postupne k snehu zašľaháme aj kryštálový cukor. Misku následne vložíme do väčšieho hrnca s vriacou vodou (výška vody by mala byť asi 10 cm).

Vyšľaháme bielka. Foto - Nela

Nad parou šľaháme bielka s cukrom do lesklej vláčnej peny. Trvá to asi 10 minút, následne odstavíme. K bielkovej pene opatrne primiešame aj pomleté vlašské orechy a túto zmes necháme vychladnúť. 

Primiešame orechy. Foto - Nela

3

Do cukrárenského vrecka s hrubšou špičkou naberieme orechové cesto. Väčší plech vystelieme papierom na pečenie a striekame naňho užšie rožky rovnakého tvaru vedľa seba. Na jeden plech sa nám vošlo asi 25 ks. 

Vytvarujeme rožky. Foto - Nela

4Orechové rožky potom vložíme do vyhriatej rúry na 200°C a pri tejto teplote ich pečieme iba 5 minút. Potom rúru vypneme a pootvoríme na 10 cm. Rožky takto necháme v rúre ešte 10 minút a vyberieme. Podľa rovnakého postupu pečieme rožky aj na ďalšom plechu.

Pečieme. Foto - Nela

5

Rožky necháme vychladnúť a medzitým si pripravíme ingrediencie na čokoládový krém, ktorý sa taktiež hodí aj na pečenie rôznych tort alebo zákuskov. 

Necháme vychladnúť. Foto - Nela

6

Do hrnca dáme mlieko a prehrejeme ho. V inej nádobe vymiešame žĺtky, med, preosiate kakao, zlatý klas a vanilínový cukor. Zalejeme to horúcim mlieko a dôkladne premiešame. 

Pripravíme si krém. Foto - Nela

7

Všetko opäť vylejeme do hrnca, pridáme tmavú čokoládu a uvaríme hustý puding. Po uvarení ho preložíme do misky a prikryjeme fóliou, aby nám na ňom nevznikla koža. Necháme ho vychladnúť. Zatiaľ si vyšľaháme zmäknuté maslo. 

Prišľaháme maslo. Foto - Nela

8

Vychladnutý čokoládový krém ešte prešľaháme a postupne ho primiešame k maslovej pene. Všetko dôkladne premiešame/šľaháme a vložíme do cukrárenského vrecka s užšou špičkou. Krém striekame na všetky vychladnuté orechové rožky. 

Nanesieme na rožky. Foto - Nela

9

Rožky odložíme do chladu, aby plnka stuhla, a medzitým si pripravíme čokoládovú polevu. Nad parou v miske roztopíme čokoládu s kokosovým olejom a necháme vychladnúť. 

Urobíme polevu. Foto - Nela

10

Do vlažnej polevy namáčame rožky s krémom. Robíme to opatrne. Rožky dáme následne znova na plech, aby sa neprilepili, a uložíme ich do chladu, musia stuhnúť. Týmto máme parížske rožky bez múky hotové. 

Necháme vychladnúť. Foto - Nela

Vychutnajte si parížske rožky bez múky spolu s rodinou. Vyskúšajte napríklad aj skvelý recept na linecké cesto podľa portálu Ženy v meste.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu