7x hlasované
Čas prípravy: 15 minút
Čas varenia: 30 minút
Počet porcií: 10
 

Chutná tekvicová polievka na kyslo. Overený recept na klasiku starej mamy poteší nejedného hladoša, pretože polievka je veľmi sýta. Ak sa vám urodilo veľa tekvice, inšpirujte sa a pripravte si z nich kyslú tekvicovú polievku. Túto polievku zvládne uvariť každý začiatočník. Skúste recept portálu Chutné recepty, tekvicová polievka na kyslo vás pozitívne prekvapí.

Tekvicová polievka na kyslo

Tekvicová polievka na kyslo má svojich favoritov a nie je ich málo. Obsahuje samé dostupné suroviny a je tiež veľmi jednoduchá na prípravu, takže ju zvládne aj každý začiatočný kuchár či kuchárka. Na jej prípravu môžete použiť bielu tekvicu, ale aj maslovú či Hokkaido. Inšpirujte sa naším podrobným foto-receptom, vďaka ktorému je tekvicová polievka na kyslo hračka. 

Kyslá tekvicová polievka je chutný a zdravý pokrm, ktorý môže mať rôzne výhody pre vaše zdravie okrem toho, že je lahodná. Tekvica je bohatá na vitamíny a minerály, najmä vitamín A, C a E, ako aj draslík a vlákninu. Tieto živiny môžu podporiť zdravý imunitný systém, videnie a správne fungovanie srdca.

Tekvicová polievka na kyslo obsahuje aj antioxidanty, ako je beta-karotén, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Toto môže pomôcť znížiť riziko chronických ochorení a spomaliť proces starnutia. Vláknina v tekvici a iných prísadách tejto polievky môže podporiť trávenie a udržiavať hladinu cukru v krvi stabilnou. Tiež pomáha udržiavať pocit nasýtenia, čo môže byť užitočné pri kontrole hmotnosti.

Vitamín A a E v tekvici podporujú zdravie kože a môžu pomôcť pri liečbe akné a iných kožných problémov. Tekvicová polievka na kyslo je často nízko-kalorickou voľbou, čo ju robí vhodnou pre tých, ktorí sledujú svoju hmotnosť alebo sa snažia schudnúť.

Tekvicovú polievku je možné prispôsobiť svojim preferenciám pridaním rôznych prísad, ako sú orechy, semiačka, kyslá smotana alebo bylinky, čo vám umožní experimentovať s rôznymi chuťami a textúrami.

Je dôležité si všimnúť, že výživová hodnota tekvicovej polievky sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho receptu a prísad, ktoré použijete. Snažte sa vyberať prísady s vysokou kvalitou a minimalizujte použitie nadbytočného tuku alebo soli, aby ste si užili maximálne zdravotné výhody tekvicovej polievky.

Tekvicová polievka na kyslo je výborná, máme však pre vás recept aj na klasickú tekvicovú polievku, tekvicovú polievku bez mlieka či Hokkaido polievku so zázvorom.

Prečo jesť polievky na kyslo

Polievky na kyslo majú niekoľko výhod a sú obľúbenými jedlami v niektorých kultúrach. Kyslé polievky majú výraznú kyslú chuť, ktorá môže byť osviežujúca a príjemná. Táto kyslosť môže dodávať jedlu nový rozmer a pomôcť odľahčiť inak ťažšie jedlá. Kyslá chuť v polievkach môže stimulovať tráviaci systém a podporiť tvorbu žalúdočných štiav, čo môže pomôcť pri trávení potravy.

Kyslé polievky môžu zlepšiť chuť do jedla, čo môže byť užitočné pre tých, ktorí majú zníženú chuť do jedla, napríklad pri prechode nejakou chorobou. Mnohé kyslé polievky sú prírodným zdrojom vitamínu C, ktorý je dôležitý pre zdravie imunitného systému a kože. Kyslé polievky môžu obsahovať aj iné vitamíny a minerály zo zeleniny a z ďalších prísad.

Polievky na kyslo často obsahujú veľa vody, čo môže pomôcť udržiavať telo hydratované. To je obzvlášť užitočné v horúcich letných mesiacoch alebo pri vysokej fyzickej aktivite. Existuje mnoho druhov kyslých polievok z rôznych kultúr a kuchýň, ako napríklad šťavy, polievky na báze kyslého mlieka alebo paradajkového pyré. To vám umožňuje experimentovať a vyberať si polievky, ktoré najlepšie vyhovujú vašim chuťovým preferenciám.

Je však dôležité mať na pamäti, že niektoré kyslé polievky môžu byť vysoko konzervované alebo obsahovať veľa soli, takže by ste mali sledovať svoj príjem týchto látok. Ak ste citliví na kyslú chuť alebo máte problémy s trávením, môžete sa poradiť so svojím lekárom alebo výživovým poradcom, aby ste zistili, či sú kyslé polievky pre vás vhodné.

Určite vám však odporúčame skúsiť aj našu kyslú šošovicovú polievku, fazuľovú polievku na kyslo alebo sladko-kyslú fazuľovú polievku. A tu je jednoduchá hokkaido polievka. Výborná je aj kulajda. Vyskúšajte aj recept na krémovú brokolicovú polievku.

Ingrediencie

  • 800 g tekvica (po očistení),
  • 3 ks cibuľa,
  • 6 strúčikov cesnaku,
  • 1,5 l voda (alebo vývar),
  • 200 ml smotana na varenie 10 %,
  • 2 PL cukor,
  • 2 PL ocot,
  • 2 bobkové listy,
  • vegeta, soľ, mleté čierne korenie – podľa chuti,
  • olej,
  • na zásmažku: 40 g maslo, 40 g hladká múka, 150 ml voda,
  • na ozdobenie: petržlenová vňať, tekvicové semienka

Postup receptu

Nastrúhame tekvicuTekvicu najprv očistíme a nastrúhame na hrubo. Nemusíme ju však šúpať, stačí ju len dobre umyť. Pripravíme si aj cibuľu, ktorú nakrájame nadrobno a strúčiky cesnaku prelisujeme do misky. 

Nastrúhame tekvicu. Foto - Andrea

Opečieme cibuľu – Medzitým si na miernom plameni zohrejeme olej, pridáme k nemu potom cibuľu a 2 bobkové listy. Cibuľu opekáme asi 5 minút, kým bobkové listy nezavoňajú. 

Opečieme cibuľu. Foto - Andrea

3

Pridáme tekvicu – Po 5 minútach pridáme aj nastrúhanú tekvicu a prelisovaný cesnak. Premiešame to a necháme pár minút dusiť. Zatiaľ si vedľa pripravíme zásmažku z masla, múky a vody.

Pridáme tekvicu. Foto - Andrea

4Pripravíme zásmažku – Na miernom plameni rozpustíme maslo a pridáme k nemu preosiatu múku, aby nevznikli hrudky. 

Pripravíme zásmažku. Foto - Andrea

5

Zápražka – Zápražku dobre miešame na miernom plameni, až kým nevznikne hustá hmota, ktorú rozrieďujeme prilievaním vody. 

Zápražka. Foto - Andrea

6

Pridáme vývar/vodu – Do zápražky prilejeme postupne 150 ml vody. Zásmažka tak bude redšia a svetlejšia. Následne ju stiahneme z ohňa, aby sa nepripálila. Teraz prilejeme k tekvici 1,5 l vody alebo vývaru, pridáme aj vegetu a zásmažku. Všetko to dobre premiešame a varíme asi 20 minút.

Pridáme vývar. Foto - Andrea

7

Dochutíme – Po 20 minútach polievku dochutíme soľou, mletým čiernym korením, cukrom, octom a zjemníme ju smotanou na varenie. Necháme ešte trošku prevrieť a vypneme. Nakoniec polievku na tanieri ozdobíme vňaťou a opečenými tekvicovými semienkami. Tekvicová polievka na kyslo sa môže podávať.

Tekvicová polievka na kyslo je hotová, už ju len dochutíme. Foto - Andrea
Tekvicová polievka na kyslo je hotová, už ju len dochutíme. Foto – Andrea

Kyslá tekvicová polievka je hotová. Prajeme vám dobrú chuť. Skúste si pozrieť aj tipy portálu Ženy v meste na recepty z Hokkaida. Skúste aj našu fit šošovicovú polievku. A tu je naša rýchla zeleninová polievka. A tu je zase klasická brokolicová polievka.

Videorecept

Môže byť tekvicová polievka na kyslo zamrazená a ako dlho vydrží v mrazničke?

Áno, tekvicová polievka na kyslo môže byť zamrazená. Ak si ju teda chcete odložiť na neskôr, postupujte nasledovne:

Ochladenie: Pred zamrazením nechajte polievku úplne vychladnúť na izbovú teplotu.
Balenie: Polievku prelejte do vhodných mraziacich nádob alebo vrecúšok na mrazenie, pričom nechajte trochu voľného miesta pre expanziu tekutiny počas mrazenia.
Označenie: Na nádobu alebo vrecúško napíšte dátum a názov polievky, aby ste vedeli, čo je vnútri a kedy ste to zamrazili.

Tekvicová polievka na kyslo by mala vo mrazničke vydržať až 3 mesiace bez straty kvality. Po tejto dobe je stále bezpečná na konzumáciu, ale môže postupne strácať na chuti a textúre.

Pri rozmrazovaní je najlepšie polievku preniesť z mrazničky do chladničky a nechať ju tam rozmraziť približne 24 hodín. Potom môžete polievku zohriať na miernom ohni v hrnci. Ak je to potrebné, pred podávaním môžete polievku znovu dochutiť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu