45x hlasované
Čas prípravy: 45 minút
Čas pečenia: 12 – 14 minút
Počet porcií: 10
 

Staré dobré punčové rezy podľa originálneho receptu. Pripravte si s nami najlepší punčák, za ktorým sa len tak zapráši. Punčové rezy sú starou klasikou, ktorá nesmie chýbať na žiadnom slávnostnejšom stole. Skúste recept portálu Chutné recepty a iný už nevyskúšate. 

Punčové rezy

Najlepší recept na punčové rezy z knihy Bohémky, s ktorým sa s nami podelila Lucia Chrenko, autorka. Tento koláč patrí k tým najobľúbenejším a nesmie chýbať na žiadnej väčšej alebo menšej oslave. Hoci sa jeho príprava môže zdať náročná, s naším receptom to zvládnete ľahko a jednoducho. Punčové rezy sú obľúbené najmä u detí a nie je to iba kvôli ich atraktívnej farbe. Je to najmä kvôli ich chuti. Upečte si s nami staré dobré punčové rezy. 

Punčové rezy sú populárnym dezertom v mnohých kuchyniach a majú zaujímavú históriu a rôzne varianty. Rezy majú svoje korene v strednej Európe a vznikli v 19. storočí. Počiatky týchto dezertov siahajú až do Rakúska a Čiech, odkiaľ sa rozšírili do mnohých iných krajín. Pôvodný názov „punschkrapfen“ pochádza z nemeckého jazyka. Slovo „punč“ odkazuje na alkoholický nápoj punč, ktorý býva v niektorých vrstvách cesta. V súčasti ho ale nahradil rum.

Okrem klasických receptov môžete punčové rezy prispôsobiť vašim chuťovým preferenciám. Základné ingrediencie zahŕňajú cukrovú polevu, mleté orechy (často mandľové), rôzne druhy ovocných džemov, rum alebo punčový likér a cesto. Punčové rezy môžu byť vyrobené rôznymi spôsobmi. Klasickým cestom je zmes múky, cukru, masla, vajec a kyslej smotany. To sa mieša až kým nevznikne mäkké cesto.

Klasické punčové rezy sú často poliate cukrovou polevou a ozdobené celými alebo rozdrvenými orechmi. Ich výrazná farba je obvykle ružová alebo oranžová, v závislosti od použitého džemu. Okrem iného sú tiež obľúbeným dezertom na rôznych svadobných a sviatočných príležitostiach. Okrem tradičných receptov existuje mnoho variácií, ktoré môžu obsahovať rôzne druhy ovocia, orechov alebo rôzne druhy likérov na dochutenie.

Punčová torta. Foto - Chocomia
Punčová torta. Foto – Chocomia

V kultúre strednej Európy sa často hovorí o „lagom“ – koncepcii znamenajúcej niečo, čo je v správnej miere a nie príliš veľa ani príliš málo. Punčové rezy sú v tomto zmysle ideálnym dezertom, ktorý nie je príliš sladký a je skvelým doplnkom kávy či čaju.

Punčové rezy majú bohatú históriu a sú obľúbeným dezertom v mnohých krajinách. Ich variabilita a možnosť prispôsobenia z nich robia skvelú voľbu pre domáce pečenie.

Okrem punčových rezov na našej stránke nájdete aj kopec iných receptov na výborné koláče, ako sú napríklad babičkine medové rezy, luxusné jablkové rezy, metrový koláč, oblíž prst, veterníky, punčová torta a veľa iných.

História punčových rezov

História punčových rezov sa datuje do 19. storočia a ich vznik je spojený so strednou Európou, najmä Rakúskom a Českom. Tento sladký dezert si získal popularitu a rozšíril sa do ďalších častí sveta. Existuje niekoľko teórií o tom, ako punčové rezy mohli vzniknúť:

  1. Rakúsko-uhorský pôvod: Rakúsko-Uhorsko bolo historicky známe svojou bohatou cukrárskou tradíciou a je možné, že punčové rezy vznikli v tomto regióne. Prvý recept na punčové rezy sa objavil v kuchárskej knihe rakúskeho cukrára Ludwig Schaumanna, ktorý ich uviedol na trh v 19. storočí.

  2. Inšpirácia z východných dezertov: Niektorí ľudia tvrdia, že nápad na punčové rezy mohol pochádzať z východných dezertov, ktoré obsahujú džemy a ovocné plnky. Rakúski a českí cukrári mohli túto myšlienku prijať a prispôsobiť ju svojej vlastnej kuchárskej tradícii.

  3. Odkaz na punč: Názov „punčové rezy“ je spojený s alkoholickým nápojom punč. V niektorých receptoch na punčové rezy sa používa punč alebo rum, čo môže mať prepojenie medzi týmto dezertom a obľúbeným nápojom z 19. storočia.

  4. Tradičný dezert na svadby: Punčové rezy sa stali populárnym dezertom na svadbách a špeciálnych príležitostiach. Ich jemná chuť a dekoratívny vzhľad ich predurčili byť súčasťou slávnostných stolov na svadbách a iných oslavách.

Punčové rezy. Foto - Natália Jakubcová pre knihu Bohémky
Punčové rezy. Foto – Natália Jakubcová pre knihu Bohémky

Dnes existuje mnoho variácií punčových rezov a obľúbené sú v mnohých krajinách, nie len v strednej Európe. Ich recepty sa menia v závislosti od miesta a chuťových preferenciách ľudí. Historicky vývoj punčových rezov od základného dezertu na svadby k obľúbenej cukrovinke je zaujímavým príkladom, ako sa jedlo a kultúra spájajú a vyvíjajú.

Ingrediencie

Cesto 

Nálev

  • 300 ml silná káva,
  • 2 PL marhuľový džem,
  • 2 PL ríbezľový džem,
  • 2 PL kryštálový cukor,
  • rum podľa chuti

Poleva

Postup receptu

1

Najprv si upečieme cesto alebo tzv. biskvit. Žĺtky, cukor a vodu vyšľaháme do peny, do ktorej potom pridáme aj múku a všetko spolu poriadne premiešame. Z bielkov vyšľaháme sneh a opatrne ho pridáme do žĺtkovej zmesi. Vymiešané cesto pečieme na plechu vystlanom papierom na pečenie. Pečieme 12 – 14 minút pri teplote 195°C.

2Keď je cesto upečené, necháme ho vychladnúť. Vychladnuté ho pozdĺžne rozkrojíme na tri rovnaké časti. 

3

Teraz si pripravíme nálev na polievanie stredného korpusu. Do väčšej šálky uvaríme silnejšiu kávu a v miske ju zmiešame s marhuľovým a ríbezľovým džemom. Primiešame k nim aj cukor a trochu rumu. Tento sladký nálev necháme ešte chvíľu odstáť a občas premiešame, aby sa cukor rozpustil a chute prepojili.

4V tomto kroku budeme plniť tri časti cesta a naskladáme ich na seba. Na prvú časť natrieme hrubšiu vrstvu marhuľového džemu a položíme na ňu stredný diel, ktorý rukami pritlačíme. Vezmeme si kávový nálev, ktorý sme si už pripravili, a premiešame ho, aby nezostali džemy usadené na spodku. Veľkou lyžicou začneme polievať stredný diel po celej ploche. Nálev pridávame postupne a na viackrát. Keď je už stredná časť cesta kvalitne poliata a nasiaknutá nálevom, opatrne ju potrieme marhuľovým džemom a položíme na ňu poslednú, tretiu, časť a znova jemne pritlačíme. 

5

Teraz si pripravíme ružovú polevu, ktorá je pre punčové rezy typická. Vyšľaháme cukor s citrónovou šťavou z jedného citróna. Do šálky dáme trochu horúcej vody a štipku farbiva. Premiešame to a keď je farba rozpustená, vlejeme ju do cukrovej zmesi a všetko spolu došľaháme. 

6

Polevu nakoniec natrieme na vrch a aj boky punčových rezov. Necháme stuhnúť a odležať, ideálne cez noc. Punčové rezy sú hotové a vy si ich môžete vychutnávať.

Punčové rezy. Foto - Jakubcová pre knihu Bohémky
Punčové rezy. Foto – Jakubcová pre knihu Bohémky

Skúste aj recept portálu Ženy v meste na výborné žerbó rezy

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu