Čas prípravy: 1 hodina 
Počet porcií: 20
 

Najlepšia nepečená kokosová roláda (nielen) na vianočný stôl. Nie je totiž nič ľahšie, ako si pripraviť kokosovú roládu. Patrí k dezertom, ktoré sú mimoriadne obľúbené a veľmi jednoduché na prípravu. To, že vyzerá lákavo, je len bonus. Túto roládu zvládnu pripraviť aj úplní začiatočníci. Skúste recept portálu Chutné recepty.

Kokosová roláda

Kombinácia tmavohnedej a snehobielej farby na vianočnom stole zaručene vynikne. Kokosová roláda sa však pokojne môže pripraviť aj mimo Vianoc, pretože milovníkov kokosu je veľa. Výzor a chuť rolády sa však výborne hodia na každý slávnostný stôl a vďaka tomu, že je veľmi jednoduchá na prípravu, tak si ju zvládne pripraviť aj každý začiatočník. Kokosová roláda je doslova nebíčko v papuľke, a keďže je nepečená, budete ju mať hotovú raz-dva. 

Nepečená kokosová roláda môže byť skvelou alternatívou pre ľudí s celiakiou alebo citlivosťou na lepok, keďže niektoré recepty môžu byť pripravené bez použitia múky alebo keksíkov obsahujúcich lepok. Surové a nepečené dezerty, vrátane kokosovej rolády, môžu obsahovať výživové látky v ich pôvodnej forme, pretože nie sú vystavené vysokým teplotám. To môže prispieť k zachovaniu viacerých živín a enzýmov v jedle.

Okrem toho, niektoré nepečené recepty, ako aj kokosová roláda, môžu mať nižší glykemický index v porovnaní s ich pečenými verziami. To môže byť výhodné pre ľudí, ktorí si sledujú hladinu cukru v krvi. Nepečené dezerty sú často vhodné pre tých, ktorí nie sú zruční v pečení, pretože väčšinou nevyžadujú komplikované procesy ako kváskovanie alebo pečenie na presnú teplotu.

Mnohé recepty na nepečené kokosové dezerty môžu obsahovať kokosový olej, ktorý je známy svojimi antimikrobiálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Kokos obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť bojovať proti oxidačnému stresu v tele. Antioxidanty sú dôležité pre udržanie zdravia buniek a môžu mať ochranný účinok proti rôznym chorobám. Kokos je tiež bohatý na vlákninu, minerály (vrátane draslíka, mangánu a medi) a vitamíny (najmä vitamín C a B-komplex). Jeho prítomnosť môže prispieť k celkovému zdraviu a výžive.

Ak si pri príprave vyberiete nízko-sacharidové alebo alternatívne sladidlo, môže byť nepečená kokosová roláda vhodnou voľbou pre tých, ktorí sa snažia znížiť príjem cukru. Recept na nepečenú kokosovú roládu môžete prispôsobiť podľa svojich chuťových preferencií pridávaním rôznych prísad, ako sú orechy, ovocie alebo káva. Nepečená kokosová roláda často ponúka osviežujúcu a ľahkú textúru, čo ju robí ideálnou voľbou pre teplé letné dni.

Pamätajte, že jednotlivé recepty a ich výhody môžu závisieť od konkrétneho spôsobu prípravy. Je vždy dobré byť si vedomý toho, čo obsahuje konkrétny recept, aby sa zabezpečila vyvážená a zdravá strava.

Skúste aj našu banánovú roládu, roládu s čerešňami alebo zamatovú roládu bez múky. Poprípade roládu na slano – syrovú roládu

Kokos

Kokos, pôvodne pestovaný tisíce rokov, ponúka fascinujúcu kombináciu výživných vlastností a unikátnych charakteristík. Tento univerzálny plod, hoci sa bežne označuje ako kokosový orech, technicky orechom nie je. Je to jednosemenný plod a jeho viacstrannosť sa prejavuje využitím každej časti rastliny.

Nielenže kokos slúži ako potravina, ale jeho vnútro sa využíva na výrobu oleja, mlieka, kokosovej múky a ďalších potravín. Mlieko a voda, nachádzajúce sa v mladých zelených kokosoch, poskytujú osviežujúci nápoj a prírodný zdroj elektrolytov. Je známe, že kokosový olej obsahuje mastné kyseliny s reťazcom (MCT), ktoré sú rýchlo absorbované a slúžia ako efektívny zdroj energie.

Kokosový orech môže plávať v mori, čo mu pomáhalo rozšíriť sa na rôzne miesta po svete. Jeho schopnosť zakotviť a rásť aj po unášaní vodou prispievala k jeho rozšíreniu. Významný je aj fakt, že každá časť kokosu je využiteľná – od mäsa a vody po šupku a vlákna z vnútornej šupky, ktoré slúžia na výrobu rôznych produktov.

V histórii a kultúre kokos symbolizuje pohodu, hojnosť a zdravie. Je neoddeliteľnou súčasťou tropických oblastí a vytvára charakteristický obraz kokosových palmových hájov na plážach. Významné sú aj antimikrobiálne vlastnosti kokosu, ktoré sú prospešné pre zdravie a jeho odolnosť voči škodcom prispieva k udržateľnosti v rôznych ekosystémoch.

Celkovo vzaté, kokos nie je len chutný a výživný plod, ale jeho vplyv siaha aj do rôznych aspektov ľudského života a kultúry. Svojou viacstrannosťou a výhodami pre zdravie sa stal dôležitým prvkom v mnohých kuchyniach a životoch ľudí na celom svete.

Pre milovníkov kokosu máme recept aj na rýchle kokosové pusinky, kokosové rožky a kokosové ježe, domáce koka sušienky, kokosové laskonky alebo plnené kokosky. Skúste aj našich 10 receptov na nepečené vianočné zákusky.

Ingrediencie

  • 5 ks balíky Indián keksy,
  • 180 g práškový cukor,
  • 5 PL kakao,
  • 1,5 dcl turecká káva (aj so zrniečkami), 
  • 1 dcl rum,
  • 200 g maslo,
  • 200 g práškový cukor,
  • 50 g kokos (+ na posypanie)

Postup receptu

1

Začneme prípravou „cesta“. Všetky Indián keksíky rozmixujeme. Po rozmixovaní ich dáme do misy, kde k nim pridáme aj kakao, cukor (180 g) a rum. Začneme postupne miesiť. Medzitým si pripravíme tureckú kávu. 

Začneme prípravou cesta. Foto - Slávka

2Kávu vmiesime do cesta aj s jej zrniečkami a vymiešame cesto. 

Vymiešame cesto. Foto - Slávka

3

Cesto teraz preložíme na papier na pečenie, ktorý sme vysypali po celej ploche kokosom. 

Dáme na dosku. Foto - Slávka

4

Medzitým si pripravíme plnku – vymiešame zmäknuté maslo s kokosom a cukrom (200 g). Dôkladne to premiešame, aby nám z toho vznikla plnka.

Pripravíme plnku. Foto - Slávka

5

Teraz rozvaľkáme cesto (ktoré bolo položené na kokose na papieri) a natrieme naňho plnku.

Rozvaľkáme cesto. Foto - Slávka

6

Začneme postupne rolovať a zrolovanú roládu necháme odležať aspoň na tri hodiny v chladničke, aby pekne stuhla. Potom ju už len nakrájame ostrým nožom a môžeme podávať. Kokosová roláda je hotová. 

Zrolujeme. Foto - Slávka

Veríme, že sa vám kokosová roláda podarila. Máme pre vás aj recept na zamatovú roládu z portálu Ženy v meste. A tu je recept na klasické venčeky.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu