1x hlasované
Čas prípravy: 1 hodina
Čas smaženia: 1 hodina
Počet porcií: cca 50 ks
 

Overený recept na tradičné nadýchané šišky, ktoré potešia nejedného milovníka sladkého. Kysnuté šišky sú súčasťou slovenskej kultúry a slovenských tradícií a neodmysliteľne patria k obdobiu fašiangov. Pripravte si spolu s nami nadýchané šišky z kysnutého cesta, ktoré si môžete dozdobiť džemom, práškovým cukrom alebo aj nutellou. Recept portálu Chutné recepty na nadýchané šišky musíte skúsiť!

Nadýchané šišky

Tradičné kysnuté šišky sa pripravujú najmä vo fašiangovom období. Fašiangy začínajú po sviatku Troch kráľov a trvajú až do popolcovej stredy, nuž a toto obdobie bolo vždy sprevádzané bujarými zábavami, zabíjačkami, oslavami prechodu zimy do jari. A už tradične sa pripravovali kysnuté šišky smažené v bravčovej masti. Pripomeňte si kus našej tradičnej ľudovej histórie a spravte si nadýchané šišky podľa nášho receptu. Sú krásne jemné a vláčne aj na druhý deň, preto si ich s kľudom môžete pripraviť za celú veľkú misu. 

Nadýchané šišky, toto lahodné sladké pečivo, sa stali neodmysliteľnou súčasťou mnohých kultúrnych a náboženských tradícií, najmä v období fašiangov a predveľkonočných príprav. Ich význam je často spojený s koncom obdobia, kedy je povolené konzumovať mastné a bohaté jedlá pred nástupom pôstu.

Symbolika šišiek sa často odvíja od ich tvaru a farby. Mnohí v nich vidia symbol slnka a svetla, čo môže evokovať predstavu nového začiatku a návratu jari po zime. Táto spojitosť s prírodnými cyklami a obnovou dáva šiškám istú magickú atmosféru.

Recepty na nadýchané šišky sa líšia podľa kultúr a tradícií. Niektoré obsahujú rôzne náplne, ako napríklad marmeládu, tvaroh alebo orechy. Ich povrch môže byť obalený v práškovom cukre alebo posypaný sladkým korením, čím vznikajú rôzne chute a textúry.

Šišky majú rôzne názvy a podoby v rôznych krajinách, čo svedčí o ich univerzálnosti a obľube. V Poľsku sú známe ako „pączki“, v Česku ako „koblihy“, v Nemecku ako „Berliner“, a v mnohých iných krajinách majú svoje vlastné jedinečné varianty. Moderné interpretácie šišiek pridávajú nové nápady a ingrediencie, čím sa udržiava ich popularita a prispôsobujú sa súčasným trendom v stravovaní. Napriek ich kalorickému obsahu a sladkej chuti zostávajú obľúbeným pokrmom na oslavy a špeciálne príležitosti.

Pečenie šišiek môže byť aj spoločenskou udalosťou, kedy sa rodiny a komunity schádzajú na spoločné pečenie a zdieľanie receptov. Tým sa vytvára nielen lahodná pochúťka, ale aj spoločenský zážitok.

Vzhľadom na ich vysoký obsah cukrov a kalórií sú šišky považované za jedlo na potešenie, určené na občasné konzumovanie počas špeciálnych príležitostí. Takže nech už sú nazývané akokoľvek, nadýchané šišky sú viac než len sladké pečivo – sú spojením tradície, chuti a spoločenského zážitku.

Fašiangy

Fašiangy, tradičné obdobie veselých osláv a prípravy na predveľkonočný pôst, majú hlboké historické korene, ktoré sa začínajú v starovekých pohanských jarných oslavách. S nástupom kresťanstva sa tieto oslavy začlenili do liturgického kalendára, stali sa súčasťou obdobia predveľkonočného pôstu a rozvinuli sa do svojej vlastnej bohatej tradície.

Fašiangy, tiež známe ako karneval, sú obdobím radosti, veselých povolaní a divadelných predstavení. Karnevaly s farebnými kostýmami, maskami a tancami sa konajú v mnohých spoločenstvách na počesť tejto doby. V rôznych krajinách existujú špecifické tradície spojené s fašiangami, či už sú to fašiangové koláče v Nemecku, fašiangové bály v Rakúsku, alebo tradičné karnevalové masky na Slovensku a v Česku.

Fašiangy vrcholia posledným dňom pred pôstom, ktorý sa nazýva „Popolcová streda“. Tento deň je charakterizovaný konzumáciou mastného a bohatého jedla, ktoré symbolizuje poslednú príležitosť užiť si ho pred obdobím pôstu a skromnosti.

Masky a vyháňanie zimy sú ďalšie charakteristické rysy fašiangových osláv. Maskované postavy sa obliekajú do farebných kostýmov, aby odohnali zimných zlých duchov a privítali jar. Aj keď fašiangy majú náboženský kontext, ich sviatky často spájajú radosť a veselie so svetskými oslavami.

Napriek tomu, že každá kultúra má svoje vlastné jedinečné spôsoby osláv fašiangov, medzinárodná variabilita je viditeľná v rôznych podobách týchto sviatkov po celom svete. Od tradičných fašiangových koláčov v strednej Európe po výrazné a pôsobivé karnevaly v Brazílii, fašiangy predstavujú fascinujúce spojenie histórie, kultúry a radosti zo života, ktoré pritiahne pozornosť ľudí vo všetkých kútoch sveta.

Počas fašiangov si pripravte s nami aj zdravé šišky s džemom, tvarohové fánky alebo babičkine šišky. Za vyskúšanie stoja aj domáce donuty, kakaový závin a bryndzové pagáče bez kysnutia

Teraz si ale poďme pripraviť nadýchané šišky. 

Ingrediencie

  • 600 g hladká múka špeciál,
  • 1 ks väčší zemiak (asi 150 g),
  • 2 ks žĺtky, 
  • 50 ml rum,
  • 50 g rozpustené maslo,
  • 350 ml mlieko,
  • 1 ks kocka droždia (42 g),
  • 1 PL práškový cukor,
  • 1 ČL soľ,
  • 1 l olej (alebo bravčová masť) – na smaženie

Postup receptu

1

Zemiak uvaríme v šupke a necháme vychladnúť. Z chladničky vyberieme vajíčka, mlieko a maslo. Vajíčka si rovno rozdelíme na žĺtky a bielka, budeme potrebovať iba žĺtky. Mlieko dáme zohriať na teplotu okolo 35 stupňov. Do teplého mlieka rozdrobíme kocku droždia, pridáme polievkovú lyžicu práškového cukru a metličkou zamiešame. Necháme na teplom mieste 10 – 15 minút kysnúť. (Môžeme si pomôcť vodným kúpeľom, pozor však na to, aby teplota mlieka nepresiahla 40 stupňov.) Maslo roztopíme. 

Urobíme kvások. Foto - Andrea

2

Do vykysnutého kvásku pridáme rum, žĺtka a roztopené maslo (nie horúce). Zamiešame dobre metličkou. 

Pridáme žĺtka. Foto - Andrea

3

Pridáme hladkú múku špeciál a uvarený najemno nastrúhaný zemiak. Zabezpečí vláčnosť cesta. Dobre premiešame ručne alebo robotom do lepivého cesta. Cesto posypeme ešte trochou múky, zakryjeme ho a necháme na teplom mieste kysnúť 30 min.

Vymiešame cesto. Foto - Andrea

4

Po 30 minútach cesto zväčší objem a môžeme ho pomocou stierky vyklopiť na pomúčenú dosku. Vyvaľkáme na hrúbku 1,5 – 2 cm. Vykrajujeme kolieska s priemerom okolo 5 – 7 cm.

Rozvaľkáme. Foto - Andrea

5

Do rozohriatej vysokej vrstvy oleja budeme hádzať šišky, ktoré sme ešte predtým oprášili od prebytočnej múky. Spravíme z jednej strany v strede šišky prstom jamku.

Urobíme dierku. Foto - Andrea

6

Jamkou nadol hádžeme šišky do horúceho oleja (cca 140 stupňov).

Smažíme. Foto - Andrea

7

Šišky môžeme otáčať a smažíme ich do karamelovej farby. Necháme odkvapkať od prebytočného oleja či masti na servítkach, jamkou nadol. Podávame s obľúbeným ovocným lekvárom, poprášené cukrom, prípadne aj s inou sladkou nátierkou. 

Dokončíme. Foto - Andrea

Tradičné nadýchané šišky sú hotové, vychutnajte si ich. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na zdravé šišky. Tu je aj recept na najlepšie šišky pod slnkom.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu