Čas prípravy: 30 minút,
Počet porcií: 6
 

Vianočný nealko punč je jeden z najpopulárnejších vianočných nápojov aj napriek tomu že neobsahuje alkohol. Neváhajte a doprajte si k nemu aj chutné dobroty s webom chutné recepty.

Vianočný nealko punč

Vianočný nealkoholický punč má svoje korene v stredovekej Európe, kde bol obľúbeným nápojom počas zimných osláv. Vtedy najmä v alkoholickej verzií s vínom. Táto tradícia sa rozšírila do rôznych častí sveta a každá kultúra pridala svoje vlastné ingrediencie a štýly prípravy. Tu je stručná história vianočného nealko punču:

Prvým záznamom o podobnom nápoji, ktorý by sme mohli dnes nazvať „punčom“, sú nálezy z obdobia stredoveku v Európe. Vtedy sa miešali horúce víno s rôznymi koreninami a ovocím, aby sa ľudia zahriali a dodali si chuti.

Vianočné trhy v Nemecku mali veľký vplyv na vývoj vianočných tradícií vrátane prípravy vianočného punču. V stredoveku tam trhovci predávali aj rôzne druhy korenín, ovocia a iných surovín vhodných na prípravu vianočných nápojov.

V 17. a 18. storočí sa do Británie dostal koncept „punču“ z Indie. Pôvodné slovo „punch“ pochádza z hindčtiny, kde znamená „pästné údery“, čo môže odkazovať na silu tohto nápoja. Tradičný britský punč obsahoval čaj, rum, citrón, korenie a cukor.

V strednej Európe, najmä v Rakúsku a južných častiach Nemecka, sa vianočný punč pripravuje aj bez alkoholu už dlhé desaťročia. Tento nápoj, známy ako „Einpunsch„, je populárny pre svoju sladkú chuť a vôňu korenín.

S pribúdajúcim počtom ľudí, ktorí uprednostňujú nealkoholické nápoje, sa vianočný nealko punč stal stálym prvkom vianočných osláv. Dnes sa pripravuje z ovocných šťav, hroznového a jablkového moštu, korenia, citrusov a ďalších prísad podľa chuti a preferencií.

Každá rodina, oblasť a kultúra má svoje vlastné tradičné recepty na vianočný punč, čo robí tento nápoj jedinečným a špeciálnym pre každého, kto si ho vychutnáva.

Výhody

Vianočný nealko punč má niekoľko výhod, ktoré ho robia atraktívnou voľbou pre rôzne skupiny ľudí. Tu sú niektoré z týchto výhod:

 • Bezpečnosť pre všetkých vekové skupiny: Vianočný nealko punč je vhodný pre všetky vekové skupiny vrátane detí, tehotných žien, ľudí, ktorí nemôžu alebo nechcú konzumovať alkohol, a všetkých ostatných, ktorí preferujú nealkoholické možnosti.
 • Vhodný pre šoférovanie: Nealkoholický punč je ideálnou voľbou pre tých, ktorí musia šoférovať počas vianočných osláv. Môžu si tak užiť chutný a zohrievajúci nápoj bez obáv o alkoholovú hladinu.
 • Zdravšia alternatíva: Nealkoholický punč môže byť zdravšou alternatívou k alkoholickým nápojom. Obsahuje menej kalórií a nemá potenciálne negatívne účinky spojené s nadmernou konzumáciou alkoholu.
 • Bohatý na vitamíny a antioxidanty: Vianočný nealko punč môže obsahovať množstvo ovocia a korenín, ktoré sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Tieto látky môžu posilniť imunitný systém a prispieť k celkovému zdraviu.
 • Sociálne a rodinné spojenie: Pri príprave a konzumácii nealkoholického punču môže dôjsť k vytvoreniu pozitívnych spoločenských a rodinných zážitkov. Ľudia sa môžu spolu získavať pri príprave a zdieľaní tohto špeciálneho nápoja.
 • Variabilita receptov: Existuje množstvo receptov na vianočný nealkoholický punč, čo umožňuje prispôsobiť ho konkrétnym preferenciám chuti a výživovým potrebám. Môžete pridávať rôzne druhy ovocia, bylín a korenín podľa svojich želaní.
 • Bez abstinenčných príznakov: Nealkoholický punč nepôsobí na telo rovnakým spôsobom ako alkohol, takže nie je sprevádzaný abstinenčnými príznakmi, čo znamená, že ho môžete konzumovať bez obáv o závislosť.
 • Podpora širokého výberu surovín: Vianočný nealko punč môže podporiť lokálnych výrobcov a dodávateľov ovocia, korenín a iných surovín. To môže prispieť k rozvoju miestnej ekonomiky a udržateľnosti.

Celkovo vzaté, vianočný nealko punč je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú vychutnať vianočnú atmosféru a chuťové potešenie bez alkoholu. Poskytuje bezpečnú a zdravšiu alternatívu tradičným alkoholickým nápojom.

Skúste aj náš recept na varené červené víno. Tu sú ďalšie nápady na horúce vianočné nápoje. Máme aj vianočný baileys recept. Skúste aj náš recept na vanilkové rožky. Skúste aj recept na domácu hafirovicu.

Ingrediencie

 • 2 litre ovocného čaju,
 • 2 pomaranče (jeden pokrájame, druhý vyštavíme),
 • 2 väčšie mandarinky (jednu pokrájame, druhú vyštavíme),
 • 1 jablko,
 • 0,5 dcl ovocného sirupu,

Postup receptu

Uvaríme si cca 2 litre vody a pripravíme si z nej čaj. Pri príprave receptu sme použili kombináciu ovocného a čierneho čaju. Pri príprave punču pre deti je lepší ovocný, pre dospelých zase čierny.

Vianočný nealko punč. Foto: Michal

Na malé kúsky si nakrájame jeden pomaranč a jednu mandarínku, druhé si necháme na šťavu na záver. Pokrájali sme aj jablko. Ovocia si pridajte podľa chuti, pokojne aj nejaké iné. Napríklad čučoriedky, alebo černice.Vianočný nealko punč. Foto: Michal

3

Do hrnca s pripraveným čajom pridáme nakrájané ovocie a koreniny (celú a mletú škoricu, klinčeky a badián), premiešame. Pridáme cca pol decilitra sirupu a lyžicu medu (ak chcete sladší, dajte trošku viac). Necháme minimálne štvrť pol hodinu variť.

Vianočný nealko punč. Foto: Michal

4

Do uvareného punču ešte pridáme šťavu z pomaranča a mandarinky. Na záver aj vanilínový cukor a vyladíme chuť medom. Podávame k hrnčeku s uškom a ozdobené čerstvým ovocím. Na pokrájané ovocie sa hodí aj čajová lyžička.

Vianočný nealko punč je už skoro hotový, stačí len servírovať. Foto - Michal Trško
Vianočný nealko punč je už skoro hotový, stačí len servírovať. Foto – Michal Trško

Na zdravie, váš vianočný nealko punč je pripravený. Skúste aj náš recept na vianočný punč s alkoholom. A tu je zase recept na jednoduchý vaječný likér.

Videorecept

Čo podávať k vianočnému nealko punču?

Vianočný nealko punč môžete podávať s rôznymi sprievodnými jedlami. Ideálnou voľbou sú lahodné dezerty ako vianočné koláče, cukrové perníčky či ovocné tarty. Ďalej môžete zvážiť ľahké občerstvenie, ako sú orechy, sušené ovocie alebo syry.

Vianočné koláče a perníčky: Tradičné vianočné koláče a perníčky sú výborným doplnkom k vianočnému nealko punču. Ich sladkosť a korenená chuť dokonale ladí s ovocnými tónmi nápoja.

Orechy a sušené ovocie: Mandle, vlašské orechy, lieskovce a sušené ovocie, ako sú figy, marhule či súšené čerešne, sú vynikajúcim sprievodcom k vianočnému nealko punču. Tieto lahôdky pridávajú textúru a bohatosť chuti.

Syry a krekry: Ponúknutie asortimentu syrov a krekrov môže byť skvelou voľbou. Zmes rôznych druhov syrov (napríklad brie, gouda, kozí syr) a krekrov pridáva rôznorodosť a lahodnú textúru.

Ovocné špajle: Pripravte ovocné špajle s kombináciou čerstvého ovocia, ako sú hrozno, jahody, ananás či klementínky. Tento farebný a osviežujúci pokrm sa výborne hodí k sladkému nealko punču.

Šaláty s príchuťou vianočných korenín: Šaláty s koreninovou chuťou, obsahujúce napríklad oriešky, jablká a sušené ovocie, môžu vytvoriť zaujímavý kontrast s osviežujúcim nápojom.

Tieto nápady vám môžu pomôcť vytvoriť skvelú kombináciu chutí a atmosféry pri podávaní vianočného nealko punču. Samozrejme, nezabudnite zohľadniť osobné preferencie vašich hostí a prípadné diétne obmedzenia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu