Najlepšia zamatová roláda a dokonca bez múky. Potešte sa týmto sladkým maškrtením a upečte si ju s nami podľa nášho podrobného fotoreceptu. Roláda bude dokonalo mäkučká, nevraviac o jej výbornej chuti. Je to skvelý zákusok aj na slávnostnejší stôl. Skúste recept portálu Chutné recepty na zamatovú roládu.
Zamatová roláda
Zamatová roláda a bez múky? Áno, čítate dobre. Aj bez múky vie byť roláda mäkučká, chutná a rozdiel ani nespoznáte. Roládu dopĺňa chuť vanilky a čokolády, ktoré vytvárajú skvelé kombo. Inšpirujte sa naším podrobným fotoreceptom a pripravte si zamatovú roládu ku kávičke, pre návštevu alebo na slávnostný stôl. Zamatová roláda je doslova pôžitok pre maškrtné jazýčky.
Zamatová roláda, často označovaná aj ako čokoládová roláda, je neodolateľným dezertom, ktorý si získal svoje miesto v kuchyniach po celom svete. Historicky sa zamatová roláda začala šíriť v 19. storočí v Európe a rýchlo sa stala obľúbeným dezertom pre špeciálne príležitosti a oslavy.
Jedným z kľúčových prvkov tejto lahôdky je jej ľahké a vzdušné cesto. Recept často zahŕňa vaječné bielky, ktoré sa šľahajú na penu, čím sa dosiahne nadýchaná konzistencia cesta. Samotná plnka môže byť viacero variantov, od čokoládovej ganache po smotanu či ovocné plnky.
Pri príprave je dôležité správne zvinutie rolády. Pomocou čistého uteráka alebo kuchynskej utierky sa zabráni prichyteniu a zlepeniu cesta a zabezpečí sa estetický vzhľad dezertu. Pri zdobení môžete vyjadriť svoju kreativitu – kakaovým práškom, čokoládovými kúskami, ovocím alebo inými posypmi.
Roládu je najlepšie podávať narezanú na plátky, aby sa odhalila vnútorná štruktúra a plnka. Prípadne sa zamatová roláda môže posypať práškovým cukrom alebo obložiť šľahačkou. Pri servírovaní vynikne nielen jej vynikajúca chuť, ale aj vizuálny dojem.
Historický pôvod rolád nie je úplne jasný, ale rolády sa stali populárnymi dezertami v rôznych kuchyniach po celom svete v priebehu 19. storočia. Ich vznik sa pravdepodobne datuje do tej doby, keď sa začalo viac variť a experimentovať s rôznymi ingredienciami.
Existujú rôzne teórie o tom, ako vznikli rolády:
-
Francúzska kuchyňa: Francúzsky šéfkuchár Antonin Carême (1784–1833) je považovaný za jedného z pionierov v rozvoji svetovej cukrárskej kuchyne. Carême prispel k vytvoreniu mnohých klasických dezertov, vrátane rolád. Jeho technické zručnosti a kulinárska genialita pravdepodobne ovplyvnili vznik tohto druhu dezertu.
-
Rozvoj cukrárskej techniky: S postupom času sa zlepšovali cukrárske techniky, ako napríklad šľahanie vaječných bielkov do tuha, čo viedlo k vytváraniu ľahkých a nadýchaných ciest. Tieto techniky umožnili vytváranie rôznych druhov rolád s rôznymi plnkami.
-
Rozšírenie v Európe: Rolády sa rýchlo stali obľúbenými v mnohých európskych krajinách. Ich jednoduchosť a schopnosť prispôsobiť sa rôznym chutiam a ingredienciám umožnili ich široké prijímanie v kuchyniach a cukrárňach.
Kakaové cesto
- 6 ks väčšie vajcia,
- 5 PL kryštálový cukor,
- 3 PL kakao,
- štipka soli,
- 1/2 ČL sóda bikarbóna
Kakaová a vanilková plnka
- 500 ml mlieko,
- 2 ks Zlatý klas,
- 1 ks vajce,
- 250 g maslo,
- 1 ks vanilínový cukor (vanilková plnka),
- 3 – 5 PL práškový cukor podľa chuti (kakaová plnka),
- 2 PL kakao (kakaová plnka)
Čokoládová poleva
- 100 g čokoláda (ideálne aspoň 52 %),
- 2 PL kokosový olej (alebo maslo)
Postup receptu
1
Najprv si pripravíme kakaové cesto. Bielky vyšľaháme so štipkou soli na penu a postupne zašľaháme aj cukor. Následne pridáme aj žĺtky, ktoré sa tiež s penou musia vyšľahať. Potom primiešame preosiate kakao so sódou bikarbónou. Pripravíme si aj plech (40×30 cm), na ktorý dáme papier na pečenie.
2Kakaové cesto dáme na plech vystlaný papierom na pečenie a rozotrieme ho stierkou po celom plechu. Cesto pečieme pri teplote 200°C asi 10 minút. Potom ho vrchnou časťou položíme na vlhkú utierku.
3
Odstránime papier na pečenie a ešte teplé cesto rovno zrolujeme spolu s mokrou utierkou. Takto ho necháme postáť.
4
Teraz si pripravíme plnky. Do hrnca dáme variť 2/3 mlieka. Do zvyšného primiešame Zlaté klasy a vajce. Tie vlejeme do horúceho mlieka, z čoho nám vznikne krém.
5
Krém odstavíme a počas chladnutia ho premiešame, aby sa nevytvoril kôrka. Keď je krém vlažný, pridáme k nemu zmäknuté maslo a vyšľaháme.
6
Krém si teraz rozdelíme na 2 časti – do jednej pridáme vanilínový cukor, do druhej kakao a práškový cukor. Z kakaového krému si ešte štyri lyžice odložíme bokom.
7
Cesto na roládu teraz rozvinieme a potrieme ho vanilkovým krémom. Krém rozotrieme po celej dĺžke cesta. Po vanilkovom kréme nasleduje kakaový (môžete zvoliť aj opačné poradie). Kakaový krém taktiež rozotrieme po celom ceste.
8
Takto naplnenú roládu opatrne zvinieme a rukami zatláčame, aby bola pevná. Kakaový krém, ktorý sme si odložili bokom, teraz vytiahneme a potrieme ním celú roládu.
9
V poslednom kroku si už len pripravíme polevu. Nad parou rozpustíme čokoládu s kokosovým olejom alebo maslom. Keď je poleva vlažná, polejeme ňou roládu, ktorú potom dáme zachladiť. Zamatová roláda je týmto hotová, vychutnajte si ju!
Tip na záver: Zamatová roláda je pripravená bez múky, takže je vhodná aj pri bezlepkovej diéte. Roláda je tak vhodná naozaj pre každého.
Veríme, že sa vám zamatová roláda podarila a po vychladení si ju môžete vychutnať. Máme pre vás aj recept na bezlepkovú tvarohovú roládu z portálu Ženy v meste. A tu je recept na klasické venčeky.