50x hlasované

Čas prípravy: 20 minút
Čas varenia: 40 minút
Počet porcií: 4 – 5

Zdravý recept na skvelý guláš z kuracích pŕs. Vyskúšajte si s nami pripraviť kurací guláš, ktorý je trošku iný ako ten klasický kotlíkový, a to najmä v jeho výživovej hodnote. Táto verzia guláša je zdravšia a hotová rýchlejšie. Kurací guláš podľa portálu Chutné recepty

Kurací guláš

Každý z náš už jedol kotlíkový guláš, avšak skúsili ste si niekedy pripraviť guláš z kuracích pŕs? Takýto kurací guláš je zdravšia verzia toho bravčového. Navyše vám jeho príprava nezaberie tak dlho, ako ste pri guláši zvyknutí. Náš recept je bez lepku a vhodný pre celú rodinu, pretože sme ho zahustili iba zemiakom. Obsahuje iba kuracie prsia, zemiaky a zeleninu, takže z každého rožku trošku. Poďte do toho s nami a pripravte si fit kurací guláš.

Guláš je tradičné jedlo pôvodne pochádzajúce z Maďarska. V maďarčine sa nazýva „gulyás“, čo znamená „pastier“. Bol to jednoduchý pokrm, ktorý pastieri pripravovali v kotle nad ohňom. Okrem kuracieho guláša existuje veľa ďalších variácií gulášov, vrátane hovädzieho, bravčového, diviny a dokonca aj vegetariánskych verzií (sójový guláš). Každý región má svoje vlastné tradičné recepty a metódy prípravy.

Okrem kuracieho mäsa môže obsahovať cibuľu, paradajky, korenie (papriku, čili, korenie), soľ a koreniny. Guláš sa často podáva s knedľou, haluškami alebo pečivom. Tradičný guláš sa často varí dlhú dobu, aby sa dosiahla bohatá chuť a mäso bolo dostatočne mäkké. Pomalé varenie tiež umožňuje koreninám a ingredienciám zmiešať sa a vytvoriť lahodnú chuťovú harmóniu.

Guláš sa stal populárnym pokrmom v mnohých krajinách strednej Európy a v mnohých miestach sa vyvinula vlastná miestna verzia. Každý región si zachováva svoje charakteristické vlastnosti. 

Guláš je často lepší na druhý deň po príprave, pretože čas umožní, aby sa chute dostatočne prepojili. Môžete ho skladovať v chladničke a ohriať pred podávaním. Ak chcete experimentovať, môžete pridať do gulášu rôznu zeleninu (napríklad papriku, mrkvu), huby alebo bylinky, ktoré prinesú nové dimenzie do jedla.

Ak ste milovníkom guláša, vyskúšajte aj tieto recepty – sójový guláš, kotlíkový guláš, bravčový guláš alebo maďarský guláš.

Fit guláš vs klasický guláš

Fit kurací guláš a obyčajný bravčový guláš sa líšia v niekoľkých aspektoch. Ak by ste sa nevedeli rozhodnúť, ktorý si zvoliť a máte radi obe, tu sú aspekty, ktoré by vám mohli pomôcť pri výbere guláša:

  1. Typ mäsa: Hlavným rozdielom medzi nimi je použité mäso. Kurací guláš sa pripravuje s kuracím mäsom, ktoré je známe tým, že obsahuje menej tuku než bravčové mäso. Na druhej strane, obyčajný bravčový guláš sa vyrába s bravčovým mäsom, ktoré má tendenciu byť tukovejšie a mastnejšie.

  2. Nutričné hodnoty: Kvôli rozdielu v tukovom obsahu majú tieto dve verzie gulášu odlišné nutričné hodnoty. Fit kurací guláš môže obsahovať menej kalórií a tukov v porovnaní s bravčovým gulášom, čo je výhodné pre ľudí, ktorí sa snažia strážiť svoju váhu alebo majú obmedzenia v stravovaní.

  3. Chuť: Chuť týchto dvoch gulášov je odlišná vďaka použitým mäsovým druhom. Kuracie mäso má jemnejšiu chuť, zatiaľ čo bravčové mäso má intenzívnejšiu a mastnejšiu chuť. To môže ovplyvniť celkový zážitok z jedla.

  4. Výživové benefity: Kuracie mäso je zdrojom bielkovín, vitamínu B6, draslíka a selénu, kým bravčové mäso obsahuje viac tuku, ale aj vitamín B12 a železo. Obe verzie majú svoje vlastné výhody a záleží na individuálnych preferenciách a nutričných potrebách.

  5. Zdravie: Pre ľudí, ktorí sledujú zdravú stravu, môže byť fit kurací guláš výhodnejšou voľbou kvôli nižšiemu obsahu tuku. Bravčový guláš by sa mal konzumovať v miernych množstvách, pretože vysoký obsah tuku môže byť spojený so zvýšeným rizikom rôznych zdravotných problémov.

Celkovo platí, že oba typy gulášov môžu byť chutné a uspokojujúce jedlo, ale ich vhodnosť závisí od vašich osobných preferencií a stravovacích cieľov. Fit kurací guláš je skvelou voľbou pre ľudí, ktorí preferujú nižší obsah tuku a kalórií, zatiaľ čo obyčajný bravčový guláš môže byť obľúbenou tradičnou pochúťkou pre tých, ktorí si užívajú bohatšiu a mastnejšiu chuť mäsa.

Ak však máte chuť na niečo netradičnejšie, tu je recept na cuketový guláš. Ale vyskúšajte aj recept na kuracie prsia so zeleninou alebo kuraciu polievku.

Ingrediencie 

na 1 porciu počítame 100 g mäsa a 1 ks zemiak strednej veľkosti

  • 450 g kuracie prsia,
  • 1 ks cibuľa strednej veľkosti,
  • 4 PL olivový olej,
  • 1 ks mrkva strednej veľkosti,
  • 4 ks zemiak strednej veľkosti,
  • 2 strúčiky cesnaku (aj viac, podľa chuti),
  • 1 plná hrsť mrazený zelený hrášok,
  • na dochutenie: soľ, mleté čierne korenie, mletá červená paprika (môže byť aj pálivá), štipka drvenej rasce, štipka kurkumy, feferónka (podľa chuti, môže sa vynechať), sušený majorán (podľa chuti), gulášové korenie (nemusí byť),
  • na zahustenie: 1 ks nastrúhaný zemiak strednej veľkosti,
  • na dozdobenie: petržlenová vňať

Postup receptu: kurací guláš

Najprv si pripravíme mäso, ktoré umyjeme, osušíme, odblaníme a nakrájame na kocky. V miske si zmiešame 2 PL oleja a korenie podľa chuti, premiešame to a vložíme do tejto zmesi mäso, ktoré taktiež premiešame so zmesou. V tejto marináde môžete nechať mäso aj niekoľko hodín, bude jemnejšie a lepšie vychutené.

Pripravíme si mäso. Foto - Nela

2Pripravíme si cibuľu, ktorú očistíme a nakrájame nadrobno. Na oleji ju orestujeme dozlatista a pridáme k nej pripravené mäso. Mäso na oleji a cibuľke opražíme, aby sa zatiahlo (zbledne). Keď sa mäso zatiahne, prikryjeme hrniec pokrievkou a podusíme asi 5 minút, aby pustilo vlastnú šťavu.

Podusíme mäso. Foto - Nela

3

Medzitým si ošúpeme cesnak, môžeme ho potom roztlačiť alebo nakrájať nadrobno. Pridáme ho k mäsu a poriadne premiešame. To, koľko cesnaku pridáte je len na vás a vašich chuťových preferenciách. 

Okoreníme. Foto - Nela

4

Mäso potom podlejeme horúcou vodou (asi 1/2 hrnčeka) a dusíme ho ďalej. Medzitým si ošúpeme a umyjeme mrkvu, pokrájame na menšie kolieska a pridáme k mäsu. Ak chcete guláš iba so zeleninou, bez zemiakov, môžete ich vynechať a namiesto nich pridať ďalšiu zeleninu, ako napríklad petržlen, kaleráb a pod.

Pridáme zeleninu. Foto - Nela

5

Do guláša dolejeme horúcu vodu podľa potreby a prikryjeme ho. Namiesto vody môžete taktiež pridať aj mäsový alebo zeleninový vývar.

Pridáme vodu. Foto - Nela

6

Ošúpeme si zemiaky a dôkladne ich umyjeme. Jeden zemiak si odložíme bokom, pretože ho neskôr použijeme na zahustenie. 4 ks zemiakov si nakrájame na kocky a pridáme k mäsu. 

Pridáme zemiaky. Foto - Nela

7

Premiešame guláš a takto zistíme, koľko horúcej vody (vývaru) je ešte potrebné pridať, záleží, aký hustý guláš chceme. Guláš ochutíme aj soľou, podľa potreby. 

Ochutíme soľou. Foto - Nela

8

Guláš varíme ďalej a pridáme doňho aj hrsť mrazeného hrášku, hrášok sa varí veľmi krátko. Ak hrášok neobľubujete, pokojne tento krok vynechajte.

Pridáme hrášok. Foto - Nela

9

Nakoniec už len pridáme nastrúhaný zemiak, úplne najemno, aby sme zahustili guláš. Varíme až do zmäknutia mäsa a zeleniny, dochutiť ho môžeme aj sušeným majoránom. Následne už len vypneme a vychutnávame.

Zahustíme. Foto - Nela

Tip na záver: Ak uprednostňujete pálivý guláš, pridajte doňho aj nadrobno nakrájanú feferónku. Guláš najlepšie chutí na druhý deň, keď prejdú všetky chute.

Kurací guláš máme hotový a my vám prajeme dobrú chuť.

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu