60x hlasované

Čas prípravy: 10 minút
Čas varenia: 10 minút
Počet porcií: 4 – 5

Tradičný recept na výborné krupicové halušky do polievky. Ich príprava vám nezaberie viac než 20 minút a my vám garantujeme, že sa vám podaria podľa vašich predstáv. Pripravte si ich podľa receptu portálu Chutné recepty.

Krupicové halušky

Krupicové halušky a zeleninová polievka, na tejto kombinácii sme vyrastali všetci. Milujú ich všetky deti a výborne sa hodia nielen do polievok, ale aj k rôznym omáčkam s mäsom alebo bez mäsa. Naučte sa ich robiť podľa nášho receptu a pripravte svojej rodine nostalgický návrat do detstva. 

Krupicové halušky sú viac než len jedlo, majú aj silný kultúrny význam pre miestne obyvateľstvo v strednej Európe. Sú často súčasťou tradičných osláv a sviatkov, a ich príprava sa často prenáša z generácie na generáciu. Recept na krupicové halušky sa môže líšiť v závislosti od regiónu, kde sa pripravujú. Napríklad na Slovensku sa môžu pripravovať rôzne veľkosti halušiek, od menších až po väčšie.

Krupicové halušky sa tradične vyrábajú z krupice a sú kombinované s vodou a soľou a miešajú sa, až kým sa nevytvorí husté cesto podobné zemiakovým knedlíkom. Z tohto cesta sa potom „vykrajú“ malé kúsky, ktoré sa varia vo vriacej vode, kým nevyplávajú na povrch. Majú však vysoký obsah sacharidov, ale sú chudobné na bielkoviny a tuky. Sú výborným zdrojom energie a majú vysoký obsah vlákniny.

V niektorých miestach sú krupicové halušky považované za symbol lásky a pohostinnosti. Niekedy sa podávajú na svadobných oslavách alebo špeciálnych udalostiach. Ako tradičné jedlo sa krupicové halušky stále udržiavajú v obľube, ale moderné kuchári a kuchárky často vytvárajú nové variácie a inovácie tohto klasického jedla. Môžu sa kombinovať s rôznymi surovinami a omáčkami, aby sa vytvorili nové chutné verzie.

Uvarte si ich napríklad do jarnej zeleninovej polievky, morčacej polievky alebo aj do kuracieho vývaru namiesto rezancov. Nabudúce vyskúšajte bravčové pečeňové halušky do polievky.

Krupica 

Samotná krupica, ktorá je základom pre krupicové halušky, je zaujímavým potravinovým produktom s rôznymi využitiami a charakteristikami. Krupica sa vyrába zo zrniek obilnín, najčastejšie z kukurice. Je to tradičný produkt, ktorý má dlhú históriu v rôznych kultúrach po celom svete. Vyrába sa mletím obilnín do jemnej konzistencie, ktorá sa podobá semolinovej múke. Jej jemná textúra umožňuje, aby sa varením rýchlo zahusťovala a vytvárala krémovité jedlá.

Krupica je bohatá na sacharidy, najmä na škrobový typ. Obsahuje tiež vlákninu, minerály ako železo, zinok a draslík, a vitamíny skupiny B. Navyše je bezlepková, čo z nej robí vhodnú alternatívu pre ľudí s celiakiou alebo intoleranciou na lepok. Jej vysoký obsah vlákniny tiež prispieva k lepšiemu tráveniu. Ak je skladovaná v suchom a chladnom prostredí, môže mať dlhú trvanlivosť, čo je pre niektorých spotrebiteľov výhodné, pretože sa nemusí často nanovo kupovať.

Okrem krupicových halušiek sa krupica používa na prípravu rôznych jedál. Používa sa na zahusťovanie polievok, prípravu kaší, zákuskov, pudingov a iných dezertov. V niektorých kultúrach sa krupica tradične používa na liečenie drobných zažívacích ťažkostí alebo na upokojenie podráždeného hrdla pri prechladnutí.

Okrem strednej Európy, kde sú krupice vynikajúcim základom pre halušky, sa krupica používa aj v iných kuchyniach. V Taliansku sa vyrába „semolina“, ktorá sa používa na prípravu cestovín, ako je gnocchi. Na Blízkom východe je podobný produkt známy ako „semolina“ alebo „smid“, ktorý sa používa na prípravu chalvy a iných sladkostí.

Krupica sa občas používa aj v kozmetických výrobkoch, napríklad v exfoliačných krémoch alebo kúpeľných prípravkoch, pre jej jemnú „škrabavú“ textúru, ktorá pomáha odstrániť odumreté bunky pokožky. 

Okrem krupicových halušiek sa krupica často podáva s mliekom a cukrom, prípadne s medom a orechmi, ako sladká kaša, alebo s pridaním soli a masla ako slaná kaša.

Tradičnú krupicovú kašu s maslom a posypanú grankom si pamätáme všetci z detstva. Podobne ako tento recept na domácu kysnutú knedľu. Skúste aj náš recept na maslové halušky k perkeltu. A tu je odpoveď na otázku aká múka na halušky.

Ingrediencie 

  • 2 ks vajcia strednej veľkosti,
  • cca 20 PL krupica (podľa potreby),
  • 2 PL teplá voda,
  • 2 PL tuk (olej, roztopené maslo, masť),
  • štipka sódy bikarbóny,
  • soľ,
  • bylinky (nemusia byť)

Postup receptu

V prvom kroku začneme s prípravou cesta na krupicové halušky. Rozšľaháme vajcia, pridáme k nim teplú vodu a tuk (olej, roztopené maslo alebo masť). K tejto zmesi postupne zapracujeme vidličkou krupicu podľa potreby. Množstvo krupice závisí od veľkosti vajec. Cesto ešte trošku osolíme a pridáme štipku sódy bikarbóny.

Pripravíme si cesto. Foto - Nela

2Z tejto zmesi by nám malo vzniknúť vláčne cesto, ktoré necháme chvíľu postáť, aby krupica napučala. Týmto spôsobom cesto ešte trochu zhustne. Halušky budú vďaka napučaniu krupice a sóde bikarbóne v ceste po uvarení jemné a nadýchané. V prípade, že nemáte krupicu, použiť môžete aj hrubú múku podľa potreby.

Necháme cesto odstáť. Foto - Nela

3

Teraz si dáme variť vodu do väčšieho hrnca. Keď nám voda zovrie, pridáme do nej lyžičku soli. Cez haluškovač alebo sito urobíme z cesta halušky. Do vody ich môžete hádzať aj namočenou lyžicou. Halušky varíme 10 minút, následne musia vyplávať na povrch a ešte trochu povrieť, aby sa dobre uvarili.

Uvaríme halušky. Foto - Nela

4

Uvarené krupicové halušky sa musia prepláchnuť studenou vodou a scediť. Ak ich budeme jesť neskôr, primiešame k nim aj trochu roztopeného maslo, aby sa nezlepili, a prikryjeme ich. Do cesta môžete pridať aj petržlenovú vňať alebo pažítku. Halušky sa vám pekne zafarbia a budú mať inú chuť. 

Scedíme. Foto - Nela

Tip na záver: Krupicové halušky môžete rovno pridať do polievky. Hodia sa aj k paprikášu, perkeltu alebo k rôznym zeleninovým alebo smotanovým omáčkam. Pochutia si na nich všetci.

Vyskúšajte aj recept na bryndzové halušky alebo domáci zeleninový vývar s haluškami z portálu Ženy v meste.

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu