21x hlasované

Čas prípravy: 10 minút,
Počet porcií: 4-5,

Táto naozaj najlepšia tuniaková pomazánka vám určite bude chutiť. Vyskúšajte našu tuniakovú pomazánku a potešte sa jej benefitmi.

Tuniaková pomazánka

Tuniaková nátierka je pre mnoho ľudí symbolom víkendovej pohody. V sobotu ráno je priestor, aby si celá rodina sadla ku spoločným raňajkám a strávili chvíľku času spoločne. A tuniaková nátierka je k tomu dokonalým spoločníkom. Rozhodne patrí medzi najobľúbenejšie víkendové recepty.

Prečo si pridať do nátierky práve tuniaka? Obsahuje tuniak veľa omega-3 mastných kyselín, vďaka čomu má aj nátierka prospešné účinky na zdravie srdca, mozgu a očí. Zlepšuje stav našej pokožky a bojuje proti chronickým zápalom.

Táto ryba obsahuje aj rôzne vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie organizmu. Patrí sem vitamín D, ktorý je potrebný pre zdravie kostí a imunitný systém, vitamíny skupiny B, ktoré podporujú metabolizmus a energiu, a minerály ako napríklad selén, meď a železo.

Tuniak obsahuje relatívne nízky obsah tukov. Je to teda vhodné pre tých, ktorí sledujú svoju hmotnosť alebo majú obmedzený príjem tukov.

Mäso z tuniaka je však bohaté na bielkoviny a už spomenuté omega-3 mastné kyseliny, čo pomáha udržiavať nasýtenosť a podporuje zdravú hmotnosť.

V porovnaní s niektorými inými druhmi morských rýb má tuniak nižší obsah živej ortuti. To je dôležité, pretože vysoký príjem živej ortuti môže byť toxický a mať negatívny vplyv na zdravie. I mäso z tuniaka ju napokon v sebe nejaké množstvo má a tak s ním narábajte opatrne. A prečítajte si aj náš blog, ktorá zelenina nepatrí do chladničky.

Prečo je tuniaková pomazánka obľúbená?

Tuniaková pomazánka je však nesmierne obľúbená. Tu je päť z dôvodov, prečo tomu tak je:

 • Výživná a zdravá: Tuniak je bohatým zdrojom živín, ako je bielkovina, omega-3 mastné kyseliny, vitamín D a vitamíny skupiny B. Tieto živiny sú dôležité pre správne fungovanie tela a prispievajú k zdraviu srdca, mozgu a svalov.
 • Chutná: Tuniaková pomazánka má charakteristickú chuť, ktorá je pre mnohých ľudí príjemná. Tuniak je mierne slaný a má jemnú arómu, ktorá sa dobre hodí do nátierky. Mnoho ľudí si užíva túto kombináciu chuti a textúry tuniakovej nátierky.
 • Všestrannosť: Tuniaková pomazánka je všestranným jedlom, ktoré sa dá použiť na rôzne spôsoby. Môže sa použiť na miešanie do sendvičov, plnky do tortíl, nátierku na krekry alebo ako prílohu k nakrájanej zelenine. Je to jednoduchý a rýchly spôsob, ako pridať do jedálnička bielkoviny.
 • Jednoduchá príprava: Tuniaková pomazánka je ľahko prípraviteľná. Väčšinou sa skladá z konzervovaného tuniaka, majonézy<, cibule, korenia a ďalších prísad podľa chuti. Príprava zaberie len pár minút a nevyžaduje zložité kuchárske techniky.
 • Dostupnosť a cenovo dostupná: Konzervovaný tuniak je ľahko dostupný v obchodoch a je cenovo dostupný. Tuniaková pomazánka je preto dostupná pre väčšinu ľudí a môže byť súčasťou cenovo efektívneho jedálnička.

Samozrejme, obľúbenosť jedla je subjektívna a môže sa líšiť medzi jednotlivými ľuďmi. Niektorí ľudia môžu oceniť tuniakovú nátierku pre jej výživové výhody a chuť, zatiaľ čo iní ju môžu preferovať pre svoju jednoduchú prípravu a všestrannosť.

Vyskúšajte aj náš recept na cesnakovú nátierku alebo avokádovú pomazánku či vajíčkový šalát. Alebo si k pomazánke pripravte domáce rožky ako z obchodu.

Ingrediencie

 • 320 g tuniaka v olivovom oleji (2 konzervy),
 • 100 g smotanovej nátierky, masla, alebo rastlinného masla,
 • 2 natvrdo uvarené vajcia,
 • 1 menšia červená cibuľa alebo šalotka, ktorá je lahodnejšia,
 • 1 menšia červená paprika alebo kápia,
 • koreniny na dochutenie: soľ, mleté čierne korenie (nemusí byť), kurkuma (nemusí byť), mletá červená paprika,

Postup receptu na tuniakovú pomazánku

Najprv si uvaríme vajcia natvrdo. Do vody pridáme pol lyžičky sódy bikarbóny, lepšie sa budú lúpať. Varíme 9-10 minút, potom schladíme vo vodnom kúpeli.

 

Uvaríme vajcia na tvrdo, Foto - Nela

2V miske si spolu rozmixujeme tuniaka (olej nezlievame), nakrájanú cibuľu, smotanovú nátierku a vajíčka. Môžeme ju len vymiešať, ale my máme radšej cibuľu rozmixovanú. Dochutíme soľou, mletým čiernym korením, kurkumou a mletou červenou paprikou. Kombinácia týchto korením má výborné protizápalové účinky.

 

Rozmixujeme tuniaka a dochutíme, Foto - Michal Trško
Rozmixujeme tuniaka a dochutíme, Foto – Michal Trško

3

Nakoniec pridáme na malé kúsky nakrájanú červenú papriku alebo kápiu. Vymiešame. Necháme trošku postáť v chlade, aby prešli všetky chute.

 

Pridáme nakrájanú papriku alebo kápiu, Foto - Nela

4

Túto skvelú rybaciu pomazánku natrieme na čerstvý chlebík, pečivo a dozdobíme čerstvými bylinkami. Doplníme si aj vitamín C.

 

Tuniakovú pomazánku natrieme na chlebík alebo pečivo. Foto - Michal Trško
Natrieme na chlebík alebo pečivo. Foto – Michal Trško

Dobrú chuť, tuniaková pomazánka je hotová. Vyskúšajte aj náš recept na jednodnoduchú škvarkovú nátierku.

Videorecept na tuniakovú nátierku

Aký tuniak do nátierky?

Pre prípravu tuniakovej nátierky je vhodné použiť konzervovaný tuniak. Najčastejšie sa používa tuniak v oleji alebo tuniak vo vode. Oba typy majú svoje výhody a závisí od vašich preferencií.

Tuniak v oleji: Tuniak v oleji má intenzívnejšiu chuť a je bohatší na tuky. Tuky v oleji môžu prispieť k krémovejšej a lahodnejšej konzistencii nátierky. Avšak, tento typ tuniaka má vyšší obsah kalórií a tukov, takže ak sledujete príjem kalórií alebo tukov, mali by ste ho konzumovať s mierou.

Tuniak vo vode: Tuniak vo vode je menej kalorický a obsahuje menej tukov. Môže mať mierne menej výraznú chuť ako tuniak v oleji. Tento typ tuniaka je vhodný pre tých, ktorí preferujú nižší obsah tukov v potrave alebo sledujú svoju hmotnosť.

Pri výbere tuniaka do nátierky je tiež dôležité si všímať kvalitu a správne skladovanie. Je vhodné si vybrať tuniaka od renomovaných značiek a zabezpečiť, aby konzerva bola nepoškodená. Pri otvorení konzervy tuniaka vždy odporúčame dôkladne opláchnuť tuniaka pod tečúcou vodou, aby sa odstránili prebytočný olej alebo sodenie z konzervy. Vyberte si typ tuniaka, ktorý vyhovuje vašim preferenciám vzhľadom na chuť, obsah tukov a kalórií. Regenerate response

Ďalšie recepty

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu