19x hlasované

Čas prípravy: 10 minút
Čas tepelnej prípravy: 10 minút
Počet porcií: 4 poháre po 250 ml
 

Vynikajúca pečeňová paštéta z kuracích pečienok, domáci recept z knihy Tak ma mama naučila. Pripravte si s nami lahodnú paštétu nielen na sviatočný stôl.

Pečeňová paštéta

Na úvod trošku encyklopédie. Pečeňová paštéta sa vyrába tak, že sa zvieracia pečeň najprv osmaží a potom sa jemne rozmixuje alebo pomelie na hladkú pastu. Kombinuje sa s rôznymi prísadami, ako sú bylinky, korenie, maslo, smotana alebo alkoholické nápoje, aby sa dosiahol žiaduci chuťový profil.

Pečeňová paštéta má dokonale bohatú, krémovú konzistenciu a charakteristickú bohatú chuť. Môže sa podávať ako predjedlo alebo súčasť hlavného jedla. Je často rozotieraná na chlieb alebo toasty, ale môže sa tiež používať ako príloha k iným pokrmom. Je obľúbená pre svoju bohatú chuť a textúru, a mnohí ju vnímajú ako lahôdku.

Kedy si ju pripraviť?

Pečeňová paštéta je a jej podávanie je veľmi obľúbené pre rôzne príležitosti a udalosti. Tu sú len niektoré z nich:

  • Oslavy a sviatky: Pečeňová paštéta je často súčasťou osláv a sviatkov, ako sú Vianoce, Nový rok, sviatky a rodinné oslavy. Môže sa podávať ako predjedlo alebo súčasť bohatejšieho bufetu.
  • Špeciálne udalosti: Pri významných udalostiach, ako sú svadby, promócie alebo narodeniny, môže byť pečeňová paštéta elegantnou a chutnou voľbou napríkald ako predjedlo pre pozvaných hostí.
  • Formálne večere: Na formálnych večeriach a gala podujatiach môže byť pečeňová paštéta servírovaná ako luxusné predjedlo alebo súčasť rafinovanejho menu.
  • Kaviareň a brunch: Pečeňová paštéta môže byť súčasťou ponuky v kaviarňach a reštauráciách pri servírovaní brunchu alebo ako chutná alternatíva k raňajkám.
  • Degustácie a podujatia: Na degustáciách vína, syrov alebo iných gurmánskych podujatiach je pečeňová paštéta populárnou voľbou pre svoju bohatú chuť a schopnosť párovať sa s rôznymi ďalšími prvkami. Napríklad aj s vínom.

Samozrejme, vhodnosť pečeňovej paštéty závisí od preferencií hostí a povahy konkrétnej udalosti. Je však všeobecne vnímaná ako elegantná a chutná možnosť pre rôzne príležitosti.

Domáca pečeňová paštéte. Foto - Freepik
Domáca pečeňová paštéte. Foto – Freepik

Zaujímavosti o pečeňovej paštéte

Výroba a konzumácia pečeňovej paštéty sa datuje do staroveku. Rôzne kultúry, ako napríklad Egypťania, Rímania a Gréci, mali svoje vlastné verzie tejto obľúbenej paštéty.

Aj dnes existuje mnoho variant, ktoré sa líšia v použitých ingredienciách a spôsobe prípravy. Napríklad francúzska foie gras je slávna pre svoju jemnú textúru a bohatú chuť.

Na prípravu pečeňovej paštéty sa často používa pečeň z rôznych zvierat, zvyčajne napríklad husí, kačíc, moriek alebo kurčiat. Každý druh pečene má svoje vlastné charakteristiky a chuťový profil.

Pečeň obsahuje veľa dôležitých živín, ako sú vitamíny A, D, E, B12, minerály a proteíny. Špeciálne kuracia pečeň má jemnú a lahodnú chuť s bohatým nutričným profilom. Obsahuje aj vysoké množstvo bielkovín, vitamínov (najmä vitamín A, B12 a kyselinu listovú), minerálov (vrátane železa a zinku) a antioxidantov.

Avšak treba si uvedomiť, že pečeň tiež obsahuje vysoký obsah cholesterolu a vitamínu A, takže by sa mala konzumovať v primeraných množstvách.

Táto paštéta sa často podáva s čerstvým chlebom, iným pečivom alebo ako súčasť elegantne servírovaných jedál. Je obľúbená ako predjedlo, ale môže byť tiež súčasťou hlavného jedla alebo sústredená do malých pohárov ako dezert.

Výroba niektorých variantov pečeňovej paštéty, ako napríklad spomenutého foie gras, je spojená s kontroverziami z dôvodu metód chovu a krmenia zvierat. Tieto otázky viedli k diskusiám o etike a udržateľnosti tejto potraviny.

Pečeňová paštéta je však po stáročia populárna po celom svete a môžete ju nájsť v tradičných kuchyniach rôznych národov. Francúzska, španielska, česká, maďarská a portugalská kuchyňa sú len niektoré z krajín s vynikajúcimi variantami pečeňovej paštéty. Ak sa teda rozhodnete, že si doma túto skvelé paštétu prirpavíte, dobrú chuť. Recept je nižšie.

Vyskúšajte aj ďalšie dobroty z nášho webu. Skvelá je napríklad cesnaková nátierka, tuniaková pomazánka, nátierka z vareného mäsa alebo nátierka z medvedieho cesnaku. A tu je dusená bravčová pečeň s ryžou, kuracia pečeň na šťave alebo restovaná kuracia pečeň.

Ingrediencie

  • 500 g kuracích pečienok,
  • 100 g sušených brusníc,
  • 200 g masla + 200 g na zaliatie,
  • 2 červené cibuľky,
  • 2 strúčiky cesnaku,
  • 1 PL sušeného tymianu,
  • 4 PL šľahačkovej smotany,
  • rum,
  • soľ a čerstvo namleté čierne korenie,

Postup receptu: Pečeňová paštéta

Brusnice vložíme do misky a zalejeme rumom. Necháme v chladničke odpočívať minimálne 2 hodiny, ideálne cez noc. Pred prípravou paštéty brusnice scedíme a rovnako brusnice, tak aj rum si odložíme na neskoršie použitie.

Hrozienka zalejeme rumom. Foto - Michal Trško
Hrozienka zalejeme rumom. Foto – Michal Trško

2Pečienky dôkladne očistíme a pokrájame na menšie kúsky. V panvici rozohrejeme za lyžicu masla a na ňom opečieme na drobno nakrájanú červenú cibuľku. Pridáme cesnak a tymian a opekáme na panvici spolu s pečienkami. Tesne pred koncom restovania, prilejeme k pečienkam rum a necháme ho čiastočne odpariť.

Na cibuľke si opražíme pečienku. Foto - Michal Trško
Na cibuľke si opražíme pečienku. Foto – Michal Trško

3

Pečienky dáme do kuchynského mixéra a dohladka rozmixujeme. Pridáme pokrájané maslo, smotanu a dochutíme soľou a korením. Znovu všetko dôkladne premixujeme.

Pečienky si rozmixujeme. Foto - Michal Trško
Pečienky si rozmixujeme. Foto – Michal Trško

4

Do hotovej paštéty zamiešame brusnice, rozdelíme ju do misiek a povrch uhladíme.

Do paštéty ešte zamiešame brusnice. Foto - Michal Trško
Do paštéty ešte zamiešame brusnice. Foto – Michal Trško

5

V hrnci rozpustíme maslo a prelejeme ním vrch každej paštéty, dozdobíme bylinkami. Alebo rovno zjeme. Pečeňová paštéta je hotová. Vyskúšajte aj náš recept na oškvarkovú nátierku.

Pečeňová paštéta je hotová. Foto - Michal Trško
Pečeňová paštéta je hotová. Foto – Michal Trško

Videorecept na pečeňovú paštétu

Aké sú rôzne druhy pečeňovej paštéty?

Existuje viacero druhov pečeňovej paštéty, ktoré sa líšia v zložení, príprave a štýle. Niektoré z najznámejších druhov pečeňovej paštéty sú:

Klasická hovädzia pečeňová paštéta: Táto paštéta je zvyčajne vyrobená z hovädzej pečene, ktorá sa spolu s ďalšími ingredienciami ako cibuľa, maslo a korenie pomaly dusí alebo pečie, a potom sa mixuje na hladkú konzistenciu.

Hydinová pečeňová paštéta: Tieto druhy paštéty sú výraznejšie a majú jemnejšiu a bohatšiu chuť. Používa sakuracia, husia alebo káčacia pečeň, ktorá sa predtým marinuje, opiecť a potom sa spracúva na paštétu.

Teľacia pečeňová paštéta: Teľacia pečeňová paštéta je zvyčajne menej výrazná v chuti, jemnejšia a menej mastná ako hovädzia pečeňová paštéta. Telecia pečeň sa spracováva podobným spôsobom ako iné druhy paštéty.

Foie gras: Foie gras je luxusný druh pečeňovej paštéty vyrobený z kŕmených husacích alebo káčacích pečienok. Táto paštéta je veľmi jemná, bohatá a má charakteristickú chuť. Je často považovaná za delikatesu.

Tieto sú len niektoré z mnohých druhov pečeňovej paštéty, pričom každý druh môže mať svoje unikátne receptúry a štýly prípravy, čo im dodáva rozmanitosť v chuti a textúre.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu