Čas prípravy: 10 minút,
Počet porcií: cca 10 porcií s chlebom,
 

Najlepšia cesnaková nátierka, ktorá sa hodí na pečivo alebo na chlebíčky či jednohubky. Krémová konzistencia cesnakovej nátierky je bomba s poriadnou dávkou cesnaku.

Cesnaková nátierka

Cesnaková nátierka na raňajky je dobrý nápad z niekoľkých dôvodov.

 • Zdravotné výhody cesnaku: Cesnak dobre poznáme pre mnohé zdravotné výhody. Obsahuje allicín, zlúčeninu, ktorá pomáha znižovať krvný tlak, zlepšuje zdravie srdca a môže dokonca pomôcť bojovať proti niektorým druhom rakoviny.
 • Chuťové vlastnosti: Cesnak má charakteristickú ostrú chuť a arómu, ktorá robí z cesnakovej nátierky vynikajúci príspevok k chuti iných jedál.
 • Jednoduchosť: Cesnaková nátierka je veľmi jednoduchá na prípravu a viete ju pripraviť z niekoľkých zložiek, bežne k dispozícii v každej kuchyni.
 • Všestrannosť: Táto jednoduchá nátierka je výborná ako príloha k mnohým rôznym druhom jedál, ako sú napríklad pečivo, mäsové jedlá, zeleninové jedlá a ďalšie.

Táto obľúbená zdravá a chutná cesnaková nátierka všestranná vo svojom využití, a preto by mohla byť skvelým doplnkom mnohých druhov jedál. Skvelý príklad sú jednohubky.

Avšak, treba brať na zretel, že cesnak má silnú vôňu, takže nátierku možno nie je vhodné konzumovať pred dôležitým stretnutím alebo v prípade, že chcete minimalizovať dychové problémy.

Výhody cesnakovej pomazánky

Niektoré z najdôležitejších zložiek cesnaku podľa openai.com zahŕňajú:

 • Allicín: Táto zlúčenina dáva cesnaku jeho ostrú chuť a vôňu. Okrem toho má allicín aj mnohé zdravotné výhody, vrátane znižovania krvného tlaku, zlepšovania zdravia srdca a dokonca boja proti niektorým druhom rakoviny.
 • Vitamíny a minerály: Cesnak obsahuje mnoho dôležitých vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu C, B6 a selénu.
 • Antioxidanty: Cesnak obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred poškodením buniek a znižujú riziko mnohých ochorení, ako napríklad srdcové ochorenia a niektoré druhy rakoviny.
 • Sacharidy: Cesnak obsahuje aj sacharidy, ktoré poskytujú energiu pre telo.
 • Iné zložky: Okrem už uvedených zložiek obsahuje cesnak aj alicínový disulfid, diallyl disulfid, S-allyl cysteín a mnoho ďalších zložiek, ktoré prispievajú k jeho zdravotným výhodám.

Cesnak je bohatý na mnohé dôležité zložky, ktoré môžu pomôcť zlepšiť zdravie a bojovať proti niektorým ochoreniam. Preto sa cesnak často považuje za superpotravinu a je veľmi populárny v mnohých kuchyniach po celom svete.

Obľúbené pomazánky

A preto sú pomazánky také obľúbené, rýchle, jednoduché a zdravé riešenie pre raňajky. Sú bohaté na rôzne dôležité zložky, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie tela, a taktiež ponúkajú veľa možností pre variáciu chuti.

Pomazánky sú často doplnok k chlebu, alebo pečivu, ktoré obsahujú sacharidy a vlákninu. Okrem toho tieto zložky poskytujú telu energiu a môžu pomôcť udržiavať hladinu cukru v krvi stabilnú. Niektoré druhy pomazánok, ako napríklad pomazánka s vajcom alebo avokádová pomazánka, sú zdrojom bielkovín. Tie sú dôležité pre rast a obnovu buniek, preto sú dôležité aj na raňajky.

Niektoré druhy pomazánok, ako napríklad avokádová pomazánka alebo pomazánka z olivového oleja, sú zdrojom zdravých tukov, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu tela.

Preto je cesnaková pomazánka jednoduché a rýchle riešením pre ranný zhon, kedy nemáte veľa času na prípravu zložitejších jedál. Existuje mnoho druhov tejto pomazánky, takže si môžete vybrať takú, ktorá vám najviac vyhovuje podľa vašich preferencií chuti alebo podľa zloženia.

Vyskúšajte jednoduché recepty z nášho webu, ako je oškvarková nátierka, či nátierka z avokáda, alebo napríklad nátierka z medvedieho cesnaku alebo jarná zeleninová polievka.  Ale vyskúšajte aj recept na tuniakovú pomazánku. Tu je aj naša zdravá cesnaková pomazánka.

Ingrediencie

 • 250g syra Eidamu,
 • 1 veľká majonéza,
 • 8-10 strúčikov cesnaku,
 • 2 polievkové lyžice plnotučnej horčice,
 • pol čajovej lyžičky soli,
 • pol čajovej lyžičky mletého korenia,

Postup receptu na cesnakovú nátierku

Na úvod prípravy cesnakovej pomazánky si nastrúhame syr na jemno na strúhadle. 

Nastrúhame syr, Foto - Michal

2Cesnaková nátierka musí obsahovať cesnak, ktorý si očistíme a pretlačíme do syra.

Pretlačíme cesnak, Foto - Michal

3

Okrem toho do syra s cesnakom pridáme celú majonézu.

Pridáme majonézu, Foto - Michal

4

Pridáme 2 polievkové lyžice horčice.

Pridáme horčicu, Foto - Michal

5

Pridáme soľ a korenie a poriadne premiešame.

Cesnaková pomazánka. Foto - Kristýna

Dobrú chuť. Cesnaková nátierka je hotová. Vyskúšajte aj náš recept na jednoduché rizoto s kuracím mäsom

Cesnaková nátierka. Foto - Kristýna

Videorecept na cesnaková nátierku

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu