63x hlasované

Čas prípravy: 25 minút
Čas pečenia: 35 minút
Počet porcií: 8 
 
Najlepšia turecká slivkovo-orechová baklava, originálny recept. Neoľutujete. Recept je totiž jednoduchý, pripravte si túto sladkú maškrtu ku kávičke alebo ako sladký dezert za obedom, deti sa potešia a nebudú jediné. 

Turecká baklava

Niekomu sa zdá tento dezert presladený, ale tomu sa dá ľahko pomôcť. Jednoducho nedáte toľko cukru, ani medu, koľko je uvedené v pôvodnom recepte. Ide totiž o tradičný turecký recept – baklavu, ktorú si domáci vychutnávajú s ich originálnym čiernym čajom.

My, na Slovensku, si však môžeme množstvá sladidiel prispôsobiť a vybrať si tiež podľa ľubovôle, aké oriešky, prípadne sušené ovocie máme najradšej. Krásna kombinácia, ktorá ladí každému maškrtnému jazýčku, nesporne sú vlašské orechy so sušenými slivkami. Ak si k tomu domyslíte chuť medu a vôňu škorice, nezbiehajú sa vám slinky?

Dôležité ešte pri baklave je, aký typ cesta si zvolíte. Treba hlavne, aby sa dalo rozvaľkať na úplne tenučko. Ideálne na to je lístkové cesto, netreba ho však veľa. Podarí sa vám vykúzliť baklavu ako tú pravú z Turecka. Ukážeme si, ako na to.

Turecká baklava je obľúbeným dezertom v Turecku a široko sa konzumuje aj v ďalších krajinách na Blízkom východe. Je obľúbená pre svoju bohatú a sladkú chuť a často sa podáva s čajom alebo kávou. Je možné ju zakúpiť v špecializovaných cukrárňach alebo ju pripraviť doma, ak máte lístkové cesto a orechy.

Po upečení je turecká baklava pokvapkávaná sladkým sirupom z cukru, medu, citrónovej šťavy a vody. Sirup preniká medzi vrstvy cesta a dodáva baklave sladkú chuť a šťavnatosť. Tradične sa na vrchole každého kúsku baklavy umiestni jedna celá polka orecha, čo slúži aj k ozdobeniu.

História baklavy

História baklavy siaha až do starovekého Blízkeho východu a regiónu Osmanského impéria, ktorý zahŕňal súčasné územia Turecka, Grécka, Balkánu a ďalších okolitých krajín. Presný pôvod baklavy je však veľmi diskutabilný a nie je úplne jasný.

Existuje niekoľko teórií o pôvode baklavy. Jedna z nich hovorí, že baklava môže mať pôvod v Mezopotámii (dnešné územie Iraku, Sýrie a Turecka), kde sa v staroveku vyrábali podobné sladkosti s tenkými cestami a nasekanými orechmi. Ďalšia teória naznačuje, že baklava môže pochádzať z Byzantskej ríše, kde sa podobné dezerty konzumovali už v 8. storočí.

Osmanské impérium, ktoré vládlo v Anatólii od 13. do 20. storočia, prispelo k rozvoju a šíreniu baklavy. Osobitný vplyv mali na túto sladkosť tureckí kuchári, ktorí ju zdokonalili a stali sa jej priekopníkmi. Baklava sa stala obľúbenou pochúťkou v osmanských palácoch a šírila sa aj medzi ľuďmi.

V priebehu času sa baklava rozšírila do rôznych častí sveta, najmä do krajín Blízkeho východu, Balkánu a stredomorskej oblasti. Každá kultúra pridala do receptúry svoje vlastné variácie a špecifické prísady. Dnes je baklava populárnym dezertom v mnohých krajinách a kuchyniach po celom svete. Je to ikonická súčasť tureckej kuchyne a symbol tureckej kultúry. V každej oblasti má však baklava svoje charakteristické vlastnosti a variácie, čo spôsobuje bohatú paletu chutí a štýlov.

Vyskúšajte náš recept na mrkvovú bábovku s orechmi, kysnutý koláč s trnkami, ringlotami a posýpkou alebo celozrnný mrveničkový koláč so slivkami.

Ingrediencie

  • 100 g lístkové cesto,
  • 200 g vlašské orechy,
  • 150 g sušené slivky,
  • 50 g maslo,
  • šťava z polky citróna,
  • 2 PL med,
  • 1 PL cukor,
  • 1/2 ČL škorica

Na sirup

  • 1 dcl voda,
  • 2 PL med,
  • 50 g cukor,
  • kôra z polky citróna

Postup receptu

Orechy si pomelieme na hrubšie a slivky nakrájame na drobnejšie kúsky. 

 

Pomelieme orechy. Foto - Slávka

2

Na panvicu dáme citrónovú šťavu, med, cukor, škoricu a chvíľu povaríme. Pridáme k tomu orechy a slivky a dôkladne premiešame. Plnku do baklavy máme hotovú.

 

Pripravíme si plnku. Foto - Slávka

3

Lístkové cesto si dáme na pomúčenú dosku, rozdelíme na tri časti a každú časť rozvaľkáme na čo najtenší plát. 

Rozvaľkáme cesto. Foto - Slávka

4

Prvú vrstvu cesta dáme na maslom vymastený plech. Cesto potrieme rozpusteným maslom aj na povrchu.

Cesto na plechu potrieme maslom. Foto - Slávka

5

Nasleduje polovica plnky a druhý plát cesta. Opäť potrieme maslom.

Pridáme plnku. Foto - Slávka

6

Postup ešte raz zopakujeme, pričom tretiu poslednú vrstvu cesta zvrchu nakrojíme na rovnomerné kocky, no dáme pozor, aby sme neprešli až na spodok. Pečieme na 200°C asi pol hodinu.

Nakrájame cesto. Foto - Slávka

7

Medzitým si pripravíme sirup. Vodu, cukor, med a citrónovú kôru povaríme asi 15 minút a je to.

Pripravíme si sirup. Foto - Slávka

8

Baklavu polievame týmto sirupom, až kým ho celý neminieme. Zostane krásne lesklá. Podávame až na druhý deň. 

Baklavu polejeme sirupom. Foto - Slávka

Baklava je hotová, môžete si ju vychutnať s kávičkou, na raňajky alebo len tak. Vyskúšajte aj recepty z webu Ženy v meste – hrnčekový orechový koláč, orechové pusinky alebo výborný medovo-orechový koláč

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu