Hlasovať
Čas prípravy: 20 minút
Čas pečenia: 7 – 10 minút
Počet porcií: 90 ks (podľa veľkosti)
 

Vianočný recept na tie najlepšie mäkké medovníky, aké ste kedy jedli. Tieto medovníky sú zo špaldovej múky, takže sú o čosi zdravšie, avšak stále chutia výborne. Viete si ich však aj úplne bez problémov upiecť z obyčajnej múky. Skúste si pripraviť tradičné mäkké medovníky podľa receptu portálu Chutné recepty

Mäkké medovníky

Medovníky patria k obľúbenému a veľmi chutnému vianočnému pečivu. Hoci sa spájajú najmä s Vianocami, viete si ich pripraviť aj kedykoľvek počas roka. My vám prinášame recept na najlepšie mäkké medovníky, pri ktorých nehrozí, žeby boli tvrdé, ako niektoré zvyknúť byť. Vianoce sa pomaly, ale isto blížia a čas pečenia čochvíľa začne. Buďte pripravený a uložte si tento recept, aby ste si mohli upiecť dokonalé mäkké medovníky.

Mäkké medovníky sú tradičnými medovými perníkmi často spojenými s východnou a strednou Európou, najmä s Českom a Slovenskom. Majú bohatú históriu, siahajúcu až do stredoveku. V minulosti boli spájané s rôznymi tradíciami a sviatkami, ako sú Vianoce a svadby. Je zaujímavé sa dozvedieť o ich kultúrnom význame a histórii.

Výroba medovníkov môže byť náročná, najmä ak sa pokúšate vyrobiť tradičné ozdobené perníčky. Zistite si však viac o technikách zdobenia, tvarovaní a pečení medovníkov. Medovníky sa môžu líšiť od regiónu k regiónu. Napríklad na Slovensku existujú vlastné tradičné recepty, ale podobné dobroty sa nájdu aj v ďalších krajinách. Porovnajte rôzne recepty a stále obľúbené varianty.

Medovníky sú často zdobené rôznymi motívmi a vzormi. Tradične sa zdobia kráľovskou polevou alebo glazúrou, ale môžete ich tiež ozdobiť polevou z bielkov a cukru alebo čokoládou. Inšpirujte sa rôznymi vzormi a zdobením. Medovníky sú známe svojou dlhou trvanlivosťou. Ak budete medovníky skladovať správne, môžu vydržať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov. Informujte sa o správnych podmienkach skladovania a balení.

Mäkké medovníky sú nielen lahodným pečivom, ale majú aj hlboké kultúrne korene. Preskúmajte ich históriu, regionálne varianty a rôzne spôsoby prípravy a zdobenia, aby ste získali plný obraz tohto tradičného dezertu.

Skúste aj náš recept na cesto na medovníky, orechové košíčky Izidor, kokosové rožky, medové trubičky v čokoláde či makové linecké koláčiky. Na našom webe Chutné recepty nájdete aj veľa iných receptov a nielen na dezerty. 

Ako na zdravšie medovníky 

Aby ste mohli pripraviť zdravšie medovníky, môžete použiť niekoľko náhrad za tradičné zložky a zmeniť prístup k príprave týchto perníčkov. Tu je niekoľko tipov na zdravšie a mäkké medovníky:

  1. Náhrada rafinovaného cukru: Namiesto bieleho rafinovaných cukru môžete použiť prírodné sladidlá ako med, javorový sirup, agávový nektár alebo kokosový cukor. Tieto sladidlá majú menej vysoký glykemický index a obsahujú viac živín.
  2. Použite celozrnnú múku: Namiesto bežnej hladkej múky môžete použiť celozrnnú múku alebo iné alternatívy, ako je mandľová múka alebo kokosová múka. Tieto múky obsahujú viac vlákniny a živín.
  3. Redukcia tuku: Pokúste sa znížiť množstvo tuku v recepte. Môžete použiť menej masla alebo oleja, prípadne použiť zdravšie alternatívy, ako je kokosový olej alebo avokádový olej.
  4. Pridanie orechov a sušeného ovocia: Môžete pridať nasekané orechy (napríklad vlašské orechy, mandle) a sušené ovocie (napríklad čerstvé hrozienka, sušené marhule) pre zvýšenie obsahu vlákniny a antioxidantov.
  5. Zvýšenie korenín: Môžete pridať viac korenín, ako je škorica, zázvor alebo muškátový orech, aby ste zlepšili chuť medovníkov a pridali zdravé látky.
  6. Náhrada vajec: Ak chcete znížiť množstvo vajec, môžete použiť náhrady ako pretlačená banánová alebo jablková kaša, jogurt alebo chia semienka namočené vo vode.
  7. Použitie kvalitných surovín: Vyberte si kvalitné a čerstvé suroviny bez prídavkov umelých konzervantov alebo farbív.
  8. Zníženie množstva polevy: Ak sa rozhodnete zdobiť medovníky polevou, použite menej polevy a snažte sa vyhnúť prebytku cukru. Môžete použiť cukrárenskú polevu s nižším obsahom cukru alebo skúsiť alternatívy, ako je poleva z bielkov.

Týmito zmenami môžete pripraviť zdravšie medovníky, ktoré stále budú chutiť výborne, ale budú obsahovať viac živín a menej nepriaznivých zložiek.

Tu je aj starý recept na linecké cesto. A tu je vianočný punč. Tu je aj dlho hľadaný recept na najlepšie medovníky. Tu je zase recept na medovníky mäkké hneď po upečení.

Tu je aj recept na stále mäkké medovníky. Skúste aj grilážky recept so salkom. Ale skúste aj recept na medovníky bez vajec. Skúste aj recept na najlepšie crinkles. Vyskúšajte aj ďalšie recepty na suché pečivo. Tu je aj recept na orechové vanilkové rožky.

Ingrediencie

  • 500 g hladká špaldová múka (alebo obyčajná hladká),
  • 150 g pomletý trstinový cukor (alebo práškový),
  • 3 PL med,
  • 100 g maslo,
  • 2 ks väčšie vajcia (alebo 3 ks menšie),
  • 1 ČL sóda bikarbóna, 
  • 1 ČL perníkové korenie,
  • 1 ČL kakao,
  • 1 ČL mletá škorica,
  • na ozdobu: oriešky, lúpané mandle, kokos, cukrové perličky, atď.,
  • na potretie: 1 ks vajce

Postup receptu

Rozpustíme si maslo a med, a necháme ich trochu vychladnúť. Do väčšej misky dáme múku, cukor, vajcia, sódu bikarbónu, perníkové korenie, škoricu, kakao a med s maslom.

Vymiešame cesto. Foto - Nela

Zo všetkých týchto surovín vymiešame cesto, ktoré následne zabalíme do fólie a necháme v chladničke odpočívať aspoň na pár hodín, ideálne však na noc, aby dostatočne vyzrelo a aby prešli všetky chute.

Necháme odstáť. Foto - Nela

3

Keď cesto vyberieme z chladu, necháme ho ešte postáť, aby trochu zmäklo. S mäkkým sa bude lepšie pracovať. Cesto vyvaľkáme na hrúbku asi 5 mm na múkou vysypanej doske a vykrojíme rôzne tvary. 

Vykrajujeme. Foto - Nela

4

Plech následne vystelieme papierom na pečenie a poukladáme naň všetky vykrojené medovníky. Medovníky však neukladáme veľmi blízko seba, pretože pri pečení ešte trochu narastú. Pred pečením ich môžeme ozdobiť orieškami alebo mandľou. 

Dáme na plech. Foto - Nela

5

Medovníky pečieme pri teplote 170°C asi 7 – 10 minút, kým nebudú okraje zlatisté. Nepečieme ich dlho, aby neboli veľmi tvrdé. Hneď po upečení ich potrieme rozšľahaným vajíčkom, budú sa pekne lesknúť. 

Pečieme. Foto - Nela

6

Prečo sa nepotierajú medovníky pred pečením? Keby sme ich potreli pred pečením, tak sa nebudú tak lesknúť. Mäkké medovníky tým pádom máme hotové a pre istotu si ich upečte z dvojitej dávky, pojedia sa rýchlo. 

Potrieme vajcom. Foto - Nela

Hotovo! Veríme, že sa vám mäkké medovníky podarili. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na výborné pardubické perníčky s lekvárom. A tu je zase linecké cesto od babičky. Tu je aj rokmi overený recept na vianočnú griláž. Máme pre vás aj recept na sneh na zdobenie medovníkov. Alebo tento na medové rezy.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu