47x hlasované

Bublanina je tradičný koláč, ktorý u nás patrí medzi klasiku a symbol detstva. Tu je bublaninový recept, ktorá je rýchla, jednoduchá a chutná. Tradičná bublanina je jedným z najstarších a najznámejších dezertov v stredoeurópskych krajinách, vrátane Slovenska, Česka a Poľska.

Bublanina

Ide o veľmi jednoduchý koláč, či už čo sa týka prípravy alebo použitých surovín, ale niekedy sa môže stať, že sa dokonale nepodarí.

Inšpirujte sa týmto najúspešnejším receptom na najlepšiu bublaninu na slovenskom internete. Okrem toho, že sa rýchlo pripraví, chutí tak dobre, že naozaj dlho nevydrží. Jednoducho ju doma zjete.

Začnime trošku zo širšia. Aké je história bublaniny? Ide o tradičné slovenské pečivo s výrazným a nadýchaným cestom plným ovocia. Má za sebou u nás dlhú a bohatú minulosť a je súčasťou kultúry a gastronómie v stredoeurópskych krajinách po stáročia.

Jej pôvod siaha až do stredoveku, keď sa v Európe začali pestovať ovocné stromy a používať múka ako základná surovina v pečení. V tom čase bolo pečenie bublaniny spojené s rôznymi náboženskými a sviatočnými obdobiami, ako napríklad s Veľkou nocou a Vianocami.

Bublanina sa v minulosti piekla na otvorenom ohni a v otvorenom pekáči. Bolo to jednoduché jedlo, ktoré sa pripravovalo doma nad domácim ohniskom, čo dalo cestu k jej charakteristickej nadýchanosti a bublinkovému vzhľadu.

Postupom času sa spôsob prípravy a pečenia menil, ale základ zostal. Už tradičná bublanina sa totiž piekla v hlbokom plechu.

Od dávna sa na jej prípravu používa aj čerstvé ovocie, ktoré sa rovnomerne rozloží po povrchu cesta a nechá sa upiecť. Klasickou voľbou vždy boli čerešne, slivky, marhule alebo jablká.

Až neskôr sa bublanina začala piecť vo vyhriatej rúre ale stále sa servírovala ako sladká pochúťka na rodinné oslavy, sviatky a špeciálne príležitosti. S postupným rozvojom pekárskych technológií a moderných kuchárskych metód sa objavili rôzne variácie jej recepty.

Dnešná bublanina

Dnes sa bublanina pečie v rôznych veľkostiach a s rôznymi druhmi ovocia. Okrem tradičných receptov sa vytvárajú aj nové kombinácie s rôznymi druhmi cesta, náplňami a dochucovadlami. Okrem tradičných receptov s ovocím sa objavujú aj rôzne variácie bublaniny s rôznymi prísadami a náplňami, ako sú tvaroh, orechy, čokoláda alebo ovocné pyré.

Bublanina zostáva i tak obľúbeným dezertom a súčasťou slovenskej a stredoeurópskej kuchyne. Je symbolom rodinného pečenia, tradičných receptov a sladkých radostí. Najmä počas letných prázdnin. Svojou jednoduchosťou a výbornou chutou si zachováva špeciálne miesto v srdciach ľudí po celom regióne.

Bublanina je úžasná v tom, že ju môžeme pripraviť vlastne s akýmkoľvek ovocím, ktoré máte momentálne vo svojej záhradke, alebo aj odložené v špajze.

Spotrebovanie čerstvého ovocia je priam zmyslom pečenia tohoto koláča. Ide jednoducho o výborný spôsob využitia sezónneho zberu najmä na jar a v lete. Dokonalým príkladom je príprava čerešňovej bublaniny. Úrody bývajú pomerne štedré, ale čerešne vydržia len pár týždňov. Treba si ich užiť na čo najviac spôsobov. Bublanina je to pravé už po stáročia.

Príprava bublaniny je však rovnako jednoduchá hoci aj v zime, keď je výborným riešením upiecť si koláč so zavareným alebo mrazeným ovocím.

Ako pripraviť nadýchanú bublaninu?

Ako sme už spomenuli, bublanina je veľmi jednoduchá na prípravu, pár drobností je ale dobré vedieť.

Povedzme si teda pár drobností, ako upiecť dokonale nadýchanú bublaninu. Dôležité je poriadne vyšľahané cesto. Niektoré recepty odporúčajú oddeliť bielky od žĺtkov, iné ich šľahajú spolu. Skúste to oddelene. Receptu to určite nezaškodí.

Môžeme si pomôcť aj kuchynským robotom a šľahať žĺtky a bielky samostatne. Žĺtky by mali byť vymiešané do peny a bielky so štipkou soli by mali tvoriť tuhý sneh. na ten si dajte špeciálne pozor.

Bez ohľadu na spôsob prípravy, ktorý si zvolíte, je dôležité cesto dôkladne vyšľahať. Ale báť sa toho rozhodne nemusíte.

Správne zohriata rúra je tiež veľmi dôležitá. Ak rúra nie je dostatočne vyhriata, pečenie môže byť problémom. Preto treba venovať pozornosť tomu, aby sme rúru zapli, keď už máme všetky suroviny pripravené. Bublanina sa väčšinou pečie 30 minút pri teplote 170-180 stupňov.

Je dôležité neprehrievať rúru a nepretržite ju otvárať. Skúšobným pichnutím špajdľou do cesta môžeme overiť, či je upečené.

Ako upiecť vysokú bublaninu? Okrem vyššie uvedených bodov, ako poriadne vyšľahané cesto a vyhriata rúra, je dôležité zvoliť správny plech na pečenie. Ak chceme vysokú bublaninu, odporúča sa užší a menší plech.

Pri pečení bublaniny je dobré mať na pamäti niekoľko dôležitých faktorov. Tu je pár vecí, na ktoré by ste mali myslieť:

  • Správne vyšľahané cesto: Dôležité je poriadne vyšľahať cesto, aby bolo nadýchané a mäkké. Odporúča sa oddeliť bielka od žĺtkov a vyšľahať ich samostatne, a potom ich opatrne zmiešať s ostatnými ingredienciami.
  • Správna teplota rúry: Predohrejte rúru na správnu teplotu podľa receptu. V prípade bublaniny je to väčšinou teplota medzi 170-180 stupňami Celzia. Dôležité je, aby rúra bola dostatočne vyhriata pred vložením cesta, aby sa pekne nadýchalo.
  • Vhodný plech: Použite vhodný plech na pečenie, ideálne hlboký. To umožní aby bublanina narástla a vytvorila nadýchanú štruktúru. Ak chcete vyššiu bublaninu, zvoľte užší plech, ak chcete nižšiu bublaninu, zvoľte širší plech.
  • Použitie kvalitných ingrediencií: Kvalitné ingrediencie prispievajú k lepšiemu výsledku. Múka by mala byť čerstvá a kvalitná, rovnako aj ostatné ingrediencie ako cukor, vajcia a prášok do pečiva.
  • Správne použitie ovocia: Ak používate ovocie, dôkladne ho pripravte. Ak ide o čerstvé ovocie, očistite ho a nakrájajte na menšie kúsky. Ak používate kompótové ovocie, nechajte ho odkvapkať, aby sa minimalizovala nadbytočná vlhkosť v bublanine.
  • Neotvárajte rúru počas pečenia: Je dôležité sa vyhnúť otváraniu rúry počas pečenia, aby sa zabránilo poklesu teploty. To by mohlo spôsobiť, že bublanina sa správne neupečie.
  • Skúšobný pich: Pred vybratím koláča z rúry urobte skúšobný pich špajdlou alebo nožom. Ak po vytiahnutí špajdly nezostáva na nej surové cesto, bublanina je pripravená.
  • Podávanie: Bublanina sa zvyčajne podáva teplá. Môžete ju ozdobiť práškovým cukrom, polevou alebo servírovať s ďalšími doplnkami, ako je šľahačka, zmrzlina alebo ovocný sirup. 

Sledovanie týchto faktorov by vám mohlo pomôcť dosiahnuť dokonale nadýchanú bublaninu. Pamätajte, že každý recept sa môže trochu líšiť, takže je dôležité dodržiavať pokyny v konkrétnom recepte, ktorý používate.

Aké ovocie použiť?

Môžeme si vybrať podľa vlastnej chuti alebo podľa dostupnosti ovocia. Najčastejšie sa používajú čerešne, ale rozhodne neurobíte chybu ani ak využijete jahody, marhule, rebarboru, čučoriedky, možnosti sú neobmedzené.

Pri použití čerstvého ovocia ho treba poriadne umyť, osušiť a nakrájať na menšie kúsky. Čerešne a višne určite odkôstkujte. Ovocie ako marhule, broskyne alebo hrušky skúsení cukrári a cukrárky odporúčajú opekať na masle a cukre.

Ak používame kompót alebo zavárané ovocie, nechajte ich odkvapkať, aby cesto nezvlhlo a zachovalo si konzistenciu. Cesto by nám mohlo dokonale rozmočiť. Odporúča sa to napríklad pri príprave rebarborovej bublaniny. Rebarboru treba posypať práškovým cukrom, aby sa takto zbavila vody a koláč potom nebude zbytočne mokrý.

Ovocie na záver môžeme rovnomerne rozložiť na pripravené cesto a vložiť do rúry. Množstvo použitého ovocia je len na vás, či chcete na koláčik viac ovocný, alebo mene mať viac ovocia alebo viac cesta.

Bez ohľadu na druh ovocia má bublanina výhodu aj v tom, že sa nekazí a nemusíte sa trápiť so skladovaním. Na stole či kuchynskej linke vydrží aj niekoľko dní, kým ju nezjete.

Recepty na bublaninu

Podľa ovocia

Podľa použitej múky

Základný recept – Ingrediencie

(hrnček 250 ml)

  • 2 hrnčeky polohrubej múky,
  • 1 hrnček kryštálového cukru,
  • 2 ks vanilínový cukor,
  • 1 ks kypriaci prášok,
  • 1 hrnček mlieka,
  • 3 vajcia rozdelené na žĺtky a bielky,
  • ½ hrnčeka oleja,
  • čerešne, alebo iné obľúbené ovocie,

Postup receptu: hrnčeková bublanina s ovocím

1

Cesto na bublaninu si pripravíme tak, že si zmiešame „suché“ a „mokré“ ingrediencie. V prvej miske zmiešame múku s kryštálovým cukrom, vanilínovým cukrom a práškom do pečiva. V inej miske si metličkou, alebo aj robotom vymiešame žĺtky s mliekom a olejom. 

Bublanina potrebuje dôkladne vymiešané cesto. Foto - Michal Trško
Bublanina potrebuje dôkladne vymiešané cesto. Foto – Michal Trško

2

Potom si obe pripravené zložky bublaninového cesta si zmiešame. Do múky vlejeme mokrú zmes a vymiešame si vláčne cesto. Vymiešame si ešte bielka so štipkou soli a na záver sneh opatrne vmiešame do cesta.

Cesto na bublaninu môžeme vymiešať aj robotom. Foto - Kristýna
Cesto na bublaninu môžeme vymiešať aj robotom. Foto – Kristýna

3

Plech vystelieme papierom na pečenie alebo dôkladne potrieme olejom. Vylejeme naň cesto.

Cesto vylejeme na plech. Foto - Michal Trško
Cesto vylejeme na plech. Foto – Michal Trško

4

Do cesta na plechu poukladáme vykôstkované čerešne alebo iné sezónne ovocie a pečieme cca 30 minút pri teplote 170-180°C. Môžeme použiť aj kompótové ovocie. Ak máme veľa ovocia, môžeme použiť väčší plech cca 30×40 cm, bude nižší, pečieme kratšie. Keď chceme bublaninu vyššiu, pečieme na menšom plechu a pečieme dlhšie, aby sa koláčik prepiekol.

Dokonalá bublanina si zaslúži veľa ovocia. Foto - Michal Trško
Dokonalá bublanina si zaslúži veľa ovocia. Foto – Michal Trško

5

Po upečení môžeme hrnčekový koláčik posypať práškovým cukrom, prípadne pridať kopček šľahačky alebo zmrzliny, dozdobiť medovkou. Dobrú chuť. Pri príprave textu sme využili aj openai.com. Vybrali sme pre vás aj ďalší recept na mramorovú bábovku.

A na výber je naozaj veľké množstvo chutných receptov. Podľa použitej múky je to napríklad špaldová bublanina. A podľa ovocia u nás máme okrem čerešňovej aj jahodovú, rebarborovú, ale aj marhuľovú. Vyskúšajte aj piškótovú bublaninu. Vybrali sme aj recept na babičkinu hrnčekovú bublaninu

Bublanina je hotová. Foto - Michal Trško
Bublanina je hotová. Foto – Michal Trško

Ako dlho sa pečie bublanina?

Cesto na plechu na ktoré poukladáme čerešne alebo iné sezónne ovocie pečieme cca 30 minút pri teplote 170-180 °C. Ak máme veľa ovocia, môžeme použiť väčší plech cca 30×40 cm, bude nižší, pečieme kratšie. Keď chceme bublaninu vyššiu, pečieme na menšom plechu a pečieme dlhšie, aby sa koláčik prepiekol.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu