17x hlasované

 
Čas prípravy: 90 minút,
Čas vyprážania: 3-4 minúty,
Počet porcií: 40 skôr menších šišiek,
 

Fašiangové babkine šišky, ktoré môžete vyskúšať miesto dezertu ako sladkú bodku za obedom. Pokiaľ sa bojíte plniť šišky džemom, aby nevytiekla, máme pre vás recept, kedy ho pridáte až na úplný záver. 

Vyskúšajte si pripraviť jedlo podľa receptu kuchyne portálu Chutné recepty, ktoré si pripravíte za pár minút.

Babkine šišky

Naše babkine šišky sú mäkké a jemné ako obláčik.Toto tradičné slovenské jedlo sa najčastejšie jedáva ako sladká pochúťka alebo ako sladké raňajky. Ide o malé gule z kysnutého cesta, ktoré sa vyprážaním v oleji napučia a následne sa plnia lekvárom, alebo džemom.

Šišky sú veľmi populárne po celom Slovensku a v susedných krajinách a sú súčasťou mnohých sviatočných a rodinných tradícií. Tradične sa u nás babkine šišky pripravujú z pšeničnej múky, ale môžu sa použiť aj iné druhy múky, ako napríklad žitná alebo kukuričná. 

Pečenie šišiek je po stáročia zakorenený spôsob prípravy obľúbeného jedla, ktoré má dlhú históriu v rôznych kultúrach a regiónoch.

V minulosti boli často používané ako základná potravina v zimnom období, pretože boli lacné a ľahko dostupné koláče. V niektorých regiónoch sa používali ako náhrada za chlieb alebo ako príloha k mäsu, rybám a zelenine.

Dnes sa babkine šišky pečú hlavne pre svoj vynikajúci chuťový zážitok a ako súčasť tradičných jedál v rôznych regiónoch. V mnohých krajinách sú šišky súčasťou sviatočných jedál dodnes, napríklad vianočného stola. Najčastejšie sa však šišky podávajú ako sladké dezerty, napríklad s ovocím a šľahačkou.

História prípravy šišiek

Babkine šišky sú tradičným jedlom, ktoré sa pripravuje počas fašiangového obdobia, teda pred Veľkou nocou. Tento obyčaj má korene v pohanskom období, keď sa konalo jarné slávnostné obdobie, ktoré sa nazývalo Maslenice. V tomto období sa jedli sladké jedlá, vrátane šišiek, ktoré sa pripravovali ako symbol nového života a hojnosti.

Neskôr sa tento obyčaj presunul do kresťanského obdobia, kedy sa obdobie fašiangov stalo poslednými dni pred Veľkou nocou, kedy sa mali ľudia naposledy zabaviť a nasýtiť pred pôstom.

Šišky sa stali tradičným jedlom fašiangového obdobia a symbolizujú hojnosť a bohatstvo. Vyskúšajte aj recept na tradičné buchty so slivkovým lekvárom, alebo banánovú roládu. Vyskúšajte aj recept na palacinky. Tu je aj naša bábovka. Skúste aj náš recept na jednoduché pampúšiky, nadýchané šišky či tvarohové fánky. Skúste aj text aký je najlepší džem do šišiek.

Ingrediencie

(4-5 porcií)

  • 50 g masla,
  • 40 g práškového cukru,
  • 4 ks žĺtkov,
  • 1 vanilkový cukor,
  • 1 a pol čajovej lyžičky rumovej arómy,
  • 250 ml polotučného mlieka,
  • 1 kocka droždia,
  • 500 g hladkej múky,
  • pol čajovej lyžičky soli,
  • 1 pohár džemu, alebo lekváru,
  • olej na vyprážanie,

Postup receptu babkinych šišiek

1Urobíme kvások – Asi polovicu mlieka ohrejeme na teplotu ľudského tela, pridáme lyžičku cukru a rozdrobíme droždie. Necháme 10 minút v teple nabehnúť.

Pripravíme si kvások. Foto - Kristýna

2Zmiešame maslo s cukrom – Maslo izbovej teploty (ideálne, keď ho vytiahnete pol hodinu predtým, ako s ním začnete pracovať), zmiešajte s práškovým cukrom.

Zmiešame maslo s cukrom. Foto - Kristýna

3Pridáme žĺtky – K maslu a cukru pridáme žĺtky a vyšľaháme do peny.

Pridáme žĺtky. Foto - Kristýna

4Prisypeme vanilkový cukor a nakvapkáme rumové arómy – Do peny vysypeme vanilkový cukor a nakvapkáme rumové arómy. A zase dobre premiešame.

Pridáme rumovú arómu. Foto - Kristýna

5Pridáme kvások, múku a zvyšok mlieka – K zmesi prilejeme kvások, zvyšok mlieka a preosiatu múku so soľou. Spojíme všetko dohromady.

Pridáme kvások a múku. Foto - Kristýna

6Dáme kysnúť – Cesto dáme na teplé miesto kysnúť aspoň na 1 hodinu. Na fotke je cesto pred kysnutím a po ňom.

Cesto pred kysnutím a po ňom. Foto - Kristýna

7Cesto rozvaľkáme a vytlačíme kolieska – Na pomúčenej doske vyvaľkáme cesto na výšku 1cm a pomocou pohárika vytlačíme kolieska.

Do cesta vytlačíme kolieska. Foto - Kristýna

8Urobíme jamky s necháme kysnúť – Do koliesok urobíme prstom jamky a necháme ešte 20 minút nakysnúť na doske.

Urobíme jamky a necháme kysnúť. Foto - Kristýna

9Vyprážame – Do hrnca dáme olej, väčšie množstvo, tak aby nám šišky na oleji plávali. Vyprážame z každej strany do hneda cca 1-2 minúty.

Babkine šišky vypražíme. Foto - Kristýna

10Naplníme – Naše babkine šišky naplníme obľúbeným džemom, alebo lekvárom, ktorú máme radi. Ja som použila jahodový (recept na domáci jahodový džem), ale skvele sa hodí aj marhuľový. 

Babkine šišky naplníme džemom. Foto - Kristýna

Dobrú chuť! Vyskúšajte aj náš recept na čerešňovú bublaninu. Máme aj recept na rýchle šišky bez kysnutia. Skúste aj naše tipy aká múka na šišky. Alebo skúste aj tieto nadýchané šišky.

Videorecept na najlepšie šišky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu