Čas prípravy: 24 hodín
Čas varenia: 20 – 30 minút 
Počet porcií: 1 – 1,5 l
 

Overený recept na púpavový sirup, ktorý rozhodne stojí za vyskúšanie. Ak ste si ho ešte nikdy nepripravovali, teraz je ten správny čas to vyskúšať, pretože portál Chutné recepty má pre vás overený recept.

Púpavový sirup

Púpavy sú v plnom rozkvete a bola by naozaj veľká škoda ich nevyužiť. Okrem medu si z nich vieme pripraviť aj púpavový sirup, ktorý nie je taký náročný na prípravu, ako sa môže zdať. Púpavy je vhodné zbierať doobeda kvôli rozkvitnutým hlavičkám, vtedy sú totiž najväčšie a majú najviac peľu. Pozrite si náš recept a pripravme si spolu púpavový sirup. 

Púpavový sirup je prírodný sladký sirup vyrábaný z kvetov púpavy (Taraxacum officinale), ktorý je nielen chutným doplnkom do kuchyne, ale aj užitočným prírodným produktom s množstvom zdravotných benefitov a tradičných využití. Tento sirup ponúka viacero zdravotných výhod. Púpava je známa svojimi detoxikačnými vlastnosťami, najmä pre pečeň, a preto púpavový sirup môže podporovať zdravie pečene a obličiek. Navyše, púpava stimuluje produkciu žalúdočných štiav, čo môže pomôcť pri problémoch so zažívaním. Má aj protizápalové vlastnosti, ktoré môžu zmierňovať zápalové stavy. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ako sú vitamíny A, C, E a K, a tiež železo, vápnik a draslík.

Púpavový sirup sa tradične používa ako prírodný liek na liečbu kašľa a prechladnutia. Jeho sladká chuť a prírodné zložky môžu upokojiť podráždené hrdlo. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov prispieva aj k posilneniu imunitného systému. Okrem zdravotných výhod má púpavový sirup aj široké gastronomické využitie. Môže slúžiť ako alternatíva k medu alebo javorovému sirupu na sladenie čaju, palaciniek, jogurtu alebo toastu a môže byť použitý ako prírodné sladidlo v rôznych receptoch na pečenie a varenie.

Púpavový sirup je tiež ekologickým a udržateľným produktom. Púpavy kvitnú na jar, čo robí výrobu sirupu sezónnym projektom, ktorý využíva prírodné zdroje v danom období. Púpavy sú bežné a ľahko pestovateľné, takže sirup je možné vyrobiť doma bez potreby nákupu drahých ingrediencií. V kozmetike sa vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam púpavový sirup využíva v domácich maskách na tvár alebo ako prísada do kúpeľov.

Historicky, púpavy a z nich vyrobený sirup zohrávali dôležitú úlohu v ľudovom liečiteľstve v rôznych kultúrach, kde sa často používali ako domáci liek na rôzne zdravotné problémy. V mnohých kultúrach je púpava symbolom odolnosti a vytrvalosti, čo odráža jej schopnosť rásť v rôznych podmienkach a prostrediach. Vďaka týmto vlastnostiam a využitiam je púpavový sirup viac než len sladidlo – je to multifunkčný produkt s bohatou históriou a mnohými zdravotnými prínosmi.

Púpava v kuchyni

Púpava, často považovaná za obyčajnú burinu, je v skutočnosti mimoriadne všestranná a hodnotná rastlina, ktorá sa dá v kuchyni využiť mnohými spôsobmi. Tu sú niektoré zaujímavosti o jej kulinárskom využití:

  1. Listy púpavy:

    • Čerstvé šaláty: Mladé púpavové listy sú chutné v čerstvých šalátoch. Majú mierne horkastú chuť, ktorá pripomína rukolu. Skvele sa hodia v kombinácii s medom, citrusovým dresingom alebo s orechmi a syrom.
    • Pesto: Púpavové listy môžu byť použité na prípravu pesta ako náhrada za bazalku. Púpavové pesto je skvelé na cestoviny, chlieb alebo ako prísada do iných jedál.
    • Dusenie a restovanie: Staršie listy sú vhodné na dusenie alebo restovanie, podobne ako špenát. Môžu byť pridané do polievok, omáčok alebo ako príloha k mäsu.
  2. Kvety púpavy:

    • Púpavový med a sirup: Kvety púpavy sa používajú na prípravu púpavového sirupu alebo medu, ktorý sa dá využiť ako prírodné sladidlo v čaji, na palacinky alebo do jogurtov.
    • Jedlé dekorácie: Púpavové kvety môžu slúžiť ako jedlé dekorácie na koláče, dezerty alebo šaláty, čím pridajú farebný a zaujímavý vizuálny prvok.
  3. Koreň púpavy:

    • Pražený koreň ako kávová náhrada: Koreň púpavy sa môže pražiť a mlieť na prípravu kávového nápoja bez kofeínu, ktorý má jemne horkú chuť a podobá sa káve.
    • Polievky a vývary: Koreň púpavy môže byť použitý ako prísada do polievok a vývarov, kde dodáva jemne zemitú chuť.

Púpava je teda neuveriteľne všestranná rastlina, ktorú možno využiť od koreňa až po kvety. Okrem toho, že je bohatá na vitamíny a minerály, jej rôzne časti dodajú jedlám unikátne chute a výživové hodnoty. Táto skromná rastlina si zaslúži svoje miesto v kuchyni každého, kto hľadá zdravé a prírodné prísady.

Okrem púpavového sirupu máme pre vás recept aj na agátový sirup, bazový sirup, ktorý sa varí, ale aj bazový sirup bez varenia, púpavový med, višňový sirup či bazový med. Skúste aj náš pečený čaj

Ingrediencie
  • 200 ks kvety púpavy,
  • 1 l prevarená voda,
  • 1 kg kryštálový cukor,
  • 1 ks citrón,
  • 1 PL kyselina citrónová 

Postup receptu

1Nazbierané púpavy dáme do studenej prevarenej vody. Následne ich dáme na sporák, necháme nech zovrú, okamžite stiahneme zo sporáka a necháme lúhovať do ďalšieho dňa, minimálne však 12 hodín. Avšak neodporúča sa viac ako 24 hodín.

Nazbierame kvety. Foto - Andrea

2

Po lúhovaní precedíme túto zmes, ideálne pomocou gázy, a kvety dôkladne vyžmýkame. 

Scedíme. Foto - Andrea

3

Tekutinu následne dáme do hrnca a pri nízkej teplote zahrievame. Pridáme do nej aj celý cukor.

Zahrievame. Foto - Andrea

4

Následne nakrájame citróny a pridáme ich do tekutiny. Ak máme bio citróny, pokojne ich môžeme pridať aj so šupkou. Pridáme aj 1 PL kyseliny citrónovej. Stále zohrievame na miernom ohni a miešame dokým sa cukor nerozpustí, čo môže trvať 10 – 20 minút. 

Pridáme cukor a citróny. Foto - Andrea

5

Keď sa cukor rozpustí, hrniec stiahneme z ohňa a ešte teplý sirup nalejeme do čistých, sterilizovaných fliaš. Fľaše dobre uzavrieme a otočíme opačne, hore dnom, necháme ich takto prikryté dekou do ďalšieho dňa. Na druhý deň už môžeme sirup pokojne použiť.

Nalejeme do fliaš. Foto - Andrea

Tip na záver: Pri hustejšej konzistencií (ktorú dosiahneme, keď použijeme buď menej vody, cca 0,75 litra, alebo použitím väčšieho množstva cukru, cca 1,5 kg cukru na 1 l vody) môžeme sirup mazať aj na chlebík podobne ako med. Vo fľaškách v chlade a v tme vydrží sirup okolo 6 – 8 mesiacov. 

Púpavový sirup je hotový, určite sa vám podarí skvele! Skúste aj recept portálu Ženy v meste na domácu bazovú limonádu

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu