Čas prípravy: 1 hodina + lúhovanie
Počet porcií: 3 – 4 l
 

Výborný recept na domáci agátový sirup. Tento sirup síce nie je taký populárny ako bazový, ale je rovnako výborný a hodí sa do rôznych drinkov. Jeho príprava nie je náročná, pripravte si ho spolu s portálom Chutné recepty.

Agátový sirup

Domáci agátový sirup je skvelým tipom na zúžitkovanie kvetov agátu, ak nejaké doma na záhrade máte. Ak sa aj vyberiete zbierať kvety na verejné priestranstvá, zvoľte oblasti mimo ciest, aby boli kvety čo najviac bez nečistôt. Odporúčame vám tiež kvety strihať a nie trhať, aby neboli poškodené. Vyskúšajte si pripraviť agátový sirup podľa nášho receptu.

Agátový sirup je prírodný sladký sirup vyrobený z kvetov agátu (Robinia pseudoacacia), ktorý sa vyznačuje svojimi jedinečnými chuťovými a zdravotnými vlastnosťami. Jeho zloženie pozostáva z agátových kvetov, vody a cukru, pričom neobsahuje žiadne umelé prísady ani konzervanty, čo ho robí ideálnym pre tých, ktorí preferujú prírodné produkty. Kvety agátu sú bohaté na flavonoidy a esenciálne oleje, ktoré môžu priaznivo pôsobiť na zdravie.

Jednou z najvýznamnejších vlastností agátového sirupu je jeho vysoký obsah antioxidantov. Tieto látky pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele a môžu prispievať k prevencii rôznych chorôb. Okrem toho, kvety agátu majú antibakteriálne účinky, ktoré môžu pomôcť pri prevencii infekcií. Tradične sa agátový sirup používa aj na podporu trávenia a zmiernenie tráviacich problémov, ako sú nadúvanie a plynatosť.

V kulinárskej oblasti sa agátový sirup často využíva ako sladidlo do čajov, limonád a rôznych nápojov. Jeho jemná, kvetinová chuť je ideálna aj do dezertov, jogurtov, palaciniek a vaflí. Okrem sladkých jedál sa môže použiť aj na prípravu marinád na mäso a ryby, či do sladkých omáčok, vďaka čomu pridáva jedlám jedinečný nádych.

Agátový sirup sa vyznačuje kvetinovou chuťou a charakteristickou arómou, ktorá pripomína vôňu čerstvých agátových kvetov. V niektorých kultúrach je agát považovaný za symbol nesmrteľnosti a odolnosti, čo pridáva symbolickú hodnotu používaniu agátového sirupu. Tento sirup je tiež súčasťou gastronomického dedičstva v rôznych regiónoch, kde sa používa v tradičných receptoch a rituáloch.

Celkovo je agátový sirup nielen lahodný, ale aj plný zdravotných výhod, čo ho robí zaujímavým produktom pre kulinárske a zdravotné účely.

Využitie agátového sirupu

Agátový sirup má široké využitie v kulinárstve, ale aj v tradičnej medicíne, vďaka čomu je obľúbený pre svoje mnohostranné vlastnosti. Tu je niekoľko spôsobov, ako sa agátový sirup využíva:

Kulinárske využitie

 1. Sladidlo: Agátový sirup je vynikajúcou alternatívou k tradičným sladidlám, ako je cukor alebo med. Môže sa pridávať do čajov, kávy, limonád a iných nápojov, ktorým dodáva jemnú, kvetinovú sladkosť.

 2. Pečenie a dezerty: Tento sirup sa skvele hodí do rôznych dezertov, ako sú koláče, sušienky, muffiny, palacinky a vafle. Môže sa použiť ako súčasť cesta alebo ako poleva.

 3. Jogurty a smoothies: Agátový sirup je ideálny na dochutenie jogurtov, tvarohových krémov a smoothies. Dodáva im jemnú sladkosť a zaujímavú chuťovú dimenziu.

 4. Marinády a omáčky: Vďaka svojej jemnej chuti je vhodný aj na prípravu marinád pre mäso a ryby. Môže sa používať aj v rôznych omáčkach, ktoré vyžadujú sladkosť, napríklad v barbecue omáčke alebo glazúrach.

 5. Raňajky: Agátový sirup je skvelý na dochutenie ovsených vločiek, cereálií alebo na poliatie toastov a palaciniek. Jeho jemná chuť sa dobre hodí k rôznym druhom ovocia a orechov.

Zdravotné využitie

 1. Podpora trávenia: Tradične sa agátový sirup používa na zlepšenie trávenia a zmiernenie problémov, ako sú nadúvanie a plynatosť. Pravidelné užívanie môže pomôcť pri udržiavaní zdravého tráviaceho systému.

 2. Antibakteriálne vlastnosti: Sirup z agátových kvetov má antibakteriálne účinky, čo ho robí užitočným pri prevencii a liečbe miernych infekcií, ako sú bolesť hrdla alebo kašeľ.

 3. Zdroj antioxidantov: Obsah antioxidantov v agátovom sirupe môže prispievať k ochrane tela pred voľnými radikálmi a znižovať riziko vzniku chronických ochorení.

Agátový sirup je vďaka svojmu bohatému zloženiu a jemnej chuti všestranným doplnkom v kuchyni aj v domácej lekárničke. Jeho používanie nie je obmedzené len na sladké jedlá, ale môže obohatiť aj rôzne kulinárske experimenty a zdravotné rituály.

Pripravte si spolu s nami aj bazový sirup, ktorý sa varí, a bazový sirup bez varenia. Máme pre vás tiež recept na jahodový džem, višňový džem, bazový med, púpavový sirup, pečený čaj a domácu griotku

Ingrediencie

 • 1 plná taška agátových kvetov,
 • 4 kg cukor, 
 • 1 PL kyselina citrónová

Postup receptu

1

Nazbierané kvety nasypeme do 10 litrového hrnca. Kvety nestláčame nasilu, následne k nim pridáme 4 kilá repkového kryštálového cukru. Repkový cukor nemá takú výraznú chuť ako iné tipy cukru a vôňa agátu a jeho chuť sú nezameniteľné, takže by bola škoda potlačiť to inou chuťou. 

Kvety dáme do hrnca. Foto - Lucia

2

Ku kvetom a cukru pridáme aj jednu veľkú PL kyseliny citrónovej. Všetko veľmi dobre premiešame a odložíme na tmavé miesto na tri dni. Hoci sa väčšinou zvykne táto zmes lúhovať 48 hodín, nám sa osvedčilo tri dni. Každý deň zmes aspoň dvakrát dobre premiešame. 

Lúhujeme. Foto - Lucia

3

Po lúhovaní pripravíme odšťavovač a vytlačíme z tejto zmesi šťavu. 

Vytlačíme šťavu. Foto - Lucia

4

Vytlačenú šťavu, teda sirup, už iba zohrejeme na teplotu tesne pred varom a celý čas miešame. Vzniknutú penu stiahneme malým sitkom a horúci sirup nalejeme do fliaš. Poriadne ich uzavrieme a otočíme dole viečkom na 20 minút, potom opäť prevrátime a na noc odložíme na tmavé a chladné miesto. Agátový sirup je týmto hotový.

Povaríme. Foto - Lucia

Agátový sirup je hotový, určite sa vám podarí skvele! Skúste aj tipy portálu Ženy v meste na miešané nápoje s Aperolom

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu