Čas prípravy: 24 hodín + čas na chladenie vody
Počet porcií: 5 – 6 fliaš (podľa veľkosti)
 

Domáci bazový sirup bez varenia. Pomaly, ale isto prichádza čas bazy. Jednou možnosťou jej využitia je práve domáci sirup, ktorý sa skvele hodí do rôznych drinkov alebo len tak samotne s vodou a kockami ľadu. Výborne sa kombinuje aj s mätou a citrónom či limetkou. Skúste recept portálu Chutné recepty na bazový sirup bez varenia.

Bazový sirup bez varenia

Pomaly, ale isto prichádza čas bazy. Jednou možnosťou jej využitia je práve domáci sirup, ktorý sa skvele hodí do rôznych drinkov alebo len tak samotne s vodou a kockami ľadu. Výborne sa kombinuje aj s mätou a citrónom či limetkou. Bazový sirup bez varenia je skvelým receptom aj pre začiatočníkov, pretože jeho príprava nie je taká náročná, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Poďte si ho vyskúšať spolu s nami, neoľutujete.

Bazový sirup bez varenia je jedným z najzákladnejších a zároveň aj najuniverzálnejších prvkov v kuchyni. Jeho príprava je neuveriteľne jednoduchá, zvyčajne sa skladá len z cukru a vody, pričom nie je potrebné ho variť. Stačí zmiešať cukor s vodou a dôkladne premiešať, kým sa cukor úplne nerozpustí.

Jedným z hlavných benefitov bazového sirupu je jeho variabilita. Môžete do neho pridať rôzne príchute a ingrediencie, ako sú ovocie, bylinky, koreniny alebo citrusové šťavy, čím vytvoríte sirup presne podľa vašich preferencií. Táto vlastnosť ho robí neoceniteľným nástrojom v kuchyni pre tvorbu rozmanitých nápojov, ako sú koktaily, limonády, smoothie alebo ľadové čaje. Okrem toho sa dá využiť aj na dochutenie dezertov, ovocných šalátov alebo jogurtov, čím dodáva jedlám nové dimenzie chuti.

Bazový sirup bez varenia je tiež skvelým spôsobom ako prejaviť svoju kreativitu v kuchyni. Experimentovanie s rôznymi prísadami a pomermi vám umožňuje objavovať nové chuťové kombinácie a vytvárať originálne recepty. Nebojte sa skúšať nové veci a objavovať nové možnosti!

Okrem svojej kuchynskej všestrannosti môže byť bazový sirup bez varenia aj zábavným spoločenským projektom. Príprava sirupu môže byť skvelou príležitosťou pre rodinu a priateľov, aby strávili čas spolu pri kuchynských aktivitách a experimentovaní s rôznymi chuťami a ingredienciami.

Navyše, bazový sirup bez varenia môže byť aj udržateľný voči životnému prostrediu. Môžete použiť miestne suroviny, ako sú ovocie a bylinky, čím podporíte miestnych poľnohospodárov a zároveň znížite svoj ekologický odtlačok. Vďaka svojej jednoduchosti, všestrannosti a možnostiach pre kreativitu je bazový sirup bez varenia skutočne zaujímavým a užitočným prvkom v kuchyni, ktorý stojí za to vyskúšať.

Baza

Baza čierna (Sambucus nigra) je rastlina, ktorá sa v tradičnej kuchyni a medicíne využíva už stáročia. Využívajú sa jej kvety aj plody, pričom každá časť má svoje špecifické vlastnosti a využitie.

Kvet bazy čiernej

Kvety bazy čiernej sú drobné, biele až krémové a majú jemnú, sladkastú vôňu. Kvety sa zberajú na jar, obvykle v máji a júni, keď sú v plnom kvete.

Využitie v kuchyni:

 1. Sirup: Kvety bazy sú populárne na prípravu sirupu. Na jeho výrobu sa kvety macerujú vo vode s cukrom a citrónom. Výsledný sirup sa používa ako osviežujúci nápoj po zriedení vodou alebo ako prísada do rôznych kokteilov.
 2. Limonáda: Čerstvé kvety sa môžu použiť na výrobu limonády. Kvety sa nechajú lúhovať vo vode s citrónom a cukrom, kým zmes nezíska aromatickú chuť.
 3. Pečenie a dezerty: Kvety sa môžu pridávať do cesta na palacinky alebo vafle, alebo sa používajú na prípravu želatíny, sorbetu či iných sladkých dezertov.
 4. Ocot: Kvety bazy môžu byť tiež namáčané v octe, čím sa získa aromatický bazový ocot, ktorý sa hodí na dochutenie šalátov a marinád.

Plody bazy čiernej

Plody bazy čiernej sú drobné, tmavofialové až čierne bobule, ktoré dozrievajú koncom leta až začiatkom jesene.

Využitie v kuchyni:

 1. Džem a želé: Bobule bazy sú často používané na prípravu džemu alebo želé. Kombinujú sa s cukrom a niekedy s iným ovocím, ako sú jablká alebo maliny, na zvýraznenie chuti.
 2. Šťava a sirup: Bobule môžu byť varené a prepasírované na šťavu, ktorá sa dá ďalej spracovať na sirup. Sirup z plodov bazy je bohatý na vitamíny a antioxidanty.
 3. Víno a likér: Z plodov bazy sa môže vyrábať aj domáce víno alebo likér. Tieto nápoje majú charakteristickú tmavú farbu a intenzívnu chuť.
 4. Koláče a pečivo: Bobule sa môžu pridávať do rôznych koláčov a pečiva, podobne ako čučoriedky alebo ríbezle.

V kuchyni teda baza čierna nachádza široké uplatnenie a prináša nielen chuťové zážitky, ale aj zdravotné benefity. Máme pre vás aj recept na bazový sirup, ktorý sa varí. Skúste aj náš recept na jahodový džem, višňový džem, púpavový med, agátový sirup, bazový med, púpavový sirup či pečený čaj.

Teraz si poďme pripraviť bazový sirup bez varenia. 

Ingrediencie

 • 40 ks kvet bazy,
 • 4 l prevarená voda,
 • 3 kg kryštálový cukor (podľa preferencií môžeme pridať od 2 do 4 kg),
 • 4 ks citrón,
 • 1 ČL kyselina citrónová

Postup receptu

1

Pripravíme kvety. Zbavíme ich hrubých stoniek až po kvety a necháme trochu položené na slnku, aby z nich povyliezali chrobáky a iný hmyz.

Očistíme kvety. Foto - Nela

2

V druhom kroku prevarím 4 l vody a necháme ju vychladnúť. Citróny umyjeme a nakrájame na plátky, ktoré spolu s bazovými kvetmi zalejeme vychladenou vodou v dostatočne veľkej nádobe. Kvety by mali byť totiž úplne ponorené. V tejto nádobe nechávame kvety lúhovať na tmavom mieste cca 24 hodín. 

Dáme do hrnca a zalejeme. Foto - Nela

3

Po celom dni lúhovania teraz túto zmes precedíme cez jemné sitko alebo gázu, aby sa odstránili všetky nečistoty. 

Lúhujeme. Potom precedíme. Foto - Nela

4

Keď už máme tekutinu scedenú, pridáme k nej cukor a kyselinu citrónovú. Miešame to, kým sa cukor s kyselinou nerozpustia. Vodu môžeme aj jemne zahrievať, ale určite nie variť. Kyselinu citrónovú vám odporúčame pridávať až vtedy, keď je cukor rozpustený, aby sa dosiahla preferovaná chuť. 

Pridáme cukor. Foto - Nela

5

Keď sa cukor s kyselinou roztopia, sirup je pripravený na plnenie do fliaš. Prelejeme ho do čistých fliaš a dôkladne uzavrieme. Je potrebné ho skladovať na tmavom a chladnom mieste, takto vydrží aj niekoľko mesiacov. 

Nalejeme do fliaš. Foto - Nela

Bazový sirup je hotový, určite sa vám podarí skvele! Skúste aj recept portálu Ženy v meste na drink hugo. Tu je aj recept na jahodový sirup.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu