Čas prípravy: 30 minút
Čas pečenia: 40 minút 
Počet porcií: 16 ks 
 

Originál Sacherova torta podľa najlepšieho receptu. Táto torta sa hodí na každú príležitosť a jej príprava je veľmi jednoduchá. Chuťovo predstavuje torta nebíčko v papuľke takmer pre všetkých. Kto by predsa nemiloval chuť čokolády a marhuľového džemu. Šťavnatá Sacherova torta podľa receptu portálu Chutné recepty.

Sacherova torta 

Čokoládový nádych, sladko-kyslastý marhuľový džem a neodolateľne jemný korpus. Sacherova torta je naozaj dlhé roky obľúbená a vyzerá to tak, že aj veľmi dlho ešte ostane. Je to jednoducho klasika, ktorá obsahuje ingrediencie, ktoré nikoho nesklamú, práve naopak – potešia. Ak patríte k tým, ktorí krémové koláče veľmi nemusia a sú skôr za jednoduchosť, tak aj v tomto prípade je táto torta ako stvorená pre vás. Navyše jej príprava skutočne nie je náročná. Veď presvedčte sa sami!

Sacherova torta má charakteristické zloženie, pričom ide o čokoládový korpus plnený marhuľovým lekvárom/džemom a pokrytý je hladkou vrstvou čokoládovej polevy. Táto kombinácia čokolády a ovocného lekváru je kľúčovým prvkom chuti tejto torty. Recept na Sacherovu tortu bol dlho tajným rodinným receptom hotela Sacher. V súčasnosti existujú rôzne verzie receptu, ale iba torty pripravené v hoteli Sacher majú právo nazývať sa „Originale Sacher-Torte.“

Sacherova torta sa stala obľúbeným dezertom mimo Rakúska, kde vznikla, a je často podávaná v luxusných hoteloch a reštauráciách po celom svete. Jej popularita prekročila hranice a stala sa symbolom výnimočnej rakúskej kuchyne. Táto torta sa často považuje za výnimočný dezert a je podávaná pri špeciálnych príležitostiach, ako sú svadby, výročia a iné oslavy.

Ak navštívite Viedeň, nemôžete vynechať návštevu hotela Sacher, kde si môžete vychutnať originálnu Sacherovu tortu v historickej atmosfére. Hotel Sacher sa stal turistickou atrakciou vďaka tejto slávnej pochúťke. Pri výrobe Sacherovej torty je kladený dôraz na kvalitu surovín a precízny výrobný proces. Každý krok, od prípravy korpusu po vrchnú polevu, je dôležitý pre dosiahnutie charakteristickej chuti a textúry.

Tieto informácie môžu prispieť k lepšiemu porozumeniu histórie a výnimočnosti Sacherovej torty a možno vás inšpirujú vyskúšať si ju alebo ju ochutnať pri návšteve Rakúska.

Pre milovníkov tort máme aj recept na jednoduchú punčovú tortu, tortu s bielou čokoládou a mascarpone, výbornú čokoládovú tortu s malinami, red velvet tortičky či nepečenú tortu s jahodami. Ako polevu si môžete takmer na hocijakú tortu pripraviť ganache, ktoré je použité aj v recepte na Sacherovu tortu. 

História a vznik Sacherovej torty

Sacherova torta vznikla v roku 1832 v meste Viedeň v Rakúsku. Jej pôvod sa spája s mladým kuchárom menom Franz Sacher, ktorý bol vtedy iba 16-ročný chlapec. Príbeh začína v hoteli Kniežaťa Metternicha, kde Franz Sacher, syn pekára, pripravoval dezert pre významného hosťa.

Pôvodný nápad na tortu prichádza z dôvodu náhleho hľadania kuchára hotela, a mladý Franz sa tak ocitol v situácii, kedy musel predstaviť vlastný originálny dezert pre náročného hosťa. Výsledkom bol čokoládový korpus plnený marhuľovým lekvárom a pokrytý hladkou vrstvou čokoládovej polevy.

Pôvodný názov torty bol „Sacher Torte“ a torta sa stala rýchlo populárnou nielen v kruhoch viedenskej spoločnosti, ale aj medzi turistami a návštevníkmi mesta. V roku 1876, štyri roky po smrti Franza Sachera, jeho syn Eduard Sacher založil hotel Sacher vo Viedni. Tento hotel je stále jedným z najluxusnejších hotelov v meste a je domovom originálnej Sacherovej torty.

V priebehu času sa výroba a recept na tortu stali prísne stráženým tajomstvom rodiny Sacher. Samotný hotel Sacher a jeho kaviareň sú dodnes považované za miesto, kde môžete ochutnať autentickú Sacherovu tortu. V súčasnosti existuje niekoľko ďalších reštaurácií a cukrární, ktoré ponúkajú svoje verzie tejto slávnej torty, ale len originálna Sacher-Torte je tou, ktorá si nárokuje na pôvod.

Sacherova torta sa stala symbolom rakúskej kuchyne a je v súčasnosti exportovaná po celom svete. Je vítaným darčekom a pamiatkou z Viedne pre turistov a gurmánov. Jej jedinečná chuť a história z nej robia nielen sladkú pochúťku, ale aj kúsok kultúrneho bohatstva.

Vyskúšajte aj náš recept na plnené čokoládové oblátky. Skúste aj tento recept na rýchly čokoládový koláč.

Ingrediencie

  • 6 ks vajcia,
  • 160 g čokoláda (aspoň 52 %),
  • 130 g maslo,
  • 100 g práškový cukor,
  • 1 ks vanilínový cukor,
  • 130 g hladká špaldová múka (alebo klasická hladká),
  • štipka soli,
  • na potretie: 1 pohár marhuľový džem,
  • na polevu ganache: 125 g čokoláda (52 %), 125 ml šľahačková smotana

Postup receptu

1

Čokoládu na korpus rozpustíme nad parou. Žĺtky oddelíme od bielkov a maslo (izbovej teploty) vyšľaháme s práškovým a vanilínovým cukrom na penu. Do tejto hmoty postupne zašľaháme aj žĺtky a vlažnú čokoládu. 

Vymiešame cesto. Foto - Nela

2Preosejeme si múku a postupne ju varechou zapracujeme do cesta, nešľaháme! Bielky so štipkou soli vyšľaháme do tuha a opatrne ich primiešame k čokoládovému cestu. 

Primiešame bielky. Foto - Nela

3

Na tortu budeme potrebovať formu s priemerom 24 cm. Túto formu vymastíme maslom a vysypeme múkou. Vylejeme do nej cesto, ktoré následne pečieme pri teplote 170°C asi 40 minút. Po 40 minútach rúru vypneme a cesto v nej necháme 10 minút odpočívať.

Pečieme. Foto - Nela

4

Upečené cesto bude mať na vrchu kôrku, nechajte ju tam, je to v poriadku. Ak sa na ceste objaví hrboľ, len ho obráťte opačne. Upečené cesto necháme vychladnúť a potom ho opatrne prerežeme ostrým nožom napoly. 

Prerežeme. Foto - Nela

5

Prvú polku cesta potrieme marhuľovým džemom a položíme naň druhú polovicu cesta. Pritlačíme a aj ten druhý plát potrieme marhuľovým džemom. Džemom nešetríme, aby bola torta dostatočne šťavnatá. Teraz si pripravíme polevu. 

Potrieme džemom. Foto - Nela

6

Šľahačkovú smotanu zohrejeme, ale pozor, nesmie vrieť. Horúcou smotanou následne zalejeme čokoládu, necháme trochu postáť a poriadne premiešame, aby sa smotana a čokoláda spojili do hladkej polevy. Touto polevou už len potrieme celú tortu a máme hotovo. Nech sa páči, Sacherova torta. 

Pripravíme polevu. Foto - Nela

Tip na záver: Sacherova torta chutí najlepšie na druhý deň, keď trošku postojí. Vyskúšajte.

Pripravte si aj recept portálu Ženy v meste na čokoládovú tortu s parížskym krémom.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu