Čas prípravy: 100 minút
Čas pečenia: 50 minút
Počet porcií: 12 kusov
 

Ak milujete čokoládu, tak ste na správnom mieste. Čokoládová torta s malinami má svoj recept, ktorým všetkých potešíte.

Čokoládová torta s malinami

Čokoládová torta je sladký dezert, ktorý je populárny po celom svete. Je známa svojou bohatou a jemnou chuťou čokolády a má rôzne varianty a recepty. Napríkald naša čokoládová torta s malinami.

Základom je však klasická torta s čokoládou. Tu je niekoľko zaujímavostí, ktorými sa vyznačuje:

 1. Základné zložky: Čokoládová torta s malinami (napríklad) sa pripravuje z ingrediencií ako čokoláda, maslo, cukor, vajcia, múka a kypriaci prášok. Tieto zložky sa miešajú a pečú vo forme. Na záver sa pridáva ovocie ako ozdoba.
 2. Variácie: Existuje mnoho variantov čokoládovej torty, napríklad torta so základným čokoládovým krémom, čokoládová torta so smotanovou náplňou, čokoládová torta s ovocím (sem sa presne hodí naša čokoládová torta s malinami) atď. Niekedy sa na vrchu torty používa čokoládový ganache alebo poleva.
 3. Dekorácie: Čokoládové torty môžu byť zdobené rôznymi spôsobmi. Môžu byť posypané práškovým cukrom, ozdobené čokoládovými oblátkami, čokoládovými gulôčkami alebo polevou.
 4. Služba: Čokoládová torta je často podávaná ako sviatočný dezert pri rôznych príležitostiach ako narodeniny, vianoce, svadby a oslavy. Môže sa podávať s ľahkou šľahačkou, zmrzlinou alebo ovocím.
 5. Populárne recepty: Existuje mnoho populárnych receptov na čokoládovú tortu, ako napríklad belgická čokoládová torta, Sacherova torta, flourless čokoládová torta a mnoho ďalších. Každý recept môže mať svoje špecifické zložky a postupy.

Čokoládová torta s malinami je obľúbená pochúťka pre milovníkov čokolády a sladkých dezertov. Je to ikonický dezert, ktorý v sebe skrýva bohatú a hlbokú chuť čokolády a dokáže potešiť.

História

História čokoládovej torty siaha hlboko do minulosti, keďže čokoláda ako ingrediencia má dlhú tradíciu. Tu je stručný prehľad histórie čokoládovej torty:

 • Pôvod čokolády: Čokoláda má svoje korene v Strednej a Južnej Amerike, kde kakaové bôby pestovali už pred tisíckami rokov. Mayská a aztécka civilizácia používali kakaové bôby na prípravu nápojov s cennými vlastnosťami.
 • Príchod čokolády do Európy: Kakaové bôby priviezli do Európy počas obdobia objavov a kolonizácie Ameriky. Počiatkom 16. storočia sa čokoláda stala populárnou medzi šľachtou a dvoranmi v Európe.
 • Vývoj receptov: V 17. a 18. storočí sa začali objavovať prvé recepty, ktoré používali čokoládu ako základnú zložku pre dezerty. Avšak väčšinou to boli čokoládové nápoje a nie torty.
 • Vznik čokoládovej torty: Prvá záznam o čokoládovej torte pochádza z 18. storočia. V roku 1764 bol v anglickom meste Bristol uverejnený recept na „čokoládový koláč“, ktorý je považovaný za jeden z prvých receptov na čokoládovú tortu. Tento koláč bol vyrobený z čokolády, múky, vajec a kyslej smotany.
 • S postupom času sa recepty na čokoládovú tortu stali rozmanitejšími a zdokonaľovali sa. V 19. a 20. storočí sa objavili nové ingrediencie a techniky, ktoré prispeli k vzniku rôznych variantov tejto torty. Napríklad aj čokoládová torta s malinami.

Vyskúšajte aj ďalšie recepty z webu Chutné recepty: cookies s čokoládou, malinový koláč, ovocný koláč, medové trubičky, nadýchaný perník, oblíž prst, grankový koláč, red velvet tortičky.

Ingrediencie

Korpus:

 • 130 g masla,
 • 300g  hladkej múky,
 • 20 g holandského kakaa,
 • 250 ml mlieka,
 • 125 g smotany na šľahanie 33%,
 • 250 g kryštálového cukru,
 • 2 vajcia,
 • pol balíčka kypriaceho prášku,
 • 1 polievková lyžica rumu,
 • 70 g horkej čokolády,

Krém:

 • 130 g masla,
 • 500 g horkej čokolády,
 • 250 ml smotany na šľahanie 33%,
 • ríbezľový džem,
 • maliny

Postup receptu: Čokoládová torta s malinami

1Do hrnca nalejeme smotanu, nakrájame maslo a čokoládu a zahrievame na miernom ohni do rozpustenia, ale nevaríme. Krém dáme vychladiť najskôr v izbovej teplote a potom do chladničky.

do hrnca dáme čokoládu a maslo, Foto - Kristýna

2Do iného hrnca nalejeme mlieko, smotanu, maslo na kocky, čokoládu a kakao. Zase zahrievame do rozpustenia, nevaríme a dáme vychladiť v izbovej teplote. Do vychladnutej zmesi pridáme vajíčka, cukor a rum, všetko spoločne vyšľaháme, na záver múku s kypriacim práškom.

všetko spolu vyšľaháme, Foto - Kristýna

3Tortovú formu vystelieme papierom na pečenie, vylejeme cesto a dáme piecť na 170 stupňov na 50 minút. Korpus necháme vychladnúť a potom ho prekrájame tak, aby sme mali tri časti. Každú časť natrieme rovnomerne marmeládou.

urobíme si korpus, Foto - Kristýna

4Vychladený krém z chladničky rozšľaháme robotom a natrieme na každý korpus s džemom. Na krém poukladáme ovocie a poskladáme tortu. Korpus s marmeládou a krémom a ovocím, znovu korpus s marmeládou, krémom a ovocím a nakoniec korpus s marmeládou a krémom.

urobíme si krém, Foto - Kristýna

5

Zvyšok krému uhladíme po celej torte, z vrchu aj na bokoch. Rozpustenou čokoládou, polejeme tortu.

tortu polejeme čokoládou, Foto - Kristýna

6

Čokoládová torta si zaslúži dôkladné zdobenie, buď zvyšným krémom alebo ovocím.

tortu ozdobíme ovocím, Foto - Kristýna

Dobrú chuť! Čokoládová torta s malinami je hotová. Vyskúšajte si s nami pripraviť aj nepečenú tortu s jahodami. Skúste aj recept na jednoduchý korpus na tortu.

Videorecept čokoládová torta s malinami

Ako zdobiť čokoládovú tortu pre rôzne príležitosti, ako sú narodeniny, sviatky alebo svadby?

Zdobenie čokoládovej torty môže byť kreatívnym procesom a prispieť k jej vizuálnemu atraktívnosti. Tu je niekoľko nápadov ako môže byť čokoládová torta s malinami ozdobená pre rôzne príležitosti:

Narodeniny: Pre narodeninovú tortu môžete použiť farebné polevy a posypky, aby ste vytvorili veselý a slávnostný vzhľad. Môžete pridať vekové sviečky alebo farebné rúžiky, ktoré odrážajú tému narodenín.

Sviatky: Pre sviatočnú tortu môžete zdobiť čokoládovú tortu podľa konkrétneho sviatku. Napríklad, na Vianoce môžete použiť jedlé hviezdičky, vianočné figúrky alebo červené a zelené ozdoby. Na Veľkú noc môžete pridať farebné čokoládové vajíčka alebo zajace.

Svadby: Pri zdobení svadobnej torty zohľadnite farebnú schému a štýl svadby. Použite jemné kvetinové ozdoby, perly, zlaté alebo strieborné prvky. Môžete tiež pridať prekvapenie ako napríklad farebný srdcový vzor vo vnútri torty.

Elegantné zdobenie: Pre elegantné zdobenie čokoládovej torty môžete použiť hladké čokoládové glazúry, ktoré vytvárajú lesklý povrch. Prípadne môžete použiť čokoládové ozdoby, ako sú líštie, kúsky ovocia alebo jedlé kvety.

Personalizácia: Pre osobné zdobenie môžete na torte použiť mená, písmená alebo číslice vyrobené z jedlých materiálov, ako je cukor, čokoláda alebo fondán. Toto prispieva k osobnému dotyku a unikátnosti torty.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu