Čas prípravy: 15 minút
Čas pečenia: 25 – 30 minút 
Počet porcií: 30 ks
 

Fantastický hrnčekový koláč z kyslého mlieka (acidka). Kyslé mlieko zabezpečí, že koláč bude šťavnatý a mäkučký. Takýto koláčik sa hodí na každú príležitosť a podávať ho môžete aj so šľahačkou alebo kopčekom zmrzliny. To mu dodá ešte väčší chuťový šmrnc a bude mu naozaj ťažko odolať. Koláč z kyslého mlieka podľa receptu portálu Chutné recepty je dokonalý. 

Koláč z kyslého mlieka

Hrnčekové koláče sú veľmi obľúbené, pretože sú najjednoduchšie na prípravu. Nebudete potrebovať váhu, čo vám ušetrí celkom dosť času. Koláč z kyslého mlieka, ktorý je hrnčekový, má šťavnatú textúru a výbornú chuť. Kakao mu dodáva čokoládový nádych a do cesta si môžete primiešať aj orechy alebo kúsky čokolády či ovocia. Na jeho prípravu môžete použiť aj špaldovú múku, vďaka čomu budete mať zdravšie pokušenie. S dodatkom zmrzliny alebo šľahačky mu nakoniec už neodolá veru nikto.  

Koláč z kyslého mlieka nie je len obyčajným sladkým pokrmom, ale skrýva v sebe niekoľko fascinujúcich a užitočných aspektov. Pri jeho príprave môže byť kyslé mlieko alebo jogurt, dôležitým prídavkom, nielen pre vynikajúcu chuť, ale aj pre niekoľko iných výhod.

V prvom rade, kyslé mlieko vyniká v podpore trvanlivosti cesta. Obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá môže pôsobiť ako katalyzátor pre kvasinky, čo vedie k lepšiemu nárastu cesta a následne k výslednému ľahkému a vzdušnému koláču. Okrem toho pridáva kyslé mlieko koláču šťavnatosť a mäkkosť. Proteíny v mlieku zabezpečujú štruktúru a textúru pečiva, čo vytvára jemný a lahodný zážitok pre chuťové poháriky.

Pre tých, ktorí majú problémy s intoleranciou na laktózu, môže byť koláč z kyslého mlieka vhodnou voľbou, pretože fermentácia procesom výroby môže zmierniť množstvo laktózy v produkte. Okrem týchto užitočných stránok ponúka kyslé mlieko aj priestor pre kreativitu a rôznorodosť. Môže byť kombinované s rôznymi prísadami, ako sú ovocie, orechy, vanilka a iné, čím sa otvárajú nekonečné možnosti pre rozmanité chute a varianty koláča.

Z historického hľadiska majú koláče z kyslého mlieka často korene v tradičných receptoch rôznych kultúr, prepojených s rodinnými tradíciami a regionálnymi kuchyňami.

Napokon, koláč z kyslého mlieka nie je len požitkom pre chuťové poháriky, ale aj pre oči. Kreatívne možnosti zdobenia sú neobmedzené, od ovocia a šľahačky po kakaový prášok a ďalšie sladkosti, čím sa koláč stáva nielen lahodným, ale aj vizuálnym potešením.

Upečte si s nami tiež čokoládovo-banánovú bábovku, Sacherovu tortu, rýchly tvarohový koláč, metrový koláč, hrnčekový grankový koláč alebo nadýchaný hrnčekový perník. A tu je aj český recept na hrnkový banánový chlebíček.

Koláč z kyslého mlieka. Foto - Nela

Kyslé mlieko a zdravie

Kyslé mlieko, ako napríklad aj jogurt, môže mať niekoľko benefičných účinkov na zdravie, ktoré môžu prispieť k celkovému pohodliu a tráveniu. Tu sú niektoré z hlavných benefitov:

 1. Probiotiká pre zdravú črevnú mikroflóru: Kyslé mlieko je často bohaté na probiotiká, živé mikroorganizmy, ktoré sú prospešné pre zdravie tráviaceho systému. Tieto probiotiká môžu podporiť rast zdravej črevnej mikroflóry a udržiavať rovnováhu medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami v čreve.

 2. Zlepšenie trávenia: Kyslé mlieko obsahuje laktázu, enzým, ktorý pomáha rozkladať laktózu na jednoduchšie cukry. Preto môže byť pre ľudí s mierne zníženou laktózovou toleranciou ľahšie stráviteľné a spôsobovať menej nepríjemností spojených s trávením.

 3. Posilnenie imunitného systému: Probiotiká obsiahnuté v kyslom mlieku môžu mať pozitívny vplyv na imunitný systém. Pomáhajú podporovať tvorbu protilátok a zvyšovať odolnosť organizmu voči infekciám a ochoreniam.

 4. Zásobáreň živín: Kyslé mlieko je bohaté na živiny, ako sú vápnik, vitamíny B, bielkoviny a ďalšie minerály. Tieto živiny sú dôležité pre zdravie kostí, svalov, vlasov a nechtov.

 5. Podpora pre ženy počas tehotenstva: Kyslé mlieko môže byť pre tehotné ženy prospešné vzhľadom na obsah vápnika, vitamínov a minerálov. To môže byť dôležité pre správny vývoj kostí a tkanív u plodu.

Je dôležité poznamenať, že individuálne reakcie na kyslé mlieko môžu byť rôzne, a preto je vždy vhodné konzultovať jeho konzumáciu s lekárom alebo nutričným odborníkom, ak máte konkrétne zdravotné obavy alebo otázky týkajúce sa svojej stravy. A tu je aj naša čokoládová torta s krémom. Skúste aj tento recept na rýchly čokoládový koláč.

Ingrediencie

 • 2 ks vajcia,
 • 2 hrnčeky práškový cukor,
 • 2 hrnčeky kyslé mlieko (acidko),
 • 1 hrnček olej,
 • 2 hrnčeky hladká špaldová múka, 
 • 1 ČL sóda bikarbóna, 
 • 2 PL kakao,
 • 2 plné hrste nasekané vlašské orechy (podľa chuti),
 • na potretie koláča: menší pohár džemu alebo lekváru, 
 • na čokoládovú polevu: 200 g čokoláda na varenie, 1 PL kokosový olej (alebo klasický)

Postup receptu

1

Vajcia si vyšľaháme spolu s práškovým cukrom do hustej peny.

2

K vaječnej pene prilejeme aj kyslé mlieko (acidko) a prešľaháme. Ďalej zašľaháme olej. Ak použijeme robot, ušetríme kopec času.

3

Potom pridáme múku zmiešanú so sódou bikarbónou a kakaom. Všetko spolu prešľaháme, pričom nám vznikne vláčne kakaové cesto.

4

Orechy, ja som zvolila vlašské, nasekáme a primiešame k cestu.

5

Plech veľkosti cca 26 x 36 cm vystelieme papierom na pečenie. Vylejeme naň cesto, ktoré pečieme pri teplote 190oC 25 – 30 minút.

6

Ešte na vlažný koláč rozotrieme obľúbený džem alebo lekvár.

7

Čokoládu roztopíme s kokosovým olejom nad parou dohladka. Celý koláč z kyslého mlieka polejeme touto polevou a necháme vychladnúť.

Koláč z kyslého mlieka. Foto - Nela

Tip na záver: Orechy nemôžete alebo nemusíte? Vynechajte ich. Do nášho jednoduchého koláčika však môžete pridať sušené ovocie (sušené slivky, brusnice). Ak si hotový nakrájaný koláč dáte do chladu dobre zachladiť, vtedy chutí najlepšie. Je šťavnatý a osviežujúci.

Hrnčekový koláč z kyslého mlieka je hotový, vychutnajte si ho. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na zdravý koláč z acidka

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu