Hlasovať
Čas prípravy: 20 minút
Čas varenia: 30 minút
Počet porcií: 4

Pripravte si s nami pravý karlovarský knedlík podľa originálneho receptu. Jeho príprava nie je tak náročná, ako sa môže zdať, a jeho chuť zaručene nesklame. Nie je totiž nič lepšie, ako si pripraviť domáci knedlík, na ktorom si pochutí celá rodina. Skúste pravý karlovarský knedlík podľa receptu portálu Chutné recepty

Karlovarský knedlík

Domáca knedľa je skvelá záležitosť. Ak ste si ju ešte nikdy nerobili doma, pripravte si s nami napríklad karlovarský knedlík. Máme pre vás podrobný recept, vďaka ktorému to zvládnete ľavou-zadnou. Mnohé gazdinky si ho istú budú pochvaľovať, pretože je o čosi jednoduchší na prípravu ako ten klasický. Karlovarský knedlík sa hodí k rôznym mäsovým omáčkam a potešíte ním aj tých najmenších. 

Karlovarský knedlík, známy aj ako karlovarský škubánok, je tradičný český knedlík, ktorý vychádza z mesta Karlove Vary v Českej republike. Jeho história siaha až do 19. storočia, prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1820. Hlavné suroviny pre prípravu tohto knedlíka zahŕňajú rožky, vajcia, maslo, soľ a korenie. Cesto sa potom varí vo vriacej vode.

Charakteristickým znakom karlovarského knedlíka je jeho tvar, obvykle valcovitý s podlhovastým otvorom uprostred. Je väčší než klasické knedlíky a podáva sa vo forme plátkov. Tradičné podávanie spočíva v nakrájaní knedlíka na plátky a môže byť servírovaný s hovädzím, bravčovým mäsom alebo s červenou kapustou. Niekedy sa tiež podáva so smotanou.

Mesto Karlove Vary, odkiaľ pochádza tento knedlík, je známe kúpeľnými procedúrami a minerálnymi prameňmi. Karlovarský knedlík je jednou z tradičných špecialít, ktorá odráža regionálnu kuchyňu. Má významné miesto v českej kuchyni a je súčasťou kultúrneho dedičstva. Často sa objavuje na rodinných oslavách a sviatkoch.

Existuje niekoľko variantov tohto knedlíka, ktoré sa môžu líšiť v použitých surovinách alebo spôsobe prípravy. Každá rodina alebo kuchár môže mať svoj vlastný recept. Celkovo je karlovarský knedlík nielen chutnou prílohou, ale aj zaujímavým prvkom českej kuchyne s hlbokými koreňmi a tradičným významom.

Ak vám však viac chutí klasická knedľa, máme recept aj na tú domácu parenú knedľu a domácu kysnutú knedľu

K akým omáčkam sa hodí karlovarský knedlík?

Karlovarský knedlík sa skvelo hodí k rôznym mäsitým omáčkam, ktoré mu dodávajú bohatú chuť a šťavnatosť. Tu je niekoľko príkladov mäsitých omáčok, ktoré sa dobre hodia ku karlovarskému knedlíku:

  1. Hovädzia omáčka: Kombinácia karlovarského knedlíka s hovädzou omáčkou je klasická a chutná voľba. Hovädzia omáčka môže byť pripravená s duseným hovädzím mäsom, cibuľou, mrkvou, petržlenom a rôznymi koreninami.

  2. Bravčová omáčka: Karlovarský knedlík sa dobre hodí aj k bravčovej omáčke. Môže ísť o dusené kúsky bravčového mäsa so zeleninou a aromatickými bylinkami.

  3. Kuracia omáčka: Ľahká kuracia omáčka je ďalšou možnosťou. Môže obsahovať kuracie kúsky dusené s cibuľou, cesnakom a bylinkami, prípadne môže byť obohatená smotanou.

  4. Gulášová omáčka: Karlovarský knedlík dobre pasuje aj k hovädziemu gulášu, ktorý je pikantný a aromatický. Gulášová omáčka môže obsahovať hovädzie mäso, cibuľu, papriku a paradajkový základ.

  5. Opečená cibuľa: Opečená cibuľa je jednoduchý spôsob, ako pridať ku knedlíku chuťovú vrstvu. Cibuľu môžete opražiť do zlatista a použiť ju ako chuťový doplnok k jedlu.

  6. Hubová omáčka: Pre milovníkov húb môže byť kombinácia karlovarského knedlíka s hubovou omáčkou vynikajúcim výberom. Hubová omáčka môže obsahovať rôzne druhy húb a bylín.

Výber závisí od vašich preferencií, no všeobecne platí, že mäsité omáčky s hlbokou a bohatou chuťou dobre dopĺňajú štruktúru a neutrálnu chuť karlovarského knedlíka. Skúste aj naše tipy aká múka ide do knedle.

Ingrediencie 

  • 6 ks staršie rožky alebo 3 ks väčšie bagety, 
  • 1,5 dcl mlieko,
  • 50 g maslo,
  • 3 ks vajcia,
  • 1/2 ČL soľ,
  • 1/4 ČL mleté čierne korenie,
  • hrsť petržlenovej vňate

Postup receptu

1Rožky nakrájame na kocky a zalejeme mliekom. Pridáme k nim tri žĺtky, soľ, korenie a nasekanú petržlenovú vňať. 

Nakrájame rožky. Foto - Slávka

2Zatiaľ si rozpustíme maslo a pridáme ho taktiež k rožkom. Všetko dôkladne premiešame. 

Premiešame. Foto - Slávka

3

Medzitým si vyšľaháme sneh z bielkov. Najskôr šľaháme na pomalých obrátkach a potom rýchlejšie. Niekedy sa odporúča pridať trochu soli, pretože to vtedy ide ľahšie. Najľahšie sa tiež vyšľahá, ak vyberieme vajíčka skôr z chladničky. 

Vymiešame bielka. Foto - Slávka

4

Vyšľahaný sneh pridáme k rožkovej zmesi a už len jemne premiešame. 

Zmiešame. Foto - Slávka

5Túto zmes následne varíme vo formičkách, ktoré sú na to určené, poprípade vo varných vreckách asi 30 minút. Zmes by mala byť ponorená do úrovne hladiny vody. 

Uvaríme. Foto - Slávka

Karlovarský knedlík máme hotový. Výborne sa k nemu hodí napríklad dusený králik na víne. Pripravte si takúto pochúťku na obed, neoľutujete. 

Karlovarský knedlík. Foto - Slávka

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu