1x hlasované
Čas prípravy: 3 minút
Čas varenia: 10 minút 
Počet porcií: 1 ks
 

Chutná a zdravá ovsená kaša na raňajky. Kaše z ovsených vločiek sú mimoriadne obľúbené, pretože sú výborné, zdravé a viete si ich dochutiť presne podľa svojej chuti. Okrem toho sú aj veľmi výživné a predstavujú skvelý tip na zdravé raňajky. Ovsená kaša vás zasýti na dlhší čas, čo môžete oceniť počas náročnejších dní. Skúste recept portálu Chutné recepty, neoľutujete. 

Ovsená kaša

Zdravá ovsená kaša nielen pre deti. Ovsené kaše sú veľmi výživné a výborne vás zasýtia, čo môžete oceniť najmä počas náročnejších dní. Sú skvelé aj v tom, že si ich viete dochutiť presne podľa svojich preferencií. Takéto raňajky vám zaberú iba zopár minút a rozhodne sú lepšie ako kupované kaše, pretože máte kontrolu nad tým, čo do nich pridávate. Určite vyskúšajte náš recept na kašu z ovsených vločiek, neoľutujete. 

Ovsená kaša, okrem svojej chuti a jednoduchého prípravného procesu, ponúka aj širokú škálu zdravotných výhod. Jednou z kľúčových zložiek ovsenej kaše je beta-glukán, rozpustná vláknina, ktorá pomáha znížiť hladinu cholesterolu v krvi a prispieva k celkovému zdraviu srdca. Taktiež má ovsená kaša nízky glykemický index, čo podporuje stabilizáciu hladiny cukru v krvi, čo je dôležité pre diabetikov a tých, ktorí si sledujú glykemický profil.

Navyše, ovsená kaša obsahuje rôzne vitamíny a minerály, ako sú vitamín B, železo, mangán, horčík a zinok, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Tryptofán, obsiahnutý v ovsenej kaši, je aminokyselina, ktorá prispieva k tvorbe sérotonínu, tzv. „šťastného hormónu“, a môže pomôcť znížiť stres a zlepšiť náladu.

Z hľadiska zdravého stravovania je ovsená kaša vynikajúcim zdrojom antioxidantov, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Taktiež je považovaná za sýtne jedlo vďaka svojmu vysokému obsahu rozpustnej vlákniny, čo môže byť nápomocné pri udržiavaní optimálnej hmotnosti.

Okrem toho, ovsenú kašu možno prispôsobiť rôznym chuťovým preferenciám a nutričným potrebám. Experimentovanie s pridaním ovocia, orechov, medu či korení môže obohatiť chuťový zážitok a zvýšiť výživovú hodnotu. Výber kvalitných celozrnných ovsených vločiek a vyhýbanie sa pridaným cukrom a umelým prísadám môže ešte viac zdôrazniť prospešné vlastnosti ovsenej kaše. Takže nielenže je ovsená kaša chutná, ale je aj prínosná pre vaše celkové zdravie.

Odporúčame vám aj náš recept na mliečnu ryžu s ovocím alebo pšenovú kašu s makom.

Ovsené vločky

Ovsené vločky sú viac než len zdravá a výživná súčasť ovsenej kaše. Tu je niekoľko zaujímavostí o ovsených vločkách a ich využití:

 1. Rôzne druhy vločiek: Existujú rôzne druhy ovsených vločiek, vrátane hrubých, polohrubých a jemných. Hrubé vločky sú väčšie a majú hrubšiu textúru, čo ich robí ideálnymi pre varenie kaše. Polohrubé a jemné vločky sú vhodné na pečenie a pridávajú sa do múky na výrobu chleba, sušienok a muffinov.

 2. Varenie a pečenie: Ovsené vločky majú vynikajúce vlastnosti pre varenie aj pečenie. Vo varení sa používajú na prípravu ovsenej kaše, ale tiež sa môžu použiť pri príprave polievok alebo ako prísada do smoothie. V pečení sú ovsené vločky obľúbenou ingredienciou v receptoch na sušienky, sladké chlebíčky, granolové tyčinky a energetické guličky.

 3. Zvýraznenie textúry a chute: Do pečiva sa pridávajú ovsené vločky pre ich schopnosť pridávať chrumkavosť a zlepšovať textúru. Okrem toho pridávajú jemnú orieškovú chuť, ktorá môže byť výborným doplnkom k rôznym dezertom a slaným pečivám.

 4. Zdroj energie a vlákniny: Ovsené vločky sú vynikajúcim zdrojom komplexných sacharidov, ktoré poskytujú trvalú energiu. Vláknina v ovsených vločkách prispieva k zdraviu tráviaceho systému a udržuje dlhotrvajúci pocit sýtosti.

 5. Glutenová bezlepková možnosť: Ovsené vločky môžu byť vhodnou voľbou pre tých, ktorí trpia celiakiou alebo majú citlivosť na lepok, pokiaľ sú označené ako bezlepkové. Dôležité je však zabezpečiť, aby boli ovsené vločky riadne spracované a nekontaminovali sa inými zrnami obsahujúcimi lepok.

Ovsené vločky tak nie sú len jednoduchou súčasťou ovsenej kaše, ale skvelou ingredienciou s mnohými možnosťami v kuchyni, či už ide o varenie alebo pečenie.

Z ovsených vločiek si tiež môžete pripraviť napríklad aj banánový chlebík, mrveničkový koláč s ovocím, domáce müsli tyčinky alebo gaštanové guľky.

Ingrediencie

hrnček = 250 ml

 • 1 – 1,5 hrnčeka mlieko (ideálne plnotučné),
 • 1/2 hrnčeka ovsené vločky (ideálne jemné),
 • štipka soli,
 • na zjemnenie: 1 ČL maslo,
 • na dochutenie: kakao, mletá škorica, med alebo cukor,
 • na dozdobenie: čerstvé ovocie podľa obľuby

Postup receptu

1

Na prípravu kaše zvolíme ovsené vločky, ale môžeme zvoliť aj iný druh vločiek, napríklad špaldové alebo pohánkové.

Pripravíme vločky. Foto - Nela

2

Do mlieka (taktiež podľa výberu) pridáme 0,5 hrnčeka ovsených vločiek a štipku soli, povaríme cca 5 minút.

Pridáme mlieko. Foto - Nela

3

Na začiatku varenia kaše pridáme iba 1 hrnček mlieka a postupne pridávame ďalšie mlieko, záleží, akú hustú kašu obľubujeme.

Pridáme viac mlieka. Foto - Nela

4

Nakoniec hotovú kašu zjemníme maslom a premiešame. Kašu si dochutíme podľa obľuby a veku detí.

Pridáme maslo. Foto - Nela

5

Pri úplne malých deťoch použijeme iba vhodné mlieko, vločky a maslo. Soľ, cukor, kakao aj škoricu vynecháme.

Dochutíme. Foto - Nela

Tip na záver: Ak chceme kašu z ovsených vločiek ešte jemnejšiu, ovsené vločky rozmixujeme na múku, a tak ich povaríme. Vaše detičky ani nezistia, že majú kašu z ovsených vločiek.

Veríme, že vám bude ovsená kaša chutiť, vychutnajte si ju. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na ovsenú kašu s jablkami

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu