Čas prípravy: 30 minút
Čas tepelnej úpravy: 5 hodín
Počet porcií: 10

Krásne vypečená a chrumkavá hus, vhodná na každý slávnostný stôl. Pečená hus je výborný dobrota, ku ktorej sa hodí červená kapusta a lokše alebo knedľa. Pripravte si tento recept s nami podľa webu Chutné recepty, nebojte sa toho, upiecť hus totiž nie je také náročné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. 

Pečená hus

Upiecť hus sa na prvý pohľad zdá byť extrémne náročné. Zvyčajne ide o objemné kusy, mávajú minimálne päť, niekedy aj šesť až sedem kíl. Takže je dôležité vedieť, ako dlho sa má hus piecť, aby bola dôkladne prepečená, nevysušená a zároveň na povrchu chrumkavá, no neprihorená.

Zdá sa, že je to celá veda. Netreba sa ale báť. Prezradíme malý trik, ktorý vám vždy pomôže pri pečení akéhokoľvek väčšieho kusu mäsa. Dôležité je piecť na nižších stupňoch a dlhšiu dobu. Teda prvých niekoľko hodín na 130°C a potom zvýšiť teplotu, čím sa mäsko dopečie a na povrchu bude krásne chrumkavé.

V zásade platí, že na každé kilo mäsa je potrebná hodinka pomalého pečenia. A to sa dá aplikovať nielen pri husi, ale aj pri morke, kuse bravčového mäsa pečeného v celku alebo aj malom prasiatku. Ukážeme si, ako postupovať pri pečení husi.

Navyše, pečená hus je zdravá. Husie mäso je bohaté na bielkoviny a obsahuje železo, vitamín B12, vitamín B6 a ďalšie dôležité živiny. Obsahuje však aj vyšší podiel tuku, najmä v koži a vnútri tela husi. Väčšina tuku v husi je koncentrovaná v koži, čo je vlastne podkožný tuk. Pri pečení sa časť tuku vypúšťa a koža sa stáva chrumkavou, čo môže prispieť k vyššiemu obsahu nasýtených tukov. Preto je odporúčané, aby ste odstránili nadbytočný tuk a kožu pred konzumáciou, ak sa snažíte znižovať príjem nasýtených tukov.

Ak sa rozhodnete pre pečenie husi, je lepšie zvoliť metódu pečenia, ktorá minimalizuje pridávanie nadbytočného tuku alebo oleja. Použitie vlastného tuku husi na polievanie počas pečenia je prijateľné, ale je dôležité udržiavať vyváženú stravu.

Ako na perfektnú hus

Zozbierali sme pre vás niekoľko tipov, ktorých sa môžete držať pri pečení husi, aby sa vám podarilo upiecť chrumkavú a dokonalú hus, pretože pečená hus naozaj stojí za to. 

  1. Odstránenie tukových vreciek: Pred pečením odstráňte vnútorné tukové vrecká z husieho tela. Tieto vrecká môžu obsahovať nadbytočný tuk, ktorý môžete neskôr použiť na polievanie husi počas pečenia.
  2. Marinovanie: Ak chcete mäso husi obohatiť o chuť a šťavnatosť, môžete ju pred pečením marinovať. Použite marinádu z citrónovej šťavy, byliniek, korenia a ďalších prísad podľa vášho vkusu. Nechajte hus marinovať v chladničke aspoň niekoľko hodín alebo cez noc, aby sa do mäsa dostala chuť.
  3. Príprava kože: Pred pečením husi je dobré kožu dôkladne osušiť a potom na ňu naniesť vrstvu soli alebo mäkkého masla. Toto pomôže vytvoriť chrumkavú a zlatohnedú kožu počas pečenia.
  4. Predhriatie rúry: Pred vložením husi do rúry sa uistite, že je rúra dostatočne predhriata na požadovanú teplotu. Hus sa väčšinou začína piecť pri vyšších teplotách (napríklad 200°C), aby sa koža rýchlo opiekla a stala sa chrumkavou. Po niekoľkých minútach sa znižuje teplota na cca 175 °C a pečie sa na tejto teplote zvyšný čas.
  5. Polievanie husi: Počas pečenia pravidelne polievajte hus vlastným tukom alebo šťavou, ktorá sa vytvára počas pečenia. Toto prispieva k vytvoreniu chrumkavej kože a udržuje mäso šťavnaté, tým pádom bude pečená hus dokonalá.
  6. Kontrola teploty: Použite teplomer na mäso na kontrolu vnútornej teploty husi. Mäso by malo dosiahnuť teplotu približne 75-80 stupňov Celzia, aby bolo dobre prepečené. Ak máte teplomer, vložte ho do najhrubšej časti mäsa, aby ste získali presné meranie.
  7. Oddychovanie: Po vybratí husi z rúry ju nechajte niekoľko minút oddýchnuť pred krájaním. Tým sa pečená hus „uvoľní“ a šťava sa rovnomerne rozloží, čo zabezpečí šťavnaté kúsky.

Veríme, že sa vám pečená hus podarí podľa vašich predstáv, hodiť sa k nej bude aj dusená červená kapusta či domáce zemiakové lokše. A ak máte radi takéto pečené recepty, pripravte si aj kuracie krídelká na ázijsky spôsob alebo pečené kuracie stehná.  Vyskúšajte aj náš overený recept na plnený kapustný list

Tak, hurá do varenia!

Ingrediencie 

  • 1 ks hus (5 – 6 kg),
  • 2 PL soľ,
  • 2 dcl voda

Postup receptu: pečená hus

Začíname už deň pred pečením. Hus si dôkladne očistíme a poumývame. Všetky sadlové časti vyberieme a nakrájame na malé kocky. Dáme na dno pekáča, budú z toho oškvarky.

 

Hus očistíme a umyjeme. Foto - Slávka

2Hus poriadne zasolíme na každom kúsku a soľ vmasírujeme do mäsa. Dáme do chladničky odležať na noc pred samotným pečením.

 

Hus osolíme a dáme do chladničky. Foto - Slávka

3

Rúru si predhrejeme na 130°C. Hus podlejeme vodou a pečieme prvé dve hodiny. Potom opatrne prevrátime a dáme späť na ďalšie dve hodiny. Ak máme vykŕmenú pečienku, tej stačí posledná hodina pečenia.

 

Pečieme. Foto - Slávka

4

Keď už sa nám rozpustilo dostatok tuku, vyberieme ho čo najdôkladnejšie, aby sa hus mohla začať pripekať. Teplotu zvýšime na 220°C a hus z každej strany ešte po pol hodine pripekáme.

Vyberieme tuk. Foto - Slávka

5Hus po dopečení naporciujeme a podávame napríklad s pečenými lokšami a dusenou červenou kapustou. Pečená hus je hotová a my vám prajeme dobrú chuť. 

Hus naporciujeme. Foto - Slávka

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu