Čas varenia: 40 minút 
Počet porcií: 4
 

Najlepší recept ako sa varí slovenská ryža, ktorá sa nebude lepiť. Recept je naozaj jednoduchý, takže nemusíte mať obavy z toho, žeby sa vám slovenská ryža nevydarila. S týmto overeným receptom si pripravíte dokonalú sypkú ryžu. Skúste recept portálu Chutné recepty a iný už nevyskúšate. 

Slovenská ryža

Overený a jednoduchý recept/návod ako uvariť slovenskú ryžu, s ktorou mnohí tak veľmi bojujú. My vám však poradíme ako na to, aby ste si pripravili dokonalú sypkú ryžu. Dôležité je dodržať tri základné zásady – ryžu nasucho opražiť, podusiť na miernom stupni a prikrytú nechať odpočívať. Toto vám zaručí, že ryža sa nebude lepiť. Slovenská ryža podľa nášho receptu je zaručený úspech na chutnú prílohu.

Táto ryža je charakteristickým pokrmom slovenskej kuchyne a má hlboké historické korene. Je obľúbená pre svoju jednoduchosť a výbornú chuť. Existuje niekoľko regionálnych variantov slovenskej ryže, ktoré sa môžu líšiť v spôsobe prípravy a podávania. Každý región môže mať svoje vlastné tradičné recepty a preferované omáčky, ku ktorým sa táto ryža pripravuje.

Slovenská ryža je jedným z tradičných pokrmov, ktoré odrážajú kultúru a kuchyňu Slovenska. Je to jedlo, ktoré je obľúbené medzi miestnymi obyvateľmi a stále sa pripravuje a varí na rôznych rodinných oslavách a špeciálnych príležitostiach. Je to jedno z tých jednoduchých, ale chutných jedál, ktoré stoja za vyskúšanie, ak sa ocitnete na Slovensku.

Okrem slovenskej ryže si s nami môžete pripraviť napríklad aj skvelú dusenú ryžu, jazmínovú ryžu, najlepšiu tarhoňu, zemiakovú kašu, domáce chrumkavé hranolky. Na našom webe nájdete aj iné tipy na výborné prílohy.

K čomu sa hodí slovenská ryža?

Slovenská ryža je často podávaná s rôznymi druhmi omáčky s mäsom, ako je bravčové, hovädzie alebo kuracie mäso. Omáčky môžu byť na báze paradajkového pretlaku, húb alebo smotany. Hovädzie na šťave je tradičné slovenské jedlo, pri ktorom sa hovädzie mäso podáva s omáčkou a slovenskou ryžou. Ryža môže absorbovať chuť hovädzej omáčky, čo ju robí vynikajúcou prílohou k tomuto jedlu.

Slovenská ryža sa často servíruje s bravčovým soté alebo bravčovým mäsom a kapustovým listom, čo je ďalšie tradičné slovenské jedlo. Táto kombinácia mäsa, zeleniny a ryže vytvára sýte jedlo. Okrem iného sa môže podávať aj s kuracím paprikášom, ktoré je pripravené s kuracím mäsom a pikantnou paprikovou omáčkou.

Okrem mäsových omáčok sa slovenská ryža môže podávať aj s omáčkami na báze zeleniny, ako je paradajková omáčka alebo omáčka s hubami a zeleninou. Slovenská ryža sa tiež často kombinuje so špenátovými omáčkami alebo celkovo so špenátom.

Je dôležité poznamenať, že táto ryža je unikátna svojím tvarom a textúrou, ktorá môže pomôcť absorbovať chuť a vytvoriť skvelú chuťovú harmóniu s rôznymi druhmi omáčok a mäsa. Je to dôležitá príloha v slovenskej kuchyni, ktorá dopĺňa mnoho tradičných jedál.

Ingrediencie

  • 2 hrnčeky slovenská ryža (400 g),
  • 3 hrnčeky vlažná voda (pomer 1:1,5),
  • 1 ks menšia cibuľa,
  • 2 PL maslo (alebo olivový olej),
  • na dochutenie: soľ (podľa chuti)

Postup receptu

1

Slovenskú ryžu si odmeriame hrnčekom, aby sme neskôr vedeli pridať potrebné množstvo vody. 

Odmeriame ryžu. Foto - Nela

2Na kvalitnej panvici si nasucho opražíme slovenskú ryžu spolu s očistenou cibuľou, ktorú sme následne rozpolili.

Opražíme ryžu. Foto - Nela

3

Keď má ryža peknú hnedastú farbu, pridáme k nej maslo (alebo olej) a vlažnú vodu v pomere 1:1,5.

Pridáme vodu. Foto - Nela

4

Takto to necháme zovrieť a stupeň znížime na minimum. Následne dusíme 15 minút. K ryži môžeme pridať aj lupene cibule. Slovenská ryža by nemala vrieť, lebo by sa voda veľmi rýchlo odparila. Po 15 minútach vypneme a ryža je hotová.

Dusíme. Foto - Nela

Tip na záver: Takto pripravenú ryžu necháme ešte odpočívať 20 minút a následne sa môže podávať. Slovenská ryža je hotová a výborne sa hodí k dusenému mäsku s omáčkou.

Podávame. Foto - Nela

Veríme, že sa vám slovenská ryža podarila a prajeme vám dobrú chuť. Skúste si pozrieť aj recept portálu Ženy v meste na maďarské halušky. Máme aj slovenské halušky s brynzou. Skúste aj náš recept ako uvariť ryžu, aby sa nelepila.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu