Recept na najlepšiu varenú kukuricu, akú ste kedy jedli. Prezradíme vám, ako dlho by sa mala variť a ako dosiahnuť, aby bola presne taká, akú ju chcete. Varená kukurica jednoducho patrí k letu a portál Chutné recepty vám pomôže pripraviť tú najlepšiu. 

Varená kukurica

Sladká a voňavá. Taká presne je kukurica v lete, ak si ju viete pripraviť správne. Tá domáca chutí najlepšie, takže ak ich máte na záhrade posadené a neviete ako si ich správne uvariť, máme pre vás ten najlepší recept. Avšak ak nemáte tú možnosť mať domácu kukuricu, nič sa nedeje. Dnes si viete kúpiť kvalitné klasy aj v obchode a na rôznych farmách, ale pozor na kŕmnu kukuricu. Tá je totiž tvrdá a nehodí sa na konzumáciu. 

Ako dlho sa varí kukurica? Ako si ju správne pripraviť? Na čo si dať pozor? V mnohých iných receptoch totiž nájdete, že kukuricu stačí variť iba 10 minút. Nuž, nie je to celkom pravda. Samozrejme, že to závisí aj od druhu kukurice, ale ešte dôležitejšie je to, aká stará kukurica je. Tá menej zrelá má bledo žlté zrná a stačí ju variť kratšie. Na druhú stranu, staršia kukurica je tvrdšia a je potrebné ju variť 15 až 20 minút. Najlepšie ako zistiť, či je už mäkká, je otestovať to pichnutím vidličky do zrna kukurice počas jej varenia. Recept ako si doma uvariť najlepšiu kukuricu nájdete nižšie. 

Takáto varená kukurica sa hodí nielen na jedenie ako také, ale aj ako prísada do polievok, do omáčok k mäsu alebo rôznych šalátov. Neváhajte si ju pripraviť s nami. 

Iné postupy prípravy kukurice 

Okrem varenia kukurice existujú aj iné spôsoby jej prípravy. Dá sa grilovať na rošte alebo v alobale. Grilovanú kukuricu môžete skombinovať s cesnakom a rôznymi koreninami a bylinkami.

Ďalším obľúbeným spôsobom prípravy kukurice je varenie na pare. Na to, ale, potrebujeme parný hrniec. V parnom hrnci sa pripravuje maximálne 20 – 25 minút. 

Zdravie a kukurica 

Varená kukurica je zdravá potravina a obsahuje viaceré živiny, ktoré sú pre náš organizmus prospešné. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je súčasťou vyváženej stravy:

  1. Vláknina: Kukurica je bohatá na vlákninu, ktorá je dôležitá pre správnu činnosť tráviaceho systému a udržanie zdravého zažívacieho traktu. Vláknina tiež prispieva k pocitu sýtosti a môže pomôcť pri regulácii hmotnosti.

  2. Vitamíny a minerály: Kukurica obsahuje rôzne vitamíny a minerály, ako napríklad vitamín C, vitamín B6, tiamín (vitamín B1), kyselinu listovú a minerály ako draslík a horčík. Tieto živiny sú dôležité pre správne fungovanie nášho tela a udržanie zdravia.

  3. Antioxidanty: Obsahuje tiež aj niektoré antioxidanty, ako napríklad luteín a zeaxantín, ktoré môžu pomáhať chrániť oči pred voľnými radikálmi a ochraňovať zdravie zraku. 

  4. Nízky obsah tuku: Má nízky obsah tuku, čo z nej robí vhodnú voľbu pre ľudí, ktorí sledujú svoju hmotnosť alebo sa snažia udržať si zdravú stravu.

Je dôležité poznamenať, že kukurica obsahuje aj sacharidy, takže ľudia s cukrovkou by mali sledovať svoje množstvo konzumácie. Okrem toho je vhodné vyberať čerstvé kukuricu, keď je k dispozícii, pretože konzervovaná kukurica často obsahuje pridaný cukor a soli.

Celkovo vzaté, varená kukurica je zdravá potravina, ktorá môže byť súčasťou vyváženej stravy. Jej konzumácia prispieva k príjmu vlákniny, vitamínov, minerálov a antioxidantov. Avšak ako pri každej potravine, odporúča sa konzumovať ju v rámci pestrej stravy a mierneho množstva.

Kukuricu tiež môžete využiť v recept na tuniakový šalát s kukuricou alebo ju môžete pridať na domácu pizzu.

Ingrediencie

  • klasy kukurice,
  • soľ

Postup receptu

Kukuricu dáme variť – Najprv si kukuricu olúpeme a vložíme do dostatočne veľkého hrnca. Kukuricu zalejeme vodou a privedieme do varu. Kukuricu dáme do hrnca. Foto - Slávka  

2Solenie – Kukuricu vo vode by sme soliť nemali. Posolíme si ju až uvarenú. Kukuricu varíme 10 – 15 – 20 minút, to závisí od zrelosti kukurice.

Varíme. Foto - Slávka

3

Podávame – Vidličkou skontrolujeme, či je kukurica dostatočne mäkká, ak áno, vyberieme ju z vody a necháme vychladnúť. Kto má rád, môže si kukuricu osoliť alebo si dať na ňu maslo, poprípade rôzne bylinky. Nech sa páči a dobrú chuť!

Vyberieme z hrnca. Foto - Slávka

Kukurica sa hodí aj do cestovinového šalátu s krabími tyčinkami z webu Ženy v meste. Skúste aj ich kuracie soté s kukuricou

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu