62x hlasované

Čas prípravy: 10 minút
Čas pečenia: 15 – 20 minút
Počet porcií: 12 ks
 
Fantastický recept na dvojfarebné muffiny zo špaldovej múky. Sú výživnejšie práve vďaka špaldovej múke a hotové ich budete mať do 30 minút aj s pečením. Pripravte si dvojfarebné muffiny, dokonalú sladkú pochúťku, pre celú rodinu, nik im neodolá. 

Dvojfarebné muffiny

Muffiny patria k dezertom, ktoré zvládne pripraviť aj úplný začiatočník v pečení. Máme pre vás recept na tie najchutnejšie dvojfarebné muffiny, ktoré budete mať hotové do 30 minút. Ušetria vám čas a vy si spríjemnite deň touto sladkou dobrotou, sladké predsa vždy poteší. Navyše tieto dvojfarebné vyzerajú naozaj skvelo a dá sa povedať, že aj trochu veselo. 

Dvojfarebné muffiny sú skvelé v tom, že môžu mať rôzne príchute a prísady, ako napríklad čokoládu, ovocie, orechy alebo škoricu. To znamená, že si môžete upiecť muffiny podľa svojich predstáv a preferencií. Taktiež sú relatívne jednoduché a rýchle na prípravu. Recepty obvykle nevyžadujú zložité postupy a nemusíte čakať na dlhé vykysnutie cesta, ako je to pri inom pečení.

Deti zvyčajne milujú dvojfarebné muffiny kvôli ich príjemnej chuti a malej veľkosti. Sú vhodné ako súčasť detských jedál alebo ako sladká odmena. Snažte sa používať prírodné prísady a vyhnite sa umelým farbivám, príchutiam a konzervačným látkam. Môžete do nich pridať škoricu alebo vanilkový extrakt pre prírodnú príchuť. Deťom sa neodporúča konzumovať veľa umelých farbív. 

Okrem iného je dvojfarebné muffiny možné ľahko prispôsobiť rôznym diétam a preferenciám. Existujú bezlepkové muffiny pre ľudí s celiakiou, veganské muffiny bez živočíšnych produktov a podobne. Muffiny je tiež možné prispôsobiť rôznym príležitostiam. Napríklad muffiny zdobené krémom alebo polevou môžu byť skvelou alternatívou k tradičným tortám pri oslavách.

Ak chcete muffinom pridať viac výživných prísad, môžete do cesta pridať jemne nastrúhanú mrkvu alebo cuketu. Týmto spôsobom pridáte vlákninu a vitamíny. Mrkvu alebo cuketu v ceste nebude vôbec cítiť, ale za to vlákninu vaše telo ocení.

Skúste náš recept na čokoládové muffiny s banánom alebo šťavnaté jablkové muffiny. Chutiť vám bude tiež aj metrový koláč

Špaldová vs pšeničná múka

Špaldová múka sa v posledných rokoch začala používať čoraz častejšie a v rôznych receptoch. Všade sa vraví, že je zdravá, ale viete konkrétne prečo je zdravšia než bežná, pšeničná múka? Tu je niekoľko dôvodov, prečo je to tak:

  1. Nutričná hodnota: Špaldová múka, vyrobená zo špaldovej pšenice, obsahuje viac vlákniny, bielkovín a minerálov ako bežná múka. Obsahuje tiež viac vitamínov B a E, kyseliny listovej, horčíka a železa.

  2. Nižší obsah lepku: Pre ľudí s intoleranciou na lepok alebo celiakiou môže byť špaldová múka vhodnejšou voľbou. Špaldová pšenica obsahuje iný typ lepku než moderná pšenica, ktorý môže byť pre niektorých ľudí ľahšie stráviteľný.

  3. Nižší glykemický index: Špaldová múka má nižší glykemický index ako bežná múka. To znamená, že sacharidy v špaldovej múke sa pomalšie vstrebávajú do krvi, čo vedie k stabilnejšiemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi. To je prospešné pre diabetikov a pre udržanie stabilnej energetickej hladiny.

  4. Prírodná a tradičná forma: Špaldová pšenica je starší druh pšenice a neprešla toľkými genetickými modifikáciami ako moderná pšenica. Niektorí ľudia preferujú špaldovú múku pre jej tradičný charakter a menšiu pravdepodobnosť obsahu geneticky modifikovaných organizmov (GMO).

  5. Lepšia stráviteľnosť: Pre niektorých ľudí je špaldová múka ľahšie stráviteľná ako bežná pšeničná múka. To je spôsobené iným typom lepku prítomného v špaldovej pšenici, ktorý niektorým jedincom robí menej problémov.

Je však dôležité mať na pamäti, že každý má individuálne potreby a preferencie, a čo je „lepšie“ závisí od konkrétnej osoby a jej cieľov. Pšeničná múka je stále bežne používaná a obsahuje nutričné hodnoty, ktoré môžu byť prospešné pre niektorých jedincov. Skúste aj náš článok aká múka ide do muffinov.

Ingrediencie

hrnček = 300 ml

Suché prísady 

  • 1 hrnček hladká špaldová múka,
  • 1/2 hrnčeka trstinový cukor (alebo kryštálový),
  • 1/2 balíčka prášok do pečiva

Mokré prísady

Na tmavé cesto: 2 PL kakao, 2 PL voda – na zjemnenie cesta

Postup receptu: dvojfarebné muffiny

V jednej miske si zmiešame suché prísady – múku, cukor a prášok do pečiva. K suchým prísadám následne primiešame mokré prísady – rozšľahané vajcia s vlažným mliekom a olejom (alebo roztopeným maslom).

Zmiešame suché a mokré prísady. Foto - Nela

Z prísad nám vznikne vláčne cesto, ktoré si rozdelíme na dve časti. Plech na muffiny si vystelieme papierovými košíčkami. 

Rozdelíme cesto. Foto - Nela

3

Do každého košíčka dáme 2 PL svetlého cesta. Do druhej polovice cesta primiešame medzitým 2 PL kakaa a 2 PL vody. Do košíčkov so svetlým cestom primiešame aj 2 PL tmavého cesta. Následne tieto cestá v košíčkoch opatrne premiešame špajľou. 

Zmiešame špajľou. Foto - Nela

4Muffiny pečieme pri teplote 175°C cca 15 – 20 minút, podľa potreby. Upečené dvojfarebné muffiny ešte necháme vychladnúť, môžeme ich posypať práškovým cukrom a vychutnať si ich. Dobrú chuť. 

Pečieme. Foto - Nela

Tip na záver: Do cesta môžete primiešať aj mletú škoricu, ktorá je veľmi zdravá. Primiešať ju môžete do svetlého cesta alebo v druhom cesto môžete namiesto kakao použiť škoricu.

Vyskúšajte napríklad aj recepty so špaldovou múkou podľa portálu Ženy v meste – nadýchaný cuketový perník alebo zdravé čučoriedkové muffiny s jogurtom.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu