6x hlasované
Čas prípravy: 5 minút
Čas varenia: 20 minút 
Počet porcií: 4
 

Jemná chrenová omáčka podľa overeného receptu na rýchly a ľahký obed. Pripraviť si ju môžete s vajcom na tvrdo alebo aj s mäsom podľa vlastného výberu a uváženia. Smotanové omáčky sa tešia veľkej obľube najmä kvôli ich jemnosti, ktorá nechýba ani chrenovej omáčke. Pripravte si ju spolu s nami podľa receptu portálu Chutné recepty.

Chrenová omáčka

Tradičný recept na najjemnejšiu chrenovú omáčku predstavuje skvelú možnosť na rýchly obed či večeru. Smotana omáčku nádherne zjemní, vďaka čomu si ešte viac vychutnáte jej chuť. Chrenová omáčka sa výborne hodí s vajcom na tvrdo alebo aj s mäsom, napríklad s grilovanými kuracími prsami či pečeným bravčovým mäsom. Okrem toho si k nej môžete pripraviť aj pečené zemiaky, dusenú ryžu, zemiakovú kašu alebo aj chrumkavé domáce hranolky. Pripravte si s nami tento jednoduchý obed alebo večeru

Chren je koreňová zelenina, ktorá má dlhú históriu používania v kulinárskom svete. Bol známy a používaný už v starovekom Ríme a Grécku. Ak je omáčka príliš silná alebo ostrá, môžete ju zriediť niektorými mäkkými prísadami, ako je kyslá smotana, majonéza alebo jogurt. Tým môžete dosiahnuť požadovanú konzistenciu a chuť.

Môžete tiež experimentovať s receptom na tým, že pridáte rôzne prísady, ako sú med, horčica, citrónová šťava alebo koreňová zelenina, aby ste dosiahli špecifickú chuť, ktorú preferujete. Chrenová omáčka je vynikajúcim doplnkom k hovädziemu, bravčovému mäsu, rybám a údeným mäsám. Môžete ju tiež podávať k vyprážaným jedlám, sendvičom alebo ako dip k hranolkám.

Chren môže mať niekoľko zdravotných výhod, ale je tiež veľmi silný a ostrý, takže s ním treba zaobchádzať opatrne, najmä ak máte citlivý žalúdok alebo žalúdočné problémy. Môžete skúšať rôzne kulinárske kombinácie s chrenovou omáčkou, ako je jej použitie v marinádach, glazúrach na grilovanom mäse alebo ako súčasť dressingov pre šaláty. Chrenová omáčka má svoje verzie v rôznych svetových kuchyniach, ako je wasabi v japonskej kuchyni a chréme fraîche vo francúzskej kuchyni.

Chrenová omáčka je skvelým spôsobom, ako pridať do jedál pikantnú a korenistú chuť a môžete ju prispôsobiť svojim preferenciám. Je tiež zaujímavé sa dozvedieť viac o histórii a tradičných spôsoboch prípravy tejto omáčky vo vašej obľúbenej kuchyni.

Na našom webe nájdete tiež aj recept na zeleninovú omáčku na cestoviny, znojemskú omáčku s bravčovým mäsom, klasickú kôprovú omáčku, nivovú omáčku či paradajkovú omáčku na cestoviny. Za vyskúšanie tiež stojí aj tzatziky omáčka. Alebo aj recept na klasický stroganov.

Chren a zdravie

Chren má niekoľko potenciálnych zdravotných výhod vďaka svojim prirodzeným zložkám a vlastnostiam. Tu sú niektoré z nich:

  1. Podpora imunitného systému: Chren obsahuje vitamín C, ktorý je antioxidant, ktorý môže pomôcť posilniť imunitný systém a chrániť telo pred infekciami.

  2. Boj s prechladnutím: Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam môže chren pomôcť zmierniť príznaky prechladnutia a chrípky. Jeho silná chuť môže tiež pomôcť uvoľniť upchatý nos.

  3. Antioxidanty a boj s voľnými radikálmi: Chren obsahuje rôzne antioxidanty, ktoré môžu pomôcť neutralizovať voľné radikály v tele, čo môže znížiť riziko vzniku chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a rakovina.

  4. Zlepšenie obehu krvi: Chren môže pomôcť rozširovať krvné cievy, čo môže zlepšiť cirkuláciu krvi a znížiť krvný tlak. To môže tiež prispieť k celkovému zdraviu srdca.

  5. Antimikrobiálne vlastnosti: Chren má tiež antimikrobiálne vlastnosti a môže pomôcť eliminovať škodlivé mikroorganizmy, čo môže chrániť telo pred infekciami.

Je však dôležité poznamenať, že chren môže byť veľmi silný a ostrý, a preto by mal byť konzumovaný s mierou. Nadmerná konzumácia ostrého chrenu môže dráždiť žalúdočnú sliznicu a spôsobiť nepríjemné pocity pálenia záhy alebo podráždenia tráviaceho traktu. Ak máte citlivý žalúdok alebo tráviace problémy, mali by ste byť opatrní pri konzumácii chrenu.

Akékoľvek zmeny vo vašej strave alebo zahrnutie nových potravín do vášho jedálnička by mali byť vykonávané s rozumom a je vhodné ich konzultovať s lekárom, najmä ak máte závažné zdravotné problémy. A tu je zase naša jednoduchá kôprová omáčka so smotanou.

Ingrediencie

  • čerstvý alebo sterilizovaný chren – podľa chuti,
  • 1 ks šľahačková smotana (200 – 250 ml),
  • 750 ml mlieko,
  • 2 PL hladká múka (môže byť aj celozrnná),
  • 1 PL maslo (na zjemnenie omáčky),
  • 50 g maslo,
  • na dochutenie: soľ, citrónová šťava, trochu cukru

Postup receptu

1

Ako prvé si pripravíme zápražku. V hrnci rozpustíme 50 g masla a stiahneme zo sporáka. K maslu následne primiešame múku a vymiešame do hladka. 

Urobíme zápražku. Foto - Nela

2Hrniec následne vrátime na sporák a za stáleho miešania pražíme, aby nám zápražka zavoňala. Prilejeme do nej studené mlieko a stále miešame, aby sa nám nevytvorili hrudky. Povaríme asi 10 minút a pridáme nastrúhaný chren podľa chuti. Pridáme aj šľahačkovú smotanu a povaríme ďalších 5 minút.

Pridáme chren. Foto - Nela

3

Ak sa vám zdá omáčka príliš hustá, dolejeme mlieko alebo smotanu. Ak sa vám zdá veľmi riedka, ešte ju zahustite. Omáčku nakoniec aj ochutnajte a poprípade pridajte viac chrenu. 

Doladíme. Foto - Nela

4

Nakoniec sa omáčka už len dochutí soľou, citrónovou šťavou a cukrom. Dôležité je doladiť ju na tú správnu chuť – sladkú, kyslú alebo slanú. Omáčku nakoniec vypneme a do vypnutej pridáme lyžicu masla na zjemnenie. Premiešame a jemná chrenová omáčka sa môže podávať s prílohami podľa chuti.

Dochutíme. Foto - Nela

Tip na záver: Jemná chrenová omáčka výborne chutí s mäsom z polievky alebo pečeným mäsom. Uvariť si k nej môžete aj vajce na tvrdo alebo volské oko.

Chrenová omáčka je hotová a my vám prajeme dobrú chuť. Skúste si pozrieť aj recept portálu Ženy v meste na kôprovú omáčku.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu