Počet porcií: 5 l

Najlepšia domáca griotka. Pripravte si višňový likér podľa nášho jednoduchého receptu a ponúknite ho návšteve pri najbližšej príležitosti. Mnoho ľudí obľubuje griotku práve pre jej sladkosť a fakt, že sa pripravuje poctivo doma. Recept kuchyne portálu Chutné recepty.

Domáca griotka

Domáca griotka či višňový likér. Nie je nič lepšie, ako si odložiť kúsok letnej nálady na zimu v podobe griotky. Višňový likér podľa nášho receptu si môžete pripraviť aj z domácich višní a pridať k nim alkohol podľa obľuby, napríklad rum, vodku alebo brandy. Ukážeme vám, ako na to. Po ochutnaní domácej griotky zistíte, že tie kupované na ňu ani zďaleka nemajú. Nie je totiž nič lepšie ako poctivá domáca griotka. 

Likér s príchuťou višní patrí medzi tradičné a obľúbené nápoje vo viacerých kultúrach. Likéry všeobecne majú dlhú históriu a mnoho receptov sa vyvíjalo a zdokonaľovalo po celé stáročia. Mnoho krajín má svoje vlastné tradičné likéry s príchuťou višní.

Griotka môže byť vyrobená rôznymi spôsobmi a s použitím rôznych druhov višní. Niektoré recepty zahŕňajú použitie čerstvých višní, iné zahŕňajú použitie sušených alebo mrazených višní. Okrem toho sa môžu do griotky pridávať aj rôzne koreniny a bylinky, aby sa dosiahla unikátna chuť. Ak chcete dosiahnuť najlepšiu chuť višňového likéru, je dôležité dať mu dostatok času na zrenie. Griotka bude časom získavať na chuti a farbe, pretože sa alkohol postupne prepojí s príchuťou višní.

Višňový likér má bežne dlhšiu trvanlivosť v porovnaní s inými typmi likérov. Jeho vysoký obsah alkoholu a cukru mu pomáha udržiavať sa v dobrom stave po dlhú dobu. Napriek tomu je dôležité skladovať likér správne a zabrániť oxidácii. 

Ako pri každom alkoholickom nápoji, je dôležité konzumovať višňový likér s mierou a vedieť, kedy zastaviť. Pokiaľ ide o zdravotné alebo individuálne záležitosti, vždy je najlepšie poradiť sa s odborníkom.

Likéri 

Likéry sú nápoje, ktoré svojimi príchuťami a arómami dokážu oslovovať zmysly a zanechať nezabudnuteľný dojem. Tieto lahodné nápoje majú dlhú históriu a širokú škálu variácií. Od sladkých a ovocných po bylinné a korenisté, likéry ponúkajú jedinečný spôsob, ako si vychutnať chvíle v spoločnosti priateľov alebo si dopriať chvíle oddychu po náročnom dni.

Historické korene likérov siahajú až do starovekého Grécka a Ríma. Prvotné verzie tvorili často základné zmesi alkoholu s medom, bylinkami a koreninami, ktoré sa používali na medicínske účely. S postupným vývojom sa likéry stali dôležitou súčasťou kultúry v rôznych krajinách a regiónoch.

Likéry majú často výraznú chuť a arómu, čo ich robí ideálnymi na pitie samostatne alebo ako základ pre koktaily a miešané nápoje. Ich prírodné zložky, ako sú ovocie, bylinky, korenie a koreňové rastliny, im dodávajú charakteristický vzhľad, farbu a chuť. Často sú založené na receptoch, ktoré sa prenášajú z generácie na generáciu, a každá rodina či komunita má svoje tajomstvá pri príprave likérov.

Okrem pitia sa likéry často používajú aj pri príprave pokrmov. Mnohé recepty na dezerty, koláče a zmrzliny obsahujú likéry, ktoré im dodávajú výnimočnú chuť a nádych luxusu. S rozvojom gastronómie sme svedkami nových trendov v likérovej tvorbe. Mnohí výrobcovia experimentujú s netradičnými kombináciami príchutí a modernými technikami, aby vytvorili inovatívne a zaujímavé likéry.

Súčasné likéry sa stále rozvíjajú a inšpirujú nás k objavovaniu nových príchutí a zážitkov. Bez ohľadu na to, či si vyberáte sladké ovocné likéry alebo korenisté bylinkové zmesi, vždy si môžete byť istí, že likéry prinesú do vašich životov sladké a výnimočné chvíle.

Okrem višňového likéru si doma môžete pripraviť aj domáci višňový džem alebo višňový sirup. Jahodový džem taktiež stojí za vyskúšanie. 

Ingrediencie 

  • 2 kg višne,
  • 1 kg kryštálový cukor,
  • 15 dl alkohol (napríklad vodka, likér, rum, marhuľovica,…)

Postup receptu

Ako prvé si pripravíme višne, ktoré poriadne umyjeme a vykôstkujeme. 

Pripravíme si višne. Foto - Slávka

2Umyté a vykôstkované višne zasypeme cukrom a necháme postáť na noc. 

Višne zasypeme cukrom. Foto - Slávka

3

Višne aj s cukrom prelejeme do 5 l fľaše a zalejeme vybraným alkoholom do plna. 

Pridáme k nim alkohol do fľaše. Foto - Slávka

4

V tejto fľaši necháme višne lúhovať približne mesiac, maximálne však 6 týždňov. 

Lúhujeme. Foto - Slávka

5

Po mesiaci višne z fľaše povyberáme a odložíme ich, možno sa nám ešte zídu pri príprave koláčov alebo tort. Do fľaše dolejeme zvyšok alkoholu a dôkladne to premiešame. Domáca griotka je takto hotová a môžete si ju vychutnať.

Zvyšné višne odložíme. Foto - Slávka

Takto vyzerá finálny výsledok:

Domáca griotka. Višňový likér. Foto - Slávka
Domáca griotka. Višňový likér. Foto – Slávka

Vyskúšajte aj recept na domáci vaječný koňak z webu Ženy v meste

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu