Čas prípravy: 10 minút
Čas varenia: 10 minút
Počet porcií: 4
 

Tradičný recept na domáce tvarohové halušky, ktoré patria medzi najobľúbenejšie jedlá Slovákov. Pochutia si na nich najmä deti, ale neodolajú ani dospelí. Ak si k nim pripravíte aj domáce škvarky, tak naozaj nie je o čom. Portál Chutné recepty má pre vás ten najlepší recept na tvarohové halušky, skúste!

Tvarohové halušky 

Tradičné tvarohové halušky, ktoré patria k obľúbeným jedlám Slovákov. Pripraviť si ich môžete aj zo špaldovej múky, ktorá je o čosi výživnejšia ako klasická múka. Halušky sa pripravujú bez zemiakov, takže sú hotové naozaj rýchlo. Fanúšikovia tvarohu si prídu na svoje a pochutia si na nich aj deti, ktoré sa ich častokrát nevedia dojesť. Vyskúšajte tento jednoduchý recept, ktorý vám ukáže ako pripraviť tvarohové halušky krok za krokom. 

Tvarohové halušky sú tradičné jedlo, ktoré má svoje korene v stredoeurópskej kuchyni, najmä na Slovensku, v Česku a Maďarsku. Ide o jednoduchý, ale veľmi chutný pokrm, ktorý sa dá pripraviť na sladko aj na slano. Historicky sa tvarohové halušky začali pripravovať v stredoveku, keď bola príprava jednoduchých múčnych jedál bežná v roľníckych rodinách. Tvaroh, ako lacný a dostupný zdroj bielkovín, bol vynikajúcou surovinou pre prípravu tohto jedla. Zatiaľ čo sú tvarohové halušky najviac spájané so Slovenskom, ich varianty sa nachádzajú aj v iných krajinách strednej Európy, napríklad v Maďarsku, kde sú známe ako túros csusza, a v Česku.

Tvarohové halušky sa pripravujú z jednoduchých surovín, ako sú múka, vajcia, soľ a tvaroh. Niekedy sa pridáva aj maslo alebo smotana na vylepšenie chuti. Existujú dva hlavné typy tvarohových halušiek: sladké a slané. Sladké tvarohové halušky sa obvykle podávajú s cukrom, škoricou alebo ovocnými kompótami, zatiaľ čo slané tvarohové halušky môžu byť dochutené slaninou, cibuľou, pažítkou alebo kôprom.

Z výživového hľadiska sú tvarohové halušky vynikajúcim zdrojom bielkovín vďaka tvarohu, čo ich robí vhodným jedlom pre aktívnych ľudí a športovcov. Halušky sú tiež zdrojom komplexných sacharidov z múky, ktoré poskytujú energiu na dlhší čas.

Tvarohové halušky sú často súčasťou slávnostných stolov počas rôznych sviatkov a rodinných osláv. V minulosti boli často pripravované pri spoločných rodinných udalostiach, kde sa k ich príprave zapojila celá rodina. Pre dosiahnutie najlepšej chuti a konzistencie halušiek je dôležité použiť čerstvý a kvalitný tvaroh. Cesto by malo byť mäkké, ale nie príliš riedke, pretože správna konzistencia je kľúčová pre dosiahnutie dobrých halušiek, ktoré sa nelepia a sú pekne nadýchané.

V dnešnej dobe sa tvarohové halušky často kombinujú s modernými prísadami a technikami, aby sa vytvorili inovatívne jedlá. Pre vegetariánov a vegánov sa vyvinuli rôzne alternatívy, napríklad použitím rastlinných mliek a tvarohov. Na Slovensku sú halušky často súčasťou rôznych gastronomických festivalov, kde môžu návštevníci ochutnať rôzne varianty a moderné interpretácie tohto tradičného jedla.

Tvarohové halušky sú viac než len jedlo; sú súčasťou kultúrneho dedičstva a tradičnej kuchyne, ktorá spája rodiny a komunity.

Obľúbenosť tvarohových halušiek

Tvarohové halušky sa stali tradičným a obľúbeným jedlom z niekoľkých dôvodov, ktoré sa týkajú histórie, kultúry, dostupnosti surovín a výživových hodnôt.

Historické a kultúrne dôvody

 1. Jednoduchosť a prístupnosť: V minulosti bola príprava jednoduchých jedál z bežne dostupných surovín nevyhnutnosťou. Múka, vajcia a tvaroh boli ľahko dostupné aj v chudobnejších roľníckych rodinách, čo umožnilo ich časté využívanie v kuchyni.
 2. Kultúrna tradičnosť: Tvarohové halušky sú hlboko zakorenené v stredoeurópskej kuchyni. Pripravovali sa pri rôznych rodinných príležitostiach a slávnostiach, čím sa stali súčasťou kultúrneho dedičstva a identity regiónu.

Praktické dôvody

 1. Výživnosť: Tvaroh je bohatým zdrojom bielkovín a v kombinácii s múkou poskytuje komplexné sacharidy. To robí z tvarohových halušiek výživné jedlo, ktoré poskytuje dlhodobú energiu a je vhodné pre fyzicky pracujúcich ľudí.
 2. Všestrannosť: Tvarohové halušky sú univerzálne jedlo, ktoré sa dá pripraviť na sladko aj na slano. To umožňuje ich variabilitu a prispôsobenie rôznym chuťovým preferenciám a príležitostiam.

Spoločenské dôvody

 1. Spájanie rodiny: Príprava tvarohových halušiek bola často rodinnou aktivitou, pri ktorej sa zapojili všetci členovia rodiny. Táto spoločenská dimenzia jedla prispela k jeho obľúbenosti a udržala tradíciu živú po generácie.
 2. Obľúbenosť na sviatky a oslavy: Tvarohové halušky sú často súčasťou slávnostných stolov počas rôznych sviatkov a rodinných osláv, čím sa ich konzumácia stala symbolom radosti a spoločenstva.

Ekonomické dôvody

 1. Dostupnosť surovín: Suroviny potrebné na prípravu tvarohových halušiek boli v minulosti lacné a ľahko dostupné, čo robilo toto jedlo ekonomicky výhodným pre široké vrstvy obyvateľstva.
 2. Sezónnosť: V letných mesiacoch, keď bola hojnosť čerstvého mlieka a tvarohu, boli tvarohové halušky ideálnym spôsobom, ako využiť tieto sezónne suroviny.

Tvarohové halušky teda kombinujú praktickosť, výživnosť, kultúrnu tradíciu a spoločenský význam, čo prispelo k ich trvalej obľúbenosti a tradičnosti v stredoeurópskej kuchyni.

Pripravte si spolu s nami napríklad aj karfiolové halušky s bryndzou, klasické bryndzové halušky, bravčové pečeňové halušky do polievky, krupicové halušky do polievky, kapustové halušky, špenátové haluškyzeleninový vývar s haluškami alebo aj hráškovú polievku s haluškami

Ingrediencie

Cesto na halušky

 • 500 g hladká špaldová múka (alebo klasická), 
 • 1 ks vajce,
 • 1 PL olej,
 • 200 – 250 ml vlažná voda (podľa potreby), 
 • 1/2 ČL soľ
 • 1 PL soľ (do vody k haluškám),
 • 50 g maslo,
 • 250 – 300 g tvaroh hrudkovitý (aj viac, podľa obľuby)

Postup receptu

1Vo väčšom hrnci dáme variť vodu, do ktorej pridáme 1 PL soli. Medzitým si pripravíme cesto na halušky – vo väčšej miske zmiešame múku, soľ, rozmiešané vajce a olej. Postupne zapracujeme aj vlažnú vodu. 

Zmiešame suroviny. Foto - Nela

2

Cesto poriadne premiešame. Vznikne nám vláčne ťahajúce sa cesto, ktoré by nemalo byť ani príliš husté a ani príliš riedke. Podľa potreby pridávame múku alebo vodu. 

Vymiešame cesto. Foto - Nela

3

Keď už voda v hrnci vrie, začneme zavárať halušky. Varíme ich približne 10 minút, kým nevyplávajú na povrch. Keď sú uvarené, scedíme ich, ale nepreplachujeme vodou, pretože tvaroh na nich tak lepšie priľne. 

Varíme halušky. Foto - Nela

4

Nakoniec už len opražíme maslo, aby zavoňalo. Prilejeme ho k haluškám a následne aj rozdrobený tvaroh izbovej teploty. Tvarohové halušky už len dochutíme soľou a podávame. 

Zmiešame s tvarohom. Foto - Nela

Tip na záver: Naše domáce halušky zo špaldovej múky si môžete pripraviť aj s hlávkovou alebo kyslou kapustou. Výborne sa hodia aj do rôznych polievok. Sú tiež skvelé ako príloha k smotanovým omáčkam.

Tvarohové halušky sú hotové a my vám prajeme dobrú chuť. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na kapustové halušky

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu