Čas prípravy: 20 minút,
Čas varenia: 5 minút,
Počet porcií: 5,
 

Máme pre vás tradičný recept na bryndzové halušky, presne tak ako ich pripravujú naše babičky. Za dlhé roky sa mierne zmenila procedúra ich výroby, ak chcete napríklad zemiaky už netreba strúhať ručne.

Dokonale to za vás zvládne kuchynský robot. Chuť tradičných bryndzových halušiek však zostáva.

Tradičné bryndzové halušky

Bryndzové halušky sú obľúbeným slovenským jedlom, ktoré sa skladá z halušiek s pridanou bryndzou, zrejme najznámejším výrobkom z ovčieho syra. Halušky pripravené z múky a zemiakov sa varia v slanej vode a potom sa zmiešajú práve s bryndzou a nakrájanou slaninkou, ktorá pridáva slanú chuť.

Halušky sú typické pre východnú Európu a existuje ich mnoho rôznych druhov v rôznych krajinách. A tak na Slovensku sú tie naše tradičné bryndzové halušky považované za národné jedlo a sú obľúbeným jedlom pre mnoho Slovákov nielen doma, ale aj v reštauráciách.

Bryndza, ktorá je jednou zo základných zložiek halušiek, je tradične vyrobená z ovčieho syra, ktorý sa mäkčí a mieša s trochou vody a soli. Tento proces vytvára hustú a slanú bryndzu, ktorá sa pridáva do hotových halušiek.

Tradičné bryndzové halušky obvykle podávame s nakrájanou a usmaženou slaninkou a cibuľkou na vrchu a sú často doprevádzané pivom alebo kyslým mliekom. Ide o veľmi výživné a sýte jedlo, ktoré je obľúbeným jedlom pre mnoho ľudí na Slovensku. 

Ku kuraciemu vývaru a segedínskemu gulášu môžete medzi tradičné jedlá, ktoré bez problémov zvládnete aj doma zaradiť pokojne aj tieto bryndzáky. Prípadne skúste aj domáce plnené pirohy, bryndzovú polievku alebo poctivú domácu huspeninu. Máme recept aj na netradičné karfiolové halušky s bryndzou. Skúste aj bryndzové halušky recept z koliby.

Ingrediencie 

Postup receptu na prípravu tradičných bryndzových halušiek

1Slaninu pokrájame na kocky a opečieme na panvici.

Pokrájame slaninu, Foto - Michal

2Zemiaky očistíme a postrúhame na strúhadle, alebo v mixéri.

nastrúhame zemiaky, Foto - Michal

3

K zemiakom primiešavame postupne múku. Hmotu spracujeme varechou na tuhšie cestovarené halušky musia byť mäkké, ale nesmú sa rozpadávať.

k zemiakom pridáme múku, Foto - Michal

4

Bryndzu rozdrobíme na dno väčšej nádoby.

bryndzu rozdrobíme, Foto - Michal

5

Do väčšieho hrnca dáme zovrieť osolenú vodu. Cesto overíme povarením jednej halušky, nesmie sa rozpadnúť. Halušky hádžeme ručne, alebo haluškárom do vriacej vody.

Halušky dáme do vody, Foto - Michal

6

Počkáme, kým halušky vyplávajú. Necháme ich krátko povariť. Halušky scedíme a pridáme do nádoby s bryndzou.

Halušky scedíme, Foto - Michal

7

Halušky premiešame s bryndzou.

Halušky premiešame s bryndzou, Foto - Michal

8

Tradičné halušky podávame s opečenou slaninkou a kyslým mliekom. 

Hotové halušky, Foto - Michal

Hotovo. Z redakcie vám želáme dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na bryndzový demikát. Vyskúšajte aj náš recept na halušky s kapustou a údeným mäsom. Tu je aj recept na slovenské halušky s bryndzou.

Videorecept

Dobrú chuť vám želajú pán Ján a pán Michal, autori receptu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu