Chutné, rýchle a jednoduché jedlo – cestoviny s pestom. Hotové sú naozaj za polhodinu a potrebovať budete iba 5 ingrediencií. Pripravte si teda chutný obed alebo večeru podľa receptu portálu Chutné recepty a uvarte si jednoduché cestoviny s pestom.
Cestoviny s pestom
Domáce bazalkové pesto? Presne tak. Cestoviny s pestom, ktoré je domáce, chutia naozaj výborne. Sú hotové veľmi rýchlo a postup je jednoduchý, takže si ich zvládne pripraviť aj začiatočný kuchár či kuchárka. Ak neviete čo na rýchly obed alebo večeru, tento recept vám pomôže. Verte nám, že nebudete sklamaní.
Cestoviny s pestom sú nielen obľúbeným jedlom, ale aj skvelým spôsobom, ako si vychutnať kombináciu čerstvých a jednoduchých ingrediencií. Pesto pochádza z talianskeho regiónu Ligúria, konkrétne z mesta Janov. Tradičné pesto, známe ako „pesto alla genovese,“ má dlhú históriu siahajúcu až do rímskych čias, keď sa používali podobné omáčky z byliniek. Slovo „pesto“ je odvodené z talianskeho slova „pestare,“ čo znamená „rozdrviť“ alebo „rozpučiť,“ čo sa týka procesu prípravy omáčky v mažiari.
Tradičný recept na pesto obsahuje bazalku, píniové oriešky, parmezán, pecorino, cesnak, olivový olej a soľ. Existuje však mnoho variácií pesta, ktoré môžu zahŕňať rôzne druhy zelených byliniek ako napríklad rukolu, špenát alebo koriander. Tiež sa môžu použiť rôzne orechy ako vlašské orechy, mandle alebo kešu orechy. Červené pesto, známe ako „pesto rosso,“ obsahuje sušené paradajky, ktoré mu dávajú výraznú červenú farbu a odlišnú chuť.
Pre najlepší výsledok používajte čo najčerstvejšie ingrediencie, najmä bazalku a olivový olej. Domáce pesto môžete uchovávať v chladničke až týždeň. Aby ste zabránili oxidácii a zhnednutiu, vrch pesta môžete pokvapkať olivovým olejom. Okrem cestovín sa pesto dá použiť aj ako nátierka na chlieb, do šalátov, ako marináda na mäso alebo ryby, alebo ako prísada do polievok.
Bazalkové pesto je tradičná talianska omáčka, ktorá pochádza z regiónu Ligúria, konkrétne z mesta Janov. Táto omáčka sa vyrába z čerstvej bazalky, píniových orieškov, parmezánu, pecorina, cesnaku, olivového oleja a soli. Pesto sa pripravuje tradične v mažiari, kde sa všetky ingrediencie postupne drvia, čo umožňuje lepšie uvoľnenie chutí a arómy.
Pôvod bazalkového pesta siaha až do starovekého Ríma, kde sa používali podobné bylinkové omáčky. Avšak moderné pesto alla genovese, ako ho poznáme dnes, sa začalo pripravovať v 19. storočí. Názov „pesto“ je odvodený z talianskeho slova „pestare,“ čo znamená „rozdrviť“ alebo „rozpučiť,“ čo odkazuje na proces prípravy.
Bazalkové pesto má tradičné zloženie, ktoré zahŕňa čerstvú bazalku, píniové oriešky, parmezán, pecorino, cesnak, olivový olej a soľ. Každá z týchto ingrediencií prispieva k jedinečnej chuti omáčky. Bazalka dodáva omáčke jej charakteristickú chuť a vôňu, píniové oriešky prispievajú krémovou textúrou a jemnou orieškovou chuťou, parmezán a pecorino pridávajú slanosť a bohatú chuť, cesnak poskytuje jemnú pikantnosť a aromatickosť, olivový olej zabezpečuje hladkú konzistenciu a bohatú chuť, a soľ sa používa na dochutenie a zvýraznenie chutí ostatných ingrediencií.
Bazalkové pesto je bohaté na vitamíny (najmä vitamín K a vitamín A), minerály, zdravé tuky a antioxidanty. Bazalka obsahuje flavonoidy, ktoré môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením. Olivový olej je zdrojom mononenasýtených tukov, ktoré sú prospešné pre srdce, a oriešky poskytujú esenciálne mastné kyseliny.
Ingrediencie
- 60 g čerstvé bylinky (bazalka, ale aj oregano, petržlenová vňať, pažítka),
- 60 g vlašské orechy,
- 160 g cestoviny (podľa obľuby),
- 30 g tvrdý syr,
- 6 PL olivový olej
Postup receptu
1Pripravíme si všetky suroviny. K príprave potrebujeme mažiar. Kto nemá, môže použiť dobrý mixér. Bazalku umyjeme a osušíme. Tvrdý syr zvolíme podľa obľuby (Pecorino Romano, Grana Padano, …) a nastrúhame 30 g.
2
Vlašské orechy dáme na stredný plameň opekať asi na 5 minút, kým nezačnú rozvoniavať. Zatiaľ si uvaríme cestoviny.
3
Ak pracujeme s mažiarom, bazalku odporúčame nakrájať na drobnejšie kúsky a aj so stonkami.
4
Pesto vytvoríme veľmi jednoducho. Všetky suroviny (okrem cestovín) rozdrvíme na požadovanú štruktúru v mažiari, aj s opečenými, vychladnutými orechmi. Ak máte malý mažiar a všetko sa nezmestí naraz, jednoducho postupujte po častiach a zmes zmiešajte vo veľkej miske vedľa.
5
Nakoniec uvarené cestoviny zmiešame s pestom a servírujeme. Cestoviny s pestom môžeme ešte trošku postrúhať syrom a pridať obľúbenú zeleninu.
Veríme, že vám budú cestoviny s pestom chutiť, dobrú chuť. Vyskúšajte aj recept portálu Ženy v meste na domáce pesto z medvedieho cesnaku.