Čas prípravy: 10 minút
Čas tepelnej úpravy: 65 – 70 minút
Počet porcií: 6
 

Pripraviť klasické pečené kura nie je vždy taká hračka, ako sa môže zdať. Máme pre vás dva overené triky, vďaka ktorým si pripravíte dokonalé pečené kura v celku. Chuť pečeného kuraťa je veľmi typická pre nedeľný obed, ale aj v iné dni je tento recept rovnako obľúbený. Upečte si kura s portálom Chutné recepty a budete mať istotu, že sa vám podarí. 

Pečené kura v celku

Upiecť kura v celku sa môže na prvý pohľad zdať jednoduché. Ale nie je to vždy tak. Je celkom náročné docieliť, aby bolo mäso mäkké a zároveň nevysušené a s chrumkavou kožou na vrchu. Aby ste si upiekli dokonalé pečené kura, prezradíme vám dva tipy ako na to. Trik totiž spočíva v tom, že pod kožu kuraťa treba dať maslo a kura musí byť počas pečenia podliate. Týmto sa docieli vláčnosť mäska počas celej doby pečenia. Druhou dôležitou vecou je otáčanie kuraťa, aby bolo rovnomerne prepečené. Pečené kura počas nášho receptu stojí za vyskúšanie, upečme si ho spolu.  

Pečené kura v celku nie je len obyčajným jedlom, predstavuje chutný zážitok spojený s bohatou tradíciou a kulinárskymi tajomstvami. Okrem receptu na prípravu sa za ním skrývajú užitočné a zaujímavé informácie, ktoré môžu obohatiť nielen vašu chuťovú skúsenosť, ale aj vedomosti o kultúrnych aspektoch a nutričnej hodnote jedla.

Kurča je výborným zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálov, vrátane vitamínov B, železa, zinku a niacínu. Jeho príprava v celku nielenže poskytuje telu potrebné živiny, ale aj vytvára atmosféru spájanú s rodinnými oslavami a špeciálnymi udalosťami. V mnohých kultúrach je pečené kura tradičným jedlom, ktoré zdôrazňuje pohostinnosť a teplý rodinný stôl.

Pri príprave pečeného kuraťa existuje široká škála kulinárskych techník. Môžete experimentovať s rôznymi spôsobmi plnenia kuraťa, ako sú bylinky, citrón alebo ovocie, čo dodá jedlu ďalšiu chuťovú dimenziu. Samotné procesy prípravy a pečenia môžu pomôcť zdokonaliť vaše kuchárske zručnosti.

V niektorých kultúrach má pečené kurča aj symbolický význam. Napríklad v čínskej kultúre sa považuje za šťastné jedlo a často sa podáva počas osláv čínskeho Nového roka. Každý kulinársky zážitok je prepojený s kultúrnymi tradíciami a príbehmi, ktoré vytvárajú jedinečný zážitok.

Využitie celého kuraťa je ďalším zaujímavým aspektom. Nielenže sa vytvorí chutné hlavné jedlo, ale môžete aj efektívne využiť všetky časti kurčaťa. Kosti a časti mäsa môžu poslúžiť na prípravu domáceho vývaru alebo polievky, čím minimalizujete odpad.

Nakoniec, pečené kura v celku nie je len o výslednom jedle, ale aj o procese prípravy, ktorý vám umožňuje rozvíjať kulinárske zručnosti. Správne nastavenie teploty, výber korenín a doba pečenia sú kľúčové prvky pre dosiahnutie dokonale pečeného kurčaťa. Celý tento proces vás nielen poteší výborným jedlom, ale tiež vytvorí jedinečný kulinársky zážitok pre vás a vašich blízkych.

Najlepšie prílohy k pečenému kuraťu

K pečenému kurčaťu môžete podávať rôznorodé prílohy, ktoré doplnia chuť a vytvoria vyvážený a chutný obed. Tu sú niektoré tipy na najlepšie a trochu nezvyčajné prílohy k pečenému kurčaťu:

 1. Zemiaková kaša: Klasická zemiaková kaša alebo pečené zemiaky môžu byť skvelou prílohou. Môžete pridať maslo, bylinky alebo cesnak pre dodatočnú chuť.

 2. Zeleninový ratatouille: Kombinácia pečených cukiet, baklažánu, paradajok a cibule vytvorí farbistú a chutnú zeleninovú prílohu.

 3. Špenátový šalát s jahodami: Ľahký šalát so špenátom, jahodami, vlašskými orechmi a lahodným dresingom dodá jedlu osviežujúcu a sladkastú chuť.

 4. Medovo-horčicové mrkvy: Mrkvy osmažené na panvici s medom a horčicou vytvoria sladko-horkú prílohu, ktorá kontrastuje s chuťou kuraťa.

 5. Kuskus so sušenými paradajkami a mätou: Kuskus je ľahkou a rýchlo pripravenou prílohou, ktorú môžete obohatiť pridaním sušených paradajok a čerstvej mäty.

 6. Papriková quinoa: Quinoa varená s paprikou, čiernou fazuľou a kukuricou môže poskytnúť zdravú a plnohodnotnú prílohu k pečenému kurčaťu.

 7. Brokolicový šalát so syrom feta: Ľahký a osviežujúci šalát z brokolice so zmesou syra feta a orechov je výbornou prílohou k pečenému kurčaťu.

Pri výbere príloh k pečenému kurčaťu sa odporúča experimentovať s rôznymi kombináciami, aby ste si vytvorili vlastný obľúbený zážitok z jedla. Pripravte si s nami aj pečené kuracie stehná v horčicovo-cesnakovej marináde, klasické pečené kuracie stehná, kuracie soté, kuracie prsia na mrkve alebo kurací gyros. Skúste aj tento recept na marinádu na pečené kuracie stehná alebo pečenú bravčovú panenku. Tu je aj recept na kuracie soté teriyaki.

Ingrediencie

 • 1 ks kura,
 • 1 PL soľ,
 • 100 g maslo,
 • 1 dcl voda

Postup receptu

1

Kura očistíme, osolíme zo všetkých strán a vložíme ho do hrnca. Vložíme ho prsami nadol, aby sa počas pečenia príliš nevysušili. Kura tiež podlejeme vodou. 

Dáme do hrnca. Foto - Slávka

2Na častiach, ku ktorým sa vieme dostať, uvoľníme kožu a vtlačíme pod ňu kúsky masla. Nezabudnime aj na tie časti, kde sú prsia. 

Dáme maslo. Foto - Slávka

3

Kura pečieme pod pokrievkou najprv pri teplote 150°C približne 30 minút. Potom kura prevrátime prsami nahor a pečieme pri rovnakej teplote ďalších 15 minút. 

Pečieme. Foto - Slávka

4

Po 15 minútach kura znova obrátime a teplotu zvýšime na 200°C. Pri tomto otáčaní kura potrieme korením, ktoré preferujeme. Dopekáme ho už bez pokrievky a to zhruba 20 minút. 

Obrátime kura. Foto - Slávka

5

Hotové pečené kura by malo byť na povrchu pekne ružové a mäso na stehnách by sa malo dobre uvoľňovať. 

Podávame. Foto - Slávka

Hotovo! Veríme, že sa vám pečené kura podarilo, a prajeme vám dobrú chuť. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na najlepšiu plnku k pečenému kuraťu. Alebo našu živánsku.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu