19x hlasované

 
Čas prípravy: 30 minút,
Tepelná úprava: 10 minút,
Počet porcií: 22 špekáčikov (utopencov)
 

Výborné domáce utopence originál po ktorých sa len tak zapráši. Dobrota, ktorá si zaslúži letné posedenie a grilovačku s pivom. Určite vám urobia dobrú chuť.

Utopence

Vyskúšajte náš jednoduchý recept, ktorý zvládne aj každý začiatočník. Nezabúdajte, že utopence potrebujú čas, aby vyzreli. Výsledok však stojí za to. Garantujeme, že si pochutíte.

Domáce utopence sú tradičná česká a slovenská pochúťka, ktorá sa skladá z kyslých uhoriek, nakrájaných špekáčikov, cibule, korenín a aj ďalších rôznych prísad ako čili papričky, korenie, ocot alebo pokojne aj cesnak.

Všetci vieme, že špekačky sú poukladané v sklenenom pohári alebo inej vhodnej nádobe a zalejú sa zmesou vody, octu a korenia, aby sa vytvoril kyslý a pikantný nálev.

Potom sa nechajú odležať v chladničke niekoľko dní (kto to má vydržať), čo umožňuje zmesi preniknúť do ingrediencií a vytvoriť jedinečnú chuťovú kombináciu. Domáce utopence sa zvyčajne podávajú ako občerstvenie, príloha k pivu alebo ako súčasť posedení s kamarátmi.

Keď sa opýtate mužov na utopencov, verte, že väčšina povie, dal by som si. Neváhajte a prekvapte svoju mužskú polovičku touto skvelou dobrotou. Pivo a čerstvý chlieb sú k utopencom ideálnym doplnkom. Inšpirujte sa našim receptom na chutných utopencov.

Najlepšie domáce utopence. Foto - Pixabay
Najlepšie domáce utopence. Foto – Pixabay

Prečo sú také populárne?

Domáce utopence sú populárne v Česku a na Slovensku z niekoľkých dôvodov. Tu sú niektoré faktory, ktoré prispievajú k ich popularite:

  • Tradičná kuchyňa: Domáce utopence sú súčasťou tradičnej kuchyne v týchto krajinách. Máte dlhú históriu a sú považované za jedno z charakteristických jedál regiónu.
  • Obľúbená chuť: Táto pochúťka má výraznú a chutnú chuť. Kombinácia nakladaných klobás, cibule, korenia a kyslých okuriek v octovej marináde vytvára jedinečnú a osviežujúcu kombináciu chutí.
  • Jednoduchosť prípravy: Utopence sú jednoduché a rýchle na prípravu. Väčšinou sa jedná o záležitosť namočenia a nakrájania ingrediencií do octovej marinády. Toto robí z utopencov populárne jedlo na rôzne príležitosti, ako sú grilovačky, oslavy alebo pikniky.
  • Spoločenské jedlo: Často sa podávajú ako spoločenské jedlo, ktoré sa konzumuje v príjemnej atmosfére s priateľmi alebo rodinou. Sú vhodné na konzumáciu s pivom alebo inými druhmi alkoholu a často sa podávajú ako predjedlo alebo chuťovka k hlavnému jedlu.

Cestovateľský faktor: Domáce utopence sú tiež populárne ako cestovateľské jedlo. Mnohí ľudia ich radi skúšajú, keď navštevujú rôzne regióny Česka a Slovenska, aby ochutnali miestne špeciality a objavili autentickú kuchyňu.

Spolu tieto faktory prispievajú k popularite domácich utopencov v Česku a na Slovensku. Sú to jednoduché, chutné a tradičné jedlo, ktoré sa stalo súčasťou kultúry a gastronómie týchto krajín.

Aká je história utopencov?

Utopence majú svoje korene v Česku, konkrétne v Prahe. Ich história sa datuje do 19. storočia, kedy sa začali objavovať ako obľúbené pivné jedlo v pivárňach a krčmách.

Prvotná myšlienka vznikla ako spôsob využitia klobás, ktoré zostali nepredané a začali sa kaziť. Namiesto plytvania sa rozhodli krčmári namočiť klobásy do octovej zálievky s korením a nechať ich marinovať. Týmto spôsobom sa zabezpečilo, že klobásy zostali čerstvé a jedlé dlhšie.

Postupne sa táto jednoduchá pochutina stala populárnou a rozšírila sa aj do iných českých a slovenských regiónov. Utopence sa začali predávať v rôznych verziách, pričom sa pridávali rôzne prísady ako cibuľa, korenie, chren, horčica a iné.

Každý podnik často ponúkal svoju vlastnú verziu utopencov, ktorá sa líšila v chuťových kombináciách. Utopence sa stali obľúbeným občerstvením, najmä pre ich jednoduchú prípravu a výbornú chuť.

Dodnes sa predávajú v pivárňach, krčmách a na rôznych podujatiach ako tradičná česká a slovenská pochúťka. Taktiež sa stali súčasťou kultúry a gastronómie oboch krajín a sú známe aj medzi turistami ako typický miestny produkt.

Vyskúšajte si k nim pripraviť aj náš domáci chlieb. A máme aj recept na ďalšie tradičné československé jedlo, tu je vyprážaný syr.

Ingrediencie

na 4 l sklenený pohár (22 utopencov)

základné ingrediencie: 

  • 2 kg špekáčikov (cca 22 ks),
  • 8 stredných cibulí,
  • 8 stredných kyslých uhoriek,
  • 8 ks menšej chilli papričky alebo feferónky (ak máme radi pálivé),

nálev:

  • 0,5 l octu kvasného liehového 8 %,
  • 1 l vody,
  • 1 malá lyžička soli,
  • 2 polievková lyžica kryštálového cukru,
  • 15 guličiek celého čierneho korenia,
  • 10 guličiek nového korenia,
  • 2 ks bobkového listu,

Postup receptu na domácich utopencov

1Na úvod celého receptu si pripravíme špekáčky. Lepšou voľbou sú kvalitnejšie, s vyšším podielom mäsa (také sú zväčša vhodné aj pre celiatikov). Vtedy ich určite oceníte najlepšie. Špekáčky olúpeme.

 

najprv si pripravíme špekačky, Foto - Martina

2Pripravíme si nálev. Vodu spolu s octom, cukrom a korením povaríme približne 5 minút od zovretia a následne necháme vychladnúť. Nálev si môžeme pripraviť aj deň vopred, ušetríme si čas pri samotnej príprave utopencov.

 

pripravíme si nálev, Foto - Martina

3Olúpané špekáčky prerežeme do 2/3, nie úplne, aby sa nerozpadli. Kyslé uhorkycibuľu krájame na tenké plátky, chilli papričky (feferónky) rozpolíme. Špekáčky naplníme týmito surovinami.

 

špekačky naplníme surovinami, Foto - Martina

4Pripravíme si 4 l sklenenú fľašu. Je dôležité, aby bola naozaj čisté. Na dno poukladáme plátky cibule, potom vrstvíme naplnené špekáčky, nasleduje ďalšia cibuľa, chilli papričky. Špekáčky zalejeme nálevom.

 

vrstvíme špekačky a zeleninu, Foto - Martina

5

Fľašu dobre uzavrieme a dáme do chladu aspoň na týždeň, najlepšie však na dva, aby špekáčiky poriadne vyzreli a chute sa nádherne prepojili. Utopence musia byť ponorené. Ak nie sú, uvaríme si ešte ďalší nálev.

 

takto pripravené sklo odložíme na týždeň, Foto - Martina

Tip na záver: Ak pálivé nemusíte, chilli papričky alebo feferónky vynechajte. Aj takto pripravené utopence budú mať úžasnú chuť. Dobrú chuť !

Ako skladovať utopence?

Najlepšie sa uskladnujú v chlade, aby sa zachovala ich čerstvosť a chuť. Tu je niekoľko tipov na skladovanie utopencov:

Chladnička: Utopence je najlepšie skladovať v chladničke pri teplote medzi 2-4 °C. Udržiavanie nízkej teploty pomáha predchádzať rýchlemu rozkladu a zachováva čerstvosť utopencov.

Neprebaliť: Ak ich kúpite v obchode a je zabalený v pôvodnom obale, je najlepšie ho ponechať v tomto balení. Neprebaliť utopence pred skladovaním umožňuje zachovať ich ochranu pred vonkajším prostredím a zabraňuje vysychaniu.

Nepriepustné nádoby: Ak ste si utopence pripravili sami alebo ste ich zakúpili v otvorenom obale, odporúča sa ich skladovať v nepriepustných nádobách alebo dobre uzavreteľných plastových vreckách. Tým sa minimalizuje kontakt s vzduchom a zabraňuje sa šíreniu pachov a chuťových zmien.

Správne uskladnenie: Uistite sa, že sú správne uskladnené a neprichádzajú do kontaktu s inými potravinami, aby sa predišlo prenosu baktérií a zápachov.

Dátum spotreby: Ak kupujete utopence v obchode, skontrolujte dátum spotreby a konzumujte ich v rámci tejto lehoty. Ak si ich pripravujete sami, odporúča sa konzumovať ich čo najskôr po príprave, ideálne do niekoľkých dní.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu