50x hlasované

Čas prípravy: 5 minút
Čas varenia: 55 minút 
Počet porcií: 4

Poctivá francúzska cibuľačka, ktorá zahreje a zasýti. Ak ste ju ešte neskúsili, je na čase to napraviť. Francúzska kuchyňa ponúka naozaj výborné jedlá a táto polievka nie je výnimkou. Pripravte si ju s kuchyňou portálu Chutné recepty

Francúzska cibuľačka

Táto polievka je známa po celom svete, kde je aj veľmi obľúbená a nie bezdôvodne. Jej základ tvorí vývar, biele víno, olivový olej a ako už z názvu môžete tušiť, cibuľa. Všetko tieto ingrediencie majú bohatú históriu a sú súčasťou francúzskej kuchyne už veľmi dlho. Francúzska cibuľačka podľa nášho receptu bude najlepšia, akú ste kedy jedli.  

Francúzska cibuľačka, známa aj ako „Soupe à l’oignon“, pochádza z Francúzska a je jednou z klasických francúzskych polievok. Jej pôvod sa datuje až do 18. storočia. Cibuľa v tejto polievke hrá kľúčovú úlohu. Správne sa pripravuje tak, aby získala dokonalú sladkosť a karamelovú chuť. Cibuľa sa musí dlho a pomaly dusiť, aby sa dosiahla správna konzistencia a chuť.

V niektorých častiach Francúzska sa tato polievka podáva na Štedrý deň. Je považovaná za jedlo na oslavy a prichádza na rad ako sviatočný pokrm. Francúzska kuchyňa je známa svojimi lahôdkami a vysokou kvalitou. Francúzska cibuľačka je jedným z mnohých tradičných jedál, ktoré reprezentujú bohatú kultúru a gastronomické dedičstvo krajiny.

Aj keď tradičná francúzska cibuľačka obsahuje hovädzí vývar, je možné ju prispôsobiť aj vegetariánom tým, že použijete zeleninový vývar namiesto mäsových.

Vyskúšajte aj náš recept na pravú francúzsku polievku alebo taliansku polievku minestrone

Prečo jesť cibuľu

Cibuľa je vynikajúcou prírodnou potravinou, ktorá okrem toho, že dodáva chuť a arómu do jedál, má aj množstvo zdravotných výhod. Tu sú niektoré z benefitov cibule:

  1. Antioxidanty: Cibuľa je bohatá na antioxidanty, ako sú flavonoidy a vitamín C, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele a zabraňujú poškodeniu buniek. Tým môže prispievať k ochrane pred rôznymi ochoreniami a zníženiu starnutia buniek.

  2. Zdravie srdca: Výskumy naznačujú, že pravidelná konzumácia cibule môže pomôcť znižovať hladinu cholesterolu v krvi, čo znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a srdcových problémov.

  3. Protizápalové účinky: Cibuľa obsahuje bioaktívne zlúčeniny s protizápalovými vlastnosťami, ktoré môžu pomáhať zmierniť zápalové stavy v tele.

  4. Imunita: Vďaka obsahu vitamínu C a ďalších živín môže cibuľa posilňovať imunitný systém a pomáhať organizmu bojovať proti infekciám a chorobám.

  5. Detoxikácia: Cibuľa má močopudný účinok a podporuje lepšiu funkciu obličiek, čo pomáha organizmu eliminovať toxíny a odpadové látky.

  6. Boj proti baktériám: Cibuľa má prírodné antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť bojovať proti rôznym baktériám a chrániť organizmus pred infekciami.

Je dôležité pripomenúť, že cibuľa je súčasťou vyváženej stravy a najlepšie výhody získate, ak ju konzumujete ako súčasť pestrej a zdravej stravy. Francúzska cibuľačka je skvelá voľba, ak chcete zaradiť viac cibule do svojho jedálnička. 

Cibuľa, súčasť kuchyne

Cibuľa (Allium cepa) je nepostradateľnou súčasťou mnohých kuchýň po celom svete. Jej jedinečná chuť a aróma pozitívne prispievajú rôznorodým jedlám a receptom. Tu je niekoľko spôsobov, ako sa cibuľa používa v kuchyni:

  1. Základ pre mnoho receptov: Cibuľa je často používaná ako základná aromatická zelenina pre mnohé pokrmy, ako sú omáčky, polievky, guláše a dusené jedlá. Rozdrvená alebo nakrájaná cibuľa sa najprv opraží na oleji alebo masle, aby sa uvoľnili jej chute a vytvoril sa základ pre ďalšie ingrediencie.

  2. Prísada do šalátov: Červená, biela alebo jarná cibuľa môže pridať do šalátov chuť a šmrnc. Cibuľa je často používaná aj v cibuľových šalátoch, ktoré sú populárne v niektorých krajinách.

  3. Cibuľové krúžky: Cibuľové krúžky sú obľúbeným občerstvením alebo prílohou. Cibuľa sa nakrája na krúžky, obalí sa v cestíčku a opraží, kým nezíska zlatohnedú farbu.

  4. Karamelizovaná cibuľa: Karamelizovaná cibuľa je úžasným doplnkom mnohých jedál. Pomalé a dlhé opekanie cibule vytvorí sladkastý a bohatý chuťový profil, ktorý dodáva jedlám špeciálny charakter.

  5. Základ pre cibuľové šťavy a džemy: Cibuľa sa používa aj na výrobu cibuľovej šťavy alebo cibuľového džemu, ktorý môže byť vynikajúcou prísadou k mäsu, syrom alebo sendvičom.

Cibuľa má tiež mnohé zdravotné výhody. Obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré môžu prispieť k dobrému zdraviu. Avšak, u niektorých ľudí môže spôsobovať zažívacie ťažkosti alebo alergie, a preto by mali byť opatrní pri jej konzumácii. Celkovo je však cibuľa veľmi univerzálnou a chutnou prísadou, ktorá výrazne obohacuje množstvo jedál a kuchýň z celého sveta.

Cibuľa sa využíva napríklad aj v recepte na zavárané uhorky alebo v recepte na frankfurtskú polievku s párkom.

Ingrediencie 

  • 10 ks cibuľa,
  • 4 strúčiky cesnaku,
  • 1 PL hladká múka,
  • 4 ks bobkový list,
  • sušený tymian (podľa chuti),
  • 1/2 ČL trstinový cukor,
  • 2 dcl biele víno,
  • 1 l vývar (mäsový),
  • 3 PL maslo alebo olej,
  • soľ,
  • mleté čierne korenie

Postup receptu: francúzska cibuľačka

Príprava – Najprv si pripravíme všetky potrebné suroviny. Cibuľu je potrebné nakrájať na tenké plátky.

Príprava surovín. Foto - Denča

2Skaramelizujeme cibuľu – Do hrnca dáme maslo alebo olej. Pridáme doňho aj nakrájanú cibuľu, cukor a soľ. Na slabom plameni miešame cibuľu, jej pomalá príprava je totiž kľúčová pre prípravu pravej francúzskej cibuľačky. Cibuľa najprv zmäkne a následne zhnedne. Takto ju restujeme asi 20 minút, kým sa jemne neskaramelizuje. 

Skaramelizujeme cibuľu. Foto - Denča

3

Zalejeme vývarom – K cibuli pridáme hladkú múku a dôkladne premiešame. Následne ju zalejeme vínom a vývarom. Okoreníme mletým čiernym korením, tymianom a pridáme aj strúčiky cesnaku a bobkové listy. Polievku pomaly varíme asi 30 minút. 

Zalejeme vývarom. Foto - Denča

4Opečieme bagetky – Počas varenia polievky si zatiaľ pripravíme bagetky. Opečieme si ich na panvici na sucho. V miske zmiešame olivový olej, pretlačený strúčik cesnaku, soľ a trošku vody. Následne touto zmesou potrieme opečené bagetky (ešte horúce) a položíme na nich tenký plátok syra. 

Opečieme bagetky. Foto - Denča

5

Servírovanie – Polievku odstavíme a začneme servírovať. Do taniera s polievkou ešte pridáme bagetku a ozdobiť to môžete aj syrom alebo čerstvým tymianom. Francúzska cibuľačka sa môže podávať. 

Servírujeme. Foto - Denča

Francúzska cibuľačka sa vám, veríme, podarila a prajeme vám dobrú chuť. Vyskúšajte aj 10 overených receptov na jarné polievky z webu Ženy v meste

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu