Čas prípravy: 5 minút
Počet porcií: 4
 
Dip na gyros je perfetkná omáčka, ktorú využijete nielen na gyros. Môžeme ju rovnako použiť ako zálievku na zeleninový šalát alebo omáčku na iné mäso, ktorou mu dodáte tú správnu chuť. Tak ako má kupovaný gyros.

Dip na gyros

Dip na gyros môže byť v tomto obľúbenom gréckom pokrme rovnako dôležitý ako samotné mäso. Tu je pár jeho dôležitých súčastí:

  1. Tzatziki: Okrem tohto nášho dipu sú tzatziky zrejme najrozšírenejší dip na gyros. Táto omáčka sa skladá z gréckeho jogurtu, uhorky, cesnaku, olivového oleja a byliniek, napríklad mäty. Je to osviežujúci a chladivý dip, ktorý skvele kontrastuje s koreneným mäsom.
  2. Šťavnaté mäso: Gyros sa tradične pripravuje z bravčového, kuracieho alebo jahňacieho mäsa. Mäso sa krája na tenké plátky a griluje sa spolu s korením, ako je oregano, tymian a cesnak. To dodáva gyrosu jeho charakteristickú chuť.
  3. Pita chlieb: Gyros sa obvykle podáva v pita chlebe, čo je druh gréckeho plneného chleba. Pita chlieb sa často pred podávaním zahreje na grile, aby bol pevný a mäkký zároveň.
  4. Ďalšie omáčky: Okrem dipu na gyros či tzatziki omáčky sa gyros často podáva s ďalšími omáčkami, ako je hummus, tahini alebo horčica. Každá z týchto omáčok dodáva iný chuťový prvok a spôsobuje, že gyros má viac vrstiev chuti.
  5. Rôzne variácie: Okrem tradičného gyrosu existuje mnoho rôznych variácií tohto pokrmu. Ľudia často menia mäso, korenie a omáčky podľa svojich preferencií. Napríklad existujú aj vegetariánske a vegan gyros verzie.

História

História gyrosu je zaujímavá a spája sa s kultúrami Grécka a Turecka. Tento obľúbený pokrm má korene v oboch týchto krajinách a postupne sa rozšíril do celého sveta. Tu je stručný prehľad histórie:

  • Turecký pôvod: Slovo „gyros“ pochádza z gréckeho slova „γύρος,“ čo znamená „rotačné“ alebo „obrátiť.“ Tento názov odkazuje na spôsob prípravy mäsa. Pôvodným pokrmom, ktorý inšpiroval gyros, bol turecký doňer kebab. Tureckí kuchári začali grilovať plátky mäsa na vertikálnom rotačnom grile nazývanom „simit tavası“, čo im umožnilo servírovať čerstvo narezané plátky mäsa do pita chleba. Prvé zmienky o tomto jedle pochádzajú z 19. storočia.
  • Príchod do Grécka: Najmä počas druhej svetovej vojny a tureckej invázii na Kréte sa Gréci zoznámili s tureckým donerom kebab a zaujala ich jeho chuť a príprava mäsa na vertikálnom rotačnom grile. Postupne začali aj v Grécku pripravovať podobný pokrm, ktorý sami pomenovali „gyros.“ Tým sa začala evolúcia tohto jedla na gréckej pôde.
  • Popularita: Gyros rýchlo získal na popularite v Grécku a počas 50. a 60. rokov 20. storočia sa stával obľúbeným fast foodom. Tradičná príprava mäsa na vertikálnom grile a podávanie v pita chlebe s rôznymi omáčkami a zeleninou bola pre mnoho ľudí atraktívna.
  • Globálne rozšírenie: Gyros sa stal obľúbeným po celom svete, a dnes ho nájdete v mnohých krajinách. Často sa prispôsobuje miestnym preferenciám a chutiam, čo znamená, že existuje mnoho rôznych variácií tohto pokrmu.

Dnes je gyros obľúbeným pokrmom nielen v Grécku, Turecku ale aj po celom svete. História tohto jedla ukazuje, ako sa recepty a kuchárske tradície môžu šíriť a transformovať cez hranice a ako rôzne kultúry ovplyvňujú a obohacujú svetovú kuchyňu.

Vyskúšajte tiež iný šalátový dresing. Alebo si pripravte zeleninové rizoto bez mäsa, restovanú cuketu alebo špenátový prívarok.

Ingrediencie na dip na gyros

Postup receptu: dip na gyros

1

Do misky si dáme biely hustý jogurt.

Pripravíme biely jogurt. Foto - Kristýna

2

Do jogurtu si zamiešame tatársku omáčku.

Pridáme tatárku. Foto - Kristýna

3Do dipu si prelisujeme cesnak.

Pridáme cesnak. Foto - Kristýna

4

Do dipu si pridáme soľ a korenie a premiešame.

Dip okoreníme, Foto - Kristýna

Dobrú chuť! Pozrite si inšpirácie na nedeľný obed – 15 receptov s ktorými nedeľný obed bude tým pravým. Skúste s nami aj ako sadiť cesnak.

Cesnakový dip na gyros, recept za 5 minút. Foto - Kristýna
Cesnakový dip na gyros, recept za 5 minút. Foto – Kristýna

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu